vitiligo copil 3 ani

@Deny, la cat de bronzata esti tu, eu as spune sa faci o pauza mai mare… Foloseste lampa in combinatie cu vitix sau vitiless si fa sedinte pe anumite parti daca iti e greu sa stai mai mult cu ea.

@Sergiu, tatal meu mi-a zis ca el a observat niste puncte de pigment dupa ce a luat LIV52. Ia in fiecare zi pastilele alea si chiar in prospect scrie ca e indicat si pentru vitiligo. Ma apucasem si eu intr-un timp de ele, dar trebuiesc luate cam 6/zi, iar eu cum nu am program fix de mese, am cam renuntat.
Totusi, fiind un medicament din plante, ai putea sa incerci sa-i administrezi micutului. E un bun hepato-protector si chiar l-ar ajuta din moment ce i s-au dat atatea antibiotice… Pentru copii doza e mai mica, 4/zi.

Uite aici prospect: magazin-naturist.ro/suplimen … blete–287

LaterEdit: Se administreaza numai copiilor peste 6 ani :frowning:

stiu cum e…nici eu nu pot sta departe de dulciuri si am 22 ani…dar copil fiind ,e mai greu :smiley: macar sa fie ciocolata alba :smiley: si muuulte fructe in schimb

Aniri stiu ca sunt bronzata…dar imi e frica sa fac pauze lungi sa nu pierd pigmentul castigat …cat despre vitix…eu l-am folosit vreo 2 ani gelul,chiar si cu lampa…fara vreun rezultat .pastilele vitix nu le-am luat mult timp…mi se facea rau de la ele.dar :frowning: .nu la toti reactioneaza acelasi tratament din pacate.o sa incerc luna asta de pauza…sa folosesc lampa…macar pe fata ca in rest nu am chef tot timpul,rar imi gasesc rabdare sa stau cu lampa 4 ore adunate…pe tot corpul zic…vitiless nu am folosit…tu o sa stai in bucuresti cat timp faci raze la doctor nedelcu?ca trebuie facute de cateva ori pe saptamana…stiam ca la nedelcu se face programare cu 1 luna inainte…

Da, o sa stau in Bucuresti.
Intra putin pe messenger.

Daca radu_sergiu ne-ar mai putea spune cate ceva despre evolutia copilului as fi recunoscatoare.
Am si eu fetita in aceasta situatie si ma intereseaza foarte mult evolutiile copiilor.
Nu stiu daca ma uit eu bine dar ultima postare ar fi cam de 2 ani.
Multa sanatate tuturor!

si baietelul meu de 3 ani are vitiligo…noua nu ni s a recomandat lampa ,tratamentul este dat de prof.dr.nedelcu ioan…dimineata vitix gel si kidimag,coenzima q 10 10 mg,calciu gluconic(20 zile pe luna) timp de 3 luni ,iar seara elidel crema si din nou kidimag,q10 si calciu gluconic(jumate dimineata,jumate seara),toate astea timp de 6 luni

mie dr.nedelcu mi a recomandat pt baietelul meu de 3 ani urmatorul tratament-vitix gel dimineata(6 luni),1 capsula de q10(3 luni),15 picaturi zirtec(3 saptamani),iar 1/2 fiola calciu gluconic(20 zile pe luna timp de 3 luni),iar seara,crema elidel,1 capsula q10,15 picaturi zirtec,1/2 fiola calciu gluconic…elidel o luna da,una pauza,cand se face pauza,se da o luna cu advantan crema…ne a zis sa mergem dupa 6 luni la control…am observat acum 2 zile ca in unele zone ,pielea incepe sa i se repigmenteze

elidelul si Advantan milk mi se par cam agresive pt pielea unui copilas de 3 anisori…daca observi reactii adverse pe piele (gen roseata sau ingrosari ale pielii), sa le opresti.
Vitixul gel e bun, la fel si Coenzima q10. De curios, de gramaj de coenzima ti-a dat? de 10 mg?
Voi mai aveti persoane cu vitiligo in familie?

1 Like

As dori sa iau legatura cu dvs.

buna ziua, cu cine sa luati legatura? ca nu ati specificat

Cu dvs radu_sergiu. As dori sa stiu ce s-a mai întâmplat în cazul baietelului dvs .

Dacă doriți bineinteles.

da, nicio problema. adresa mea este radu_sergiu2000@yahoo.com. am sa va raspund acolo si va dau nr de de tel. numai bine.

@radu_sergiu: cum se mai prezinta afectiunea la baiatul tau?/ S-au mai repigmentat petele?

