vitix

nu stiam de vitix capsule…doar comprimate. Oricum si pe mine ma apuca durerea cu pricina. E nasol…mai bine mananca si apoi ia-o…asa nu ma prea apuca durerea. Daca o iei pe stomacul gol aproape mereu risti sa ai dureri dar depinde d la persoana la persoana.

cam 50% din pacienti nu suiporta Vitix comprimate, din acelasi motiv ca si tine: ii apuca durerile si senzatiile de voma. Moonwalk are dreptate: ia pastila dupa ce ai mancat bine de tot, imediat dupa masa. Pastila se ia sau dim. (daca iei una/zi) sau dim +seara (daca iei 2/zi).

Vitix gel

Odata deschis tubul de gel, are un timp limita de folosinta, un termen de expirare?
Multumesc!

nu cred.

mi-am cumparat vitix gel si vitix capsule dar am uitat sa intreb daca pot folosi vitix gel si pe buze??? sau ce tratament as putea sa fac pt buze??

sincer nu stiu. Rau nu iti face, sa ai grija sa nu iti intre in gura. Dar nu stiu daca faci si bine.

Am nevoie de un sfat: am inceput tratamentul cu vitix in luna martie , cu 2 luni inainte de a cumpara si a incepe sa folosesc si lampa nbUVB.In luna septembrie se cam fac 6 luni de cand folosesc vitix si dupa cate stiu ar trebui sa fac pauza.Sa continui totusi tratamentul cu vitix si in urmatoarele doua luni sau sa fac pauza si sa merg doar pe expunerea la lampa?

nu trebuie sa te opresti din folosirea vitixului,chiar e recomandat contiuarea tratamentuli chiar si dupa repigmentarea petelor…mai degraba intrerupi folosirea lampei,iar dupa vreo luna poti s-o folosesti iar…cand incepi sa folosesti lampa,la inceput chiar ai rezultate,dar,dupa ceva timp organismul se obisnueste,iar lampa inceteaza sa mai aive afect…asa ca e bine sa mai iei o pauza…sper ca ti-am fost de ajutor… :wink:

Iti multumesc pt raspuns.Eu credeam ca e importanta pauza dupa 6 luni ca si in cazul lampii.Dar acum o sa folosesc in continuare si vitix.

in privinta lampii,da, e recomandata o pauza buna dupa vreo 6 luni,dar pentru crema nu…crema tre s-o folosesti zilnic…eu prin vitix+lampa am reusit sa scap de unele pete si sa l-e micsorez pe celelalte;am facut o pauza si folosesc doar crema…acum o luna imi aparuse o noua pata mica pe bratul stang,dar folosind crema si cu putin soare deja dupa vreo doua sapt.nu se mai vedea nici macar un punct,asta datorita folosirii neantrerupte cu vitix care,cu putin soare sau o lampa la o noua pata aparuta reuseste sa stagneze pata si sa o repigmenteze foarte repede…pupici

salutare. daca tot mi s-au extins extraordinar de mult petele in ultima jumatate de an, mi-am luat si eu ieri vitix. lampa uvb am folosit-o singura, fara niciun efect pozitiv cam 1 an.
are cineva idee, dupa ce ma dau cu gelul vitix, la cat timp sa folosesc lampa uvb? ca vreau sa le combin.

Gelul Vitix se foloseste de 2 ori/zi (dim+seara). Cel mai bine e sa ei si o tableta Vitix/zi, (in prima luna) si 2 tablete Vitix/zi (incepand cu a doua luna).
Lampa se foloseste de 3 ori/sapt, 6 luni, apoi 6 luni pauza.

Succes!

nu cred ca o sa iau tablete de vitix, ca am ulcer si am citit ca multi din cei care le-au luat au avut ceva probleme stomacale. am citit pe un site de niste pastile naturiste Skin Blend. mai degraba le-as incerca pe astea, impreuna cu gelul vitix.
la cate minute/ore dupa aplicarea gelului vitix pot folosi lampa uvb?

1)Daca skin Blend sunt de pe internet si nu se comercializeaza in farmacii, mai bine te lasi pagubas. Au mai fost si altii care au incercat prostii de pe internet (Vitiligo Tab), si li s-a exacerbat boala. Deci daca nu cunoscut de lumea dermatologica, NU folosi.
2)Lampa nUVB se recomanda repede dupa ce ai dat cu vitix gel, 5-10 minute.

ideea ar fi urmatoarea…daca un produs este bun pentru anumite boli nu inseamna ca se comercializeaza in farmacii…vezi aici produsele naturiste care le gasesti numai la plafar sau ceva de genul…in farmacii gasesti numai medicamente.

Moonwalk, in vitiligo nu sunt bune produsele din faramcii, cu atat mai putin cele de pe internet. Cunosc destule persoane care au luat teapa cu vitiligo tab, sau nu mai stiu ce ierburi sau alte chestii de pe internet si care le-au agravat afectiunea. In boala asta ca sa scoti un medicament trebuie sa bagi bani in cercetare, si daca bagi bani in cercetare atunci scoti produsul in farmacii, nu pe internet.
Ii dorersc succes lui Darvio cu skin blend, dar sfatul meu e sa interupa tratamentul imediat ce observa o agravare a bolii (in caz ca se va confrunta cu asa ceva).

Eu ma refeream la faptul ca daca produsul e in farmacii macar are aprobarile aferente…

Stiu ca vitix gel se foloseste de 2 ori pe zi, asa l-am folosit si eu anul trecut in timpul tratamentului cu lampa.Dar ce credeti o sg data pe zi, seara , ar fi prea putin? Ma gandeam, din considerente economice (a ajuns la 150 lei cutia si eu folosesc cam doua pe luna- si asta cu economie) sa imi dau dimineata cu tinctura de telina si seara cu vitix. Ce parere aveti ? Sa fac in continuare efortul asta financiar-dar macar sa am rezultate - sau merge si mai putin?

Cristina, poti sa folosesti si o singura data Vitix, dar nu uita sa te expui la soare dupa ce il folosesti. Daca te expui la soare seara, inainte de crepuscul cand apar ultravioletele, chiar ai facut o treaba buna.