vitix

Da, stai 20-25 min la plaja doar data cu Vitix gel. Pe zonele sanatoase poti sa iti dai cu crema de protectie inca din camera, dar pe cele afectate iti dai cu crema protectoare numai dupa ce ai stat 25 min in soare. Apoi iti dai cu crema protectoare pe tot corpul (mai ales pe zonele bolnave), si la ora 11 ai plecat de la plaja.
Eu zic sa te duci de dim la plaja, adica in jur de 8, astfel incat pana in 8.30-8.45 sa apuci sa te expui cele 25 minute.

Buna seara! Am revenit cu vesti de la doctor. Mi-a dat ca tratament Vitix capsule si Vitix gel si in legatura cu expunerea la soare, i-am spus ca voi pleca la mare si mi-a recomandat sa stau la soare, pentru ca desi multi cred ca ultravioletele naturale dauneaza pentru vitiligo, fac bine.Mi-a spus exact cum mi-ati spus si dvs. d.teo ca pana in 11 dimineata sa ma expun la soare doar cu vitix gel apoi sa-mi dau cu o crema ecran color spf 40ā€¦si ori de cate ori ies din casa sa ma dau cu o crema protectoare. In toamna mi-a recomandat sa ma apuc de raze Puva la spitalul militar si mi-a spus ca boala aceasta depinde de la persoana la persoana si de starea psihica,ca trebuie multa vointa si mult optimism pentru a reusiā€¦si ca sunt un caz fericit pentru ca am doar pe fata petele si ca in zona aceasta rezultatele tratamentului au efecte vizibile. Acum sper ca ma poate ajuta acest Vitix si ca prin expunerea la soare nu mi se vor creea problemeā€¦ :smiley:

Doctorul ti-a zis bine cand a spus ca ultravioletele fac bine in boala asta, numai ca nu uita ca ULTRAVIOLETELE SUNT PREZENTE DIMINEATA DE CAND RASARE SOARELE SI O ORA DUPA CE A RASARIT, SI SEARA CU O ORA INAINTE DE APUS SI PUTIN DUPA APUS.

Deci daca soarele rasare la ora 5.50 dimineata, ultravioletele sunt pana pe la ora 7 dimineata. Si daca soarele apune la ora 21, e benfic sa stai in soare intre orele 20-21. Ar fi ideal daca ai sta cu Vitix intre aceste ore expusa la soare.

Cat despre expunere, sa stai vreo 25 min fara crema, iar de pe la ora 9 dim iti dai cu crema de protectie pe tot corpul, iar la ora 11 ai fugit de pe plaja. Sa nu cumva sa stai peste ora 11 pe plaja, opt ca vei fi terminata, chiar si cu crema.

Succes!

nu ar trebui sa ne bagam toti in aceasi oala deoarece boala difera de la persoana la o alta persoana ma refer la statul la soarein ore diferite. de ex eu am fost in concediu si am stat la soare fara a proteja petele s-au inrosit intadevar p spate a inceput sa se indeparteze starul de piele arsa ma refer la pielea neatinsa de pete si totul revine la normal chiar ma expun la soare in fiecare vara fara protectie de multi ani si observ k petele nu se extind ms

Si daca stai in soare cu petele, si nu te protejezi, cine te apara?? Ca melanina nu mai ai sa te protejeze, si cu crema pe pete nu iti dai ca nu vrei. Cand o sa te alegi cu arsuri de gradul III pe pielea neprotejata, sa vezi ce bine o sa fie.

nu ma refer la faptul k stau la plaja dar nu ma feresc de soare

@teo, daca nu se stie cauza acestei boli, nu inteleg de ce zici ca soarele afecteaza pe toata lumea, sunt persoane carora soarele nu le face nimic, le face bine.

Eu din cate am observat boala aceasta este mai mult pe baza de stress si daca zi de zi ne gandim la ea, ne uitam speriati pe corp daca ne-au aparut alte pete, pai apar! pentru ca suntem concentrati si terorizati psihic cu gandul ca poate sa mai apara. De 4 ani am eu si daca nu i-am dat mare atentie mi s-a dezvoltat foarte incet, doar pe fata iar in privinta soarelui cred si eu ca depinde de la persoana la persoana ca nici eu nu m-am protejat in anii trecuti cu creme si nu am patit nimic, doar se inroseau zonele 2-3 zile apoi reveneau la culoarea lor. Oricum anul acesta eu voi incerca sa ma si protejez putin cu creme ca nu strica!..Sunt persoane si persoaneā€¦la altii apar mai multe de la soareā€¦la altii nuā€¦ :smiley:

si stresul e un factor importantā€¦ideea e ca poti fi stresat si fara sa iti dai seama de acest lucruā€¦stress-ul cotidian (munca, facultate,etc.) ne afecteaza pe toti. La mine se adauga peste locuitul in cel mai poluat oras din tara (Bucuresti desigur). E greu sa te destresezi uneori

pentru alinā€¦teo a dat orice detaliu cand sa te expui fara protecti doar cu vitix gel si cand sa te expui cu protectie si cand sa nu te expuiā€¦ce e asa de greu?.e simplu,citeste mai susā€¦nu tre sa stai dupa ora 11,e normal ca o sa te arziā€¦ultravioletele sunt bune si orice doctor o stie si spune acelasi lucruā€¦

Da, soarele e bun intre orele 6 dim-11 dim, si seara, dupa ora 19. Atunci e benefic sa stai in soare, uns cu Vitix pe pete, dar intre orele 11-19 nu va expuneti deliberat la soare. Poti sa treci prin soare intre aceste ore, cu crema de protectie 50+, dar nu sa te expui deliberat.
Nu uitati ca efectele unei expuneri la soare pot apare in termen de 5 min pana la 2 luni dupa expunere. Activitatea autoimuna la nivelul pielii creste imediat cum te expui la soare, si autoanticorpii ataca si mai mult melanina dupa ce te-ai expus imediat. Problema e ca nu uneori se intampla acest lucru imediat, uneori pot trece zile si saptamani.
Si eu credeam ca nu ma afecteaza sorele, vara asta nici nu prea m-am protejat, pt ca petele nu se vedeau pe tenul meu. Cum am mers la mare si m-am bronzat,m-am convins imediat cum sta realitatea, si am lasat-o mai usor cu soarele.
Rog pe cei care spun ca nu ii afecteaza soarele, sa ne spuna de cate ori au fost la mare in ultimii 2 ani, si cat au stat la plaja.

intadevar daca te expui exagerat la soare cum ar fi statul p plaja la orele cand soarele arde mai tare exista riscul sa te arzi , dar eu am expus problema cu statul la soare nu exagerat expunerea prin razele soarelui neintentionate am fost de multi ani la rand in concediu unde am fost expus soarelui mai ales la iesirea din apa pielea fiind uda ma refer la munte nu la mare petele s-au inrosit foarte tare aveam mancarimi pielea arsa s-a indepartat si dimpotriva nu s-au extins ,au stagnat singurul tratament unde am vazut rezultate a fost cu melaoline dar l-am intrerupt datorita toxicitatii puternice asta va spun din propria experienta ficatul este expus la acest medicament foarte mult si nu trateaza boala de la ā€œradacinaā€ doar in exterior asa k am renuntat. vizavi cu lampa care trateaza exteriorul si pot aparea p alte parti ale corpului.adevarul este k nu avem inca oun tratament adecvat acestei boli ne putem arunca privirea la michael jackson credeti k dermatologul lui la experienta care o are a decurs la operatii estetice pentru indepartarea petelor ?? sa fim seriosi trebuie sa ne consolam singuri toate tratamentele care apar sunt doar posibile pt tratarea petelor merita incercate dar sunt si riscuri

Eu am fost de 3 ori la mare in ultimii doi ani, si iti spun ca dupa fiecare sejur, cu toata crema, mi s-au marit petele de pe fata. De ficeare data am stat peste 7-10 zile, asa ca soarele trebuie privit cu rezerve.
Cat despre tratamente, asa este, toate trateaza efectul si nu cauza.

teo eu am 33 ani si am acesta boala de la virsta de 3 ani deci o port in spinare de 30 ani , am avut ocazia sa cunosc foarte bine evolutia bolii si toate cauzele care o afecteaza, aceasta boala depinde de la om la om eu am afectat corpul in proportie de 30-40% in acesti 30 ani , la alti oameni am vazut o acoperire mai mare si petele se raspandesc cu repeziciune deci avem aceasi tip de boala dar cu manifestari diferite , credema am umblat in tara si strainatate pt tratament doctorul din germania a spus foarte clar "nu se cunoaste tratament eficient acestei boli " in ro doctorii spun da ca sa-ti ia banii , trebuie sa avem sperante si sa nu ne tulburam psihic deoarece accelereaza depigmentarea. stima

Eu am avut 15 ani vit localizat, si de vreo 4 ani pete pe maini, apoi pe fata. Ideea e ca daca nu ma tratam, o pateam mult mai rau in acesti ultimi 4 ani, asa am diminuat aria de evolutie doar la maini. Daca nu aveam ghinionul cu marea, nici nu ma sinchiseam de aceste probleme.
Asa e, nu exista tratament care sa vindece vit, dar sunt o gramada de tratamente care amelioreaza si incetinesc evolutia, eu zic ca tot e mai bine decat nimic. Cred ca eram alb pe maini daca nu ma tratam, acum ca m-am tratat abia se vad niste pete putin mai deschise la culoare acolo. Eu zic ca e un succes!

pai orice tratament indicat e bun,macar in stoparea depigmentariiā€¦
mi-am cumparat si eu viticolor si vreau sa spun ca nu acopera nimic,am repetat aplicare exact cum scrie in prospect dar nimic,petele imi raman tot albe,auzisem prin acest forum ca e prea inchis,iar eu cum m-am bronzat prea tare imi trebuia asa ceva dar nimic,am ramas surprinsa si nici macar nu e expiratā€¦ :question: :question: :question:

Mie imi acopera foarte bine viticolorul, mai ales acum cand sunt foarte negru, e chiar excelent in perioada asta a anului, nu stiu la tine de ce nu functioneaza

ma lasi cu semnul intrebariiā€¦nu face nimic,pe fata foarte putin dar in restā€¦nimic,nimicā€¦nu stiu ce sa zicā€¦scrie viticolor si are cutia asemanatoare cu cea de la vitix gel si am cump din farmacie si am dat si o groaza de bani

Chiar nu stiu explicatia, eu daca ma dau cu prea mult se face pata mai neagra decat restul tenuluiā€¦habar nu am de ce la tine nu da rezultate.

pt -camy777 Ā» si eu folosesc viticolor este foarte bun foloseste betisoare pt curatat urechile p care le imbibi bine in solutie si aplici in mod circular abea dupa 8 ore se vede culoarea dorita timp in care nu te speli il aplici seara si pana dimineata este ok pt mai multe inf ai id meu de mes alin_varanik