vitix

Multumesc Teo pt raspuns.Acum am inceput sa folosesc din nou lampa de 3 ori pe sapt, bineinteles impreuna cu vitix.Mai este cazul sa ma mai expun si la soare? Poate in zilele in care nu folosesc lampa?

Poti sa te expui si la soare, dar nu in zilele in care folosesti lampa. Ideal e sa folosesti lampa din oct pana in martie, cand nu e soare afara, iar vara sa te expui la soare. Dar daca te expui, si grija cu timpul, sa te expui dimineata sau seara, dupa ce in prealabil ti-ai dat cu o crema de protectie. Nu uita ca ultravioletele apar cand rasare soarele si seara, cu o ora inainte de apus. De acesti timpi trebuie sa profiti.

Buna,
Va citesc de cateva saptamani, in care am trecut prin emotii de nedescris pt ca puiul meu de 1 an a facut o pata alba si dermatologul mi-a dat tratament pt vitiligo, desi a zis ca este ā€œhipopigmentare vitiligioasaā€ cica, nu vitiligo.
Am fost azi la dr. Nedelcu, care mi-a spus ca piticul nu are asta. Era vorba de un nev anemic.

Nu am stiut unde sa postez mesajul asta, ideea e ca daca are cineva nevoie de vitix gel, i-l pot da pe cel inceput pt puiutzul meu, l-am inceput miercurea trecuta, dar nu l-am fol in fiecare zi, ca nu a fost soare. Deciā€¦ daca e cineva interesat, il dau/trimit cu placere, daca tot l-am platit, e pacat sa fie aruncat.

Va doresc numai bine, e un forum f util si bine inchegat aici, informatii utile, dar si suport moral. Bravo!

Daca copilul ar fi avut hipopigmentare, atunci dr ti-a prescris corect vitix gel. Acesta se foloseste in toate tipurile de depigmentari, nu numai in cele cauzate de vitiligo. Oricum, norocul vostru ca nu a fost vit.
Daca mai e oferta valabila cu gelul, ti-l cumpar eu, ca sa iti reduc paguba. Daca esti din Buc, da-mi un mesaj pe PM si vedem cum ne intalnim sa ti-l cumpar.

Dr. mi-a zis sa intrerup, in ideea ca nu se va mai repigmenta pata aia, cica o sa ramana ā€œbijuteriaā€ lui.

Uite ca desi sunt activa pe un alt forum , nu ma descurc cu PM-ul. ORICUMā€¦ sunt din Bucuresti si IN NICIUN CAZ nu ma gadeam ā€œsa-mi scot din pagubaā€ cu vitixul, adica sa-l vand sau ceva de genul asta. Astept sa ma lamuresti cu PM-ul. Numai bine

Daca dr Nedelcu ti-a spus ca acea pata alba asa va ramane, atunci asa va fi. Pana acum tot ce mi-a spus a fost corect, desi de unele lucruri imi dau seama dupa 2 ani de zile.
Facilitatea Personal Message de pe acest forum nu functioneaza pt moment, asa ca nu putem discuta in acest fel.
Te-as ruga sa imi dai totusi un mesaj pe adresa mea, si putem discuta acolo.

Buna ziua! Am descoperit si eu acest site curand si am tot citit despre tratamente insa nu stiu in ce consta lampa uvb, nu stiu multe lucruri. Eu am vitiligo de 4 ani, doctorii mi-au spus ca pe sistem nervos sau din cauza unui soc puternic s-a format. Am intrebat de tratamente si mi s-a spus ca inca nu s-au depistat pentru aceasta boala, doar o doctora mi-a spus sa incerc Vitix dar nu mi-a garantat ca o sa aiba efect. O alta doctora mi-a spus sa merg la solar, ca ar putea da roade, de la altii am auzit ca cei care au vitiligo nu au voie sa stea la soare, mai ales la solar pentru ca in zona petelor de vitiligo se pot provoca arsuri. Prima data mi-au aparut petele in zona ochilor, anul acesta vad ca au aparut si in zona gurii. Va rog frumos sa-mi spuneti mai multe detalii legate de tratament, ce este bine sa urmez iar lampele acelea unde se pot gasi?..Va multumesc

Assy91, trebuie sa rasfoiesti cu atentie paginile forumului, ceea ce ceri tu s-a spus aici in cativa ani de cand exista formumu.
Detalii despre lampa poti gasi la sectiunea lampa nUVB, si acolo gasesti si modalitatea de folosire.
Detalii despre tratamente poti gasi la rubrica tratamente. Eventual poti folosi functia Search.
Exista mai multe tratamente pe care le poti incerca. Cele mai bune sunt cu lampa nUVB+melagenina, lampa NUVB+novitil sau lampa nUVB+ Vitix gel si Vitix tablete.