Buna ziua,
Bine v-am gasit aici. Fiul meu (11ani) se pare ca are vitiligo. Acum 3 zile am fost la medic unde din prima clipa ne-a spus. Acum 2 ani am fost la turci la mare. Catre finalul sejurului, cu o zi inainte de a veni acasa, din cauza apei inghitite la piscina, a avut enterocolita. Voma, perfuzii la cabinetul hotelului, voma, plecat a doua zi, voma pana la aeroport, hidratat perfuzie in aeroport, voma in avion. Otopeni, direct Matei Bals. Stabilizat imediat. La scurt timp am remarcat pete gambe ambele picioare. In jurul buricului si al unui mamelon. Si la ambii perciuni. In acest timp el nu a mai stat la soare. Practic s-a decolorat. Am mers la derma la Regina M. Ne-a spus ca posibil Vitiligo, posibil pitiriazis versicolor. Ne-a trimis la Bioderma pt. lampa Wood. Acolo ne-a spus ca nu e vitiligo. Am trimis rez. lampa Wood la derma la R. Maria. Ne-a dat Mediket sampon si Canesten. Specificand ca o sa ramana un contrast ceva vreme. Recunosc ca nu am reusit a ne tine de retela la modul zilnic. Eu (tatal) imi cresc singur copilul, mama lui decedand acum 8 ani jumatate.
Anul trecut nu ne-am elucidat, fiind pandemia. Acum o luna, am fost la mare. Contrastele s-au conturat iar. Si… cum spuneam la inceput, ne-am dus la alta clinica la derma. Acum folosim Vitix. Intentionez sa mai mergem la un medic dupa data de 17 august cand revine din concediu. Tot sper sa fie pitiriazis alba si p. versicolor.
Vreau sa va spun ca intre timp la un perciun a disparut complet, iar la celalalt partial… e estompat. Dar s-a mutat in spatele urechii zona de imbinare lob.
Va rog sa imi spuneti ce credeti dvs.
Multumesc anticipat.

Bun venit, Marian. Aici oamenii ar putea să-și dea cu părerea însă medicul dermatolog este cel care are calificarea să pună un diagnostic.

Din ce știu dacă vrei să validezi 100% dacă e vitiligo sau altceva, se poate face o biopsie dintr-o zona afectată și se poate vedea dacă lipsesc complet melanocitele sau funcționează defectuos din alte motive. Însă s-ar putea ca biopsia să fie un stres care nu e necesar.

Sursa:

Nu este vitiligo, fiind clar pitiriazis alb.
Din poze se vede cum se extinde in pete mici in jurul petelor mari de pe picioare, iar daca s-a mutat de la perciune la imbinarea urechii, inseamna ca ciuperca a evoluat si a plecat spre ureche.
Pitiriazisul apare dupa sejuri la bazin, de unde se ia ciuperca. Daca spui ca ati fost in Turcia la bazin, de acolo l-ati luat. Petele pot disparea singure, chiar si netratate, dar se vor muta in alta parte (adica in jurul vechilor pete) ptr ca s-a mutat si ciuperca.
Sfatul meu este sa renunti la Vitix si sa ii dai de 2 ori pe zi cu Clotrimazol pe pete.
Pitiriazis apare cu precadere la perciuni, la imbinarea intre par si fata, deci eu zic ca cel mai probabil are pitiriazis alb.

Multumesc pentru incurajare. A trecut ceva timp de cand am scris. De atunci am mai fost la inca 2 medici derma. La al doilea care mi-a spus ca e clar vitiligo tot m-am indoit, desi a pus si lampa cu uv pe piele. Al treilea a spus clatinand usor din cap…”vitiligo”. Buun… Ce sa fac ? Tot al treilea mi-a dat un remediu, daca pot spune asa. Sedinte la un aparat, Laser Excimer. Si Protopic zilnic. De atunci, asta facem. O zi pe saptamana. Rezultatele au aparut imediat, dar inca mai mergem. Desi petele ce le vedeti in poza nu mai sunt, zona fiind uniform stimulata, la un mom. dat la marginea zonei decolorate ( acum refacuta ), au aparut cateva decoloratii de cca 5-8 mm. Cateva. Acum foloseste un sablon pt a le stimula. In jurul mamelonului dr. si a buricului a avut ca un covrig alb, bine delimitat. Acum e aproape ok, insa la fel, cu o reaparitie de o mica pata alba care la fel… sablon doar pe ea.

Si stiti ? In sinea mea nici eu nu cred ca e vitiligo. Dar ce sa fac ?
Recapitulare: primul medic a zis ca posibil pitiriazis versicolor sau vitiligo. Sa merg la lampa. Am fost la Bioderma parca…in piata romana. Pe bd. Dacia parca. Doamna de acolo mi-a zis ca nu crede ca e vitiligo ca nu iese la lampa. Medicul nr 2: Vitiligo si neaparat Vitix. Asa am facut cca o luna….pana am fost la medicul nr. 3: Vitiligo
Intre medicul nr. 1 si 2 am folosit sampon Mediket si unguent Canesten. Ma gandesc serios pe langa Protopic sa mai il dau si cu Clotrmazol….
Sunt deschis la parerile voastre.
Multumesc si sananate tuturor !!!

Din pacate, uitandu-ma pe noile poze, este vitiligo. Sau cel putin petele care se vad in aceste poze sunt vitiligo. Se vede clar decolorarea din jurul mamelonului care sigur este vitiligo, la fel cea din jurul buricului si inca o pata pe bicepsul stang (partea dreapta a imaginii). Primele poze m-au pacalit si pe mine , acolo e posibil sa fi fost pitiriazis alb, insa cele de pe mamelon, buric si brat sunt vitiligo. La perciuni este posibil sa fi fost pitiriazis, dar cele din aceste poze sunt de vitiligo.
Sfatul meu este sa nu il expuneti la soare intre orele 11-17, doar sa treaca prin soare dat bine cu crema cu factor de protectie 50+. Crema se da in primul rand pe pete, dar si pe zonele sanatoase ca sa nu apara pete (mai ales pe fata).
Ca tratament va recomand Vitix gel, si la iarna cu Pigmerise crema.
Clotrimazolul este ptr ciuperci ale pielii, nu ajuta in Vitiligo. Canestenul este o denumire comerciala ptr Clotrimazol.

Ce face baiatul? S-a repigmentat?