Multumesc pentru raspuns. Azi doar ce mi-am facut cont pe acest site. Pana acum ceva timp am crezut in ceea ce mi-au spus doctorii, ca nu este leac de vindecare pentru aceasta boala, de aceea am pus atatea intrebari pentru ca nu stiu cu ce-as putea sa incep tratamentul acum la inceput, sunt multe pareri pe acest forum si de aceea nu dau de intelesā€¦doar as vrea sa cer o parere care ar fi primul pas pentru tratarea acestei boli. Dvs ā€˜ā€˜teoā€™ā€™ ce mi-ati recomanda pentru inceput? Sper doar sa nu va deranjez cu atatea intrebari. Va multumesc

Eu as recomanda un set de analizeā€¦poate are o cauza fizica bine determinata boala la tine (vezi probleme la tiroida si altele asemanatoare). Apoiā€¦un regimā€¦dar asta depinde de la persoana la persoanaā€¦cel mai bine e sa faci in asa fel incat boala sa stagneze ca sa poti ā€œatacaā€ petele cu lampa nUVB fara teama ca iti vor aparea unele noi. Sper ca te ajuta cu ceva aceste sfaturi. Succes!

Multumesc pt sfaturi moonwalkā€¦va voi duce la un dermatolog priceput pt inceput, sa vad ce-mi zice si apoi revin si povestesc ce mi-a recomandat ca tratament doctorulā€¦

Asa cum a spus si Moonwalk, incepe prin a-ti face analizele la tiroida: fitoT4, fitoT3, ATPO, TSH, anticorpi antitireoglobulina. Daca ai o dereglare a tiroidei, atat hipo cat si hiper, atunci vitiligo este o urmare a ei. Daca tratezi dereglarea tiroidei, va stagna si vitiligo, chiar va da inpoi.
Cat despre tratamentul pt Vitiligo, depinde de cati bani dispui. In primul rand cumpara lampa (eventual il intrebi pe Moonwalk de unde a cumparat-o el din Romania), pt ca ea este tratamentul de baza. Apoi, ca adjuvant, poti folosi sau Vitix gel +vitix tablete, sau Novitil sau melagenina.
Cel mai usor e de gasit Vitix-ul, la orice farmacie. Costa cam 80 RON/cutia 30 pastile, si 120 RON/flaconul de gel. Novitilul e un gel care se comanda numai pe site-ul firmei Dermabest (care e fff neserioasa), iar melagenina din Serbia.
Tu hotarasti ce tratament incepi. Eu pana acum am lucrat cu lampa+Vitix gel+Vitix pastile.

La mine este vorba de un vitiligo ce se dezvolta rar, ceea ce ma bucura intr-un fel. Cum am mai spus, am vitiligo de 4 ani, de la varsta de 14 ani. In primul an am observat, vara la mare anumite pete in coltul ochiului si pe pleoape. In al doilea an sa zic ca doar foarte putin s-a mai extins. Anul trecut mi-a aparut o mica pata alba sub ochi iar anul acesta din cate observ am si in coltul gurii ( doar intr-o parte). La mine nu se observa petele chiar asa mult, doar daca te uiti cu atentie. Fiind si fata in toti acesti ani mi-am mai acoperit petele cu fond de ten si nu prea au fost vizibile. Abia miercuri mi s-a facut programare la doctor, la o clinica privata. Mai rau este ca voi pleca si la mare saptamana viitoare si nici nu stiu ce sa facā€¦Inca o data va multumesc pentru sfaturi. :slight_smile:

Esti sigura ca vrei sa mergi la mare?? Daca as fi in locul tau, nu as merge.
Daca totusi nu poti sa amani sejurul, tine cont de urmatoarele:
-soarele arde intre orele 11-18, asa ca nici sa nu te gandesti sa stai la plaja intre aceste ore. Indicele de ultraviolete in aceasta vara e de 8 (de la 6 in sus se face cancer la piele)
-ideal ar fi sa stai in casa intre aceste ore; daca totusi iesi din casa (ex la masa in oras) nu uita sa iti dai cu crema cu factor 50+ pe zona fetei si pe maini, care sunt cele mai sensibile. Eu ti-as recomanda o crema cu ecran solar pt aceste pete.
-pe plaja foloseste intai crema fp 50, dupa 2 zile scade la fp 30, si la sf sejurului poti sa ajungi la factor fp 25. Dar nici o secunda sa nu iesi din casa (chiar si pana la magazinul de la colt) fara sa iti fi dat cu crema pe fata, maini si zonele cu pete expuse la soare (adica daca ai pete pe gambe, dai cu crema si pe gambe) .

Eu nu am respectat cu strictete aceste reguli, si acum am ditamai pata pe obraj.

Nu am incotro, trebuie sa plec la mare, plec cu familia.Anul acesta am evitat strandurile, doar aceasta saptamana la mare ar fi singura mea expunere la soare pe anul acesta. In anii trecuti, zi de zi eram pe stranduri, chiar si la mare stateam de dimineata pana seara dar referitor la petele care le aveam, doar in primele zile mi se inroseau si ma usturau, apoi isi reveneau la culoarea alba fara sa mai ma usture sau sa fie rosii. Cu creme protectoare in anii acestia de cand am vitiligo nu prea mi-am dat. Anul acesta voi micsora orele de stat la soare, o sa ma duc pana in ora 11:00ā€¦si voi incerca sa ma dau cu cremele care mi le-ati spusā€¦o sa fiu mai grijulie de acum inainte cu aceasta boala, stat sub umbrela, ochelari de soare sau sapca. Sa vad ce-mi spune si doctorul miercuri ( sper sa nu fie si de data aceasta un esec si sa mi se spuna ca nu exista cale de vindecare pentru aceasta boala).Eu tot incerc sa aflu informatii, sa stiu ce sa facā€¦chiar daca parintii nu prea sunt interesati de ceea ce am si de aceea sunt si confuza si nu prea stiu unde sa merg, la ce doctori. Dar sper sa fie bine, si sa dau peste un doctor care chiar ma poate ajutaā€¦

Eu, din toti doctorii la care ma fost, doar 2 stiau cum se trateaza aceasta boala, unul din ei fiind Nedelcu.
Asa ca nu iti face mari sperante privind tratamentul care iti va fi prescris. De curioasa, intreaba-l pe doctor daca Novitil si Melagenina sunt bune (pt ca mai mult ca sigur nu a auzit de ele).
La mare sa respecti sfaturile pe care ti le-am scris eu mai sus, nu e suficient sa tii cont de ele. Tu tr sa le respecti!!
Daca nu folosesti crema de protectie 5o+ in permanenta, vei pati ca mine: pleci cu o pata mica si te intorci cu 5 mari.

Sper ca voi da peste un doctor care are habar de boalaā€¦si il voi intreba si de Novitil si Melagenina. Daca nu-mi va da niciun tratamentā€¦ar putea sa-mi cauzeze la ceva daca as putea sa incep cu Vitix gel?..am citit la un domn pe forum ca a incercat curatand zonele unde sunt petele cu musetel apoi a dat cu Vitix gel si a masat pana la uscareā€¦o fii bine sa incerc?..eu o sa tin cont si de ce mi-ati spus dvs ce sa am in vedere cand plec la mare. multumesc!

cum s-a spus mai sus lampa uvb e de baza,dar dc nu o ai si tot pleci la mare,incearca sa-ti cumperi vitix gel iar dimineata sa ti-l aplici pe pete exact cum scrie la instructiuni si sa te expui in fiecare zi la soare pe la ora 10 dim,incearca,poti sa stai cam 20 de min maxā€¦

De acord cu Camy, cu mentiunea ca va trebui sa stai cu Vitix gel pe la ora 8 dim si 8 seara, ca sa prinzi ultravioletele, timp in care nu iti dai cu crema protectoare pe zona petelor. Dupa ce stai 20-25 min in soare, iti dai c crema protectoare pe zona petelor, astfel incat sa fii protejata pe tot corpul.

Deci sa stau 20-25 de min la soare numai data cu gel vitix? si apoi sa intervin si cu crema protectoare?..oricum va multumesc ca incercati sa ma ajutati :smiley: