vitiligo copil 3 ani

Ne-am intors de la mare. Petele care d-abia se vedea pe interiorul coapsei acum se vad foarte pronuntat, dar, noi banuim ca datorita contrastului dintre pielea piciorului care s-a bronzat si zona afectata care nu s-a bronzat.
Am mai remarcat un fapt : anumite pete, in special cele de pe rinichiul stang se inroseau (totusi un rosu relativ ciudat caramiziu ???, nu acelasi rosu care il fac eu de exemplu inainte de a se transforma in bronz), altele nu se inroseau deloc. Chiar si cele de se inroseau, dupa o anumita perioada reveneau la culoarea initiala, adica nu vedeam populari de pigment. (poate ca e si prea devrem de asa ceva…)

Sa stii ca datorita expunerii la soare nu prea te repigmentezi…mai mult te poti arde…roseata despre care vorbesti este mai mult o arsura si normal ca se vede altfel pe o piele fara pigment. Unde ati folosit crema de protectie nu s-a ars dar in alte locuri e posibil sa se fi luat crema de pe piele fapt care a condus la producerea arsurii. Lampa uvb functioneaza dupa un principiu similar numai ca produce doar o fractiune din radiatia pe care o percepem de la soare iar la timpi de expunere scazuti afecteaza pielea fortand-o sa se apere si astfel se produce pigment (dar si aici 20 secunde de expunere in plus fac deseori diferenta intre o sedinta reusita sau o arsura care poate face repigmentarea improbabila/imposibila).

ti-a raspuns bine Moonwalk.
Oricum, doar cu Vitix si soare nu te repigmentezi. Doar Novitil+soare sau Melaoline +soare te repigmenteaza, nu si Vitix.

Oricum reincepem Vitix gel + lampa. Pana la urma vitixul asta are vreun rezultat?

Eu cu vitix gel nu am avut niciun rezultat iar pastilele vitix nu le suporta stomacul prea bine…acum vitix e cel mai cunoscut produs deoarece se comercializeaza in farmacii dar nu stiu cat de eficient este. As avea si eu o intrebare pentru cei care au urmat/urmeaza tratament recomandat de Dr. Nedelcu: Dupa ce ati folosit protopic, advantan milk, dermovate, biomelatonina si toate celelalte ati avut rezultate sau doar cu lampa merge cel mai bine?

buna ziua
Revin cu vesti dupa un an foarte greu, dar exista si vesti pozitive. Copiii au fost din ce mai bolnavi, pana la scoaterea amigdalelor chirurgical, cand , dupa aceasta interventie, viata noastra s-a schimbat sp ecatculos in bine.
Din sept 2010 am inceput tratamentul cu lampa, dar am renuntat,fiindca procedura este destul de greoaie pentru un copil de 3 ani. Am continuat doar cu Vitix , fara nici un efect.
Partea pozitiva:
Din iunie anul acesta, de la prima expunere la mare, unde aplicam vitix, dupa care, cand soarele devenea mai puternic,crema solara, au aparut niste “semnale”. Comparand pozele lunare ale petelor, am observat ca la unele pete, a inceput un proces de pigmentare, in general pe cele expuse la soare. Pigmentul apare sub forma gamaliei de chibrit, sters la culaore, dupa care din ce in ce mai inchisa, mai multe astfel de gamalii, care se unesc, inchizand pata. Avem pete pigmentate 70-80%, dar acest proces nu s-a oprit. In unele pete, procesul este 0, iar in altele accelerat. Ce este curios, este ca pigmentul apare direct din pata alba, adica din “nimic”, si nu de pe marginile pigmentate, unde exista melanocite.
Pot doar specula ca aceasta ameliorare a aparut din 2 cauze:

  • copilul nemailuand antbiotice lunar, asa cum se intampla in trecut, organsimul a inceput sa se “curete” de efectele nocive, iar sistemul autoimun “zapacit” de lupta infectie-antibiotic, sa-si revina
  • expunerea la soare, coroborata cu vitix, plus administrarea de vitamnine din clasa B, in cantitati controlate.
    Am sa va atasez poze cu evolutia unei pete destul de mari (cam cat jumate de pachet de tigari) de pe tibia stanga, cu 3 momente de comparatie, pentru a va arata acest proces de ameliorare.
    Sanatate multa va doresc!!!

Sergiu, astea sunt vesti bune!
Eu astept cu mare interes pozele.
Ne poti spune in ce cantitate s-au administrat B-urile?

Vitamina B12 fiola, dar neinjectabil, ci pe cale orala. Cam o fiola la 2 zile. Spre deosebire de alte vitamine, vitamina B12 nu se acumuleaza in alte tesuturi, se elimina complet prin urina. Am atasat o poza cu o pata care “lucreaza” in bine. Acest proces a inceput doar de 4 luni. Deci prima poza este facuta la inceputul lui iunie, iar poza numarul 3 in septembie.

1 Like

later edit: luna aceasta am descoperit intamplator ca o matusa de-a mamei mele a dobandit vitiligo la 50 de ani, in urma unui soc emotional extrem de puternic…

Rezultatele se vad, e foarte bine.
Ai idee care a fost motivul aparitiei bolii? Certuri, ati fost voi stresati, dupa ce l-ati dus la gradinita etc. ?

Tatalui meu i-a aparut la 6 ani, dupa o cearta serioasa dintre bunicii mei, apoi a stagnat o perioada, iar momentul de “glorie” cand au aparut cele mai multe pete a fost la pubertate.

Fiind foarte mic copilul, alte metode in afara de lampa+un gel nu prea sunt. Cred ca i-ar distruge stomacul si ficatul daca ar lua vitix pastile.
Inca o chestie, sa se fereasca de zgarieturi si sa fii atent sa nu-si decojeasca bubele (se vor vindeca, dar nu o sa mai apara pigment) si sa dai cu vitix+lampa. Eu nu am incercat vitix, dar vitiless-ul a dat randament dupa 2 saptamani de utilizare.

Multa sanatate!

radu_sergiu rezultatele sunt din iunie pana acum?daca da in 4 luni eu zic ca a mers foarte bine tratamenul …copilul a stat zilnic la soare?la un search in formula as am gasit ca vitamina b12 este foarte buna pentru piele…si poate ajuta si la ameliorarea vitiligo-ului.cred ca o sa incep si eu sa iau :slight_smile:.

Aniri ai rezultate de cand ai inceput acum sa folosesti vitiless-ul?Melaoline ai inceput sa iei? :smiley:

In urma unei infectii puternice in gat s-a nimerit sa fim la mare. A trebuit sa-i dam antibitoc Zynat, ca de obicei… Nu ne-a informat nimeni ca daca iei antibitotice puternice nu ai voie sa te expui la soare. Dupa acel concediu la mare,la 2 zile, petele i-au aparut pe picioare, intr-o proportie destul de mare. Asta cu siguranta ca a fost declicul declansator. Stres psihic din partea familiei nu a avut, dar stres medicamentos da. (pneumonii, viroze, febra, spitalizari, branule, etc etc).
As putea doar formula/specula o ipoteza care sa sune astfel: nascut usor prematur, din sarcina de gemeni (unde resursele mamei se impart la 2),pe baza unui istoric de sanatate destul de urat pana la varsta de 3 ani, deci stres, cu administrare de antibitoce puternice din 2 in 2 luni ca o medie (oral si intravenos), pe un fond genetic cu un caz de vitiligo (dar o ruda f.f.f. indepartata fata de copil - tocmai o matusa de -a mamei mele), care a culminat cu o expunere la soare intr-un tratament cu antibitoc puternic.
Acum , ce e de facut ? Mai nimic, din cate am inteles la copii marja de actiune este destul de limitata. Problema nu este asta, de fapt. Petele sunt pe picioare si este baiat. Cu siguranta, impactul psihologic va fi marginal. PROBLEMA ESTE CA NIMENI NU NE GARANTEAZA NIMIC, IN CEEA CE PRIVESTE EVOLUTIA LOR !!! Avem noi certitudina ca la pubertate, cand au loc dereglari hormonale ale organismului, nu-i vor aparea pete noi, inclusiv pe fata ? Ceea ce pot spune ca, odata harta peteleor trasata, aceasta doar s-au albit din ce in ce mai mult, dar nu au aparut altele noi, in afara de cele de la incidentul cu marea. De anul acesta, in schimb, am observat ca unele pete au inceput sa “lucreze”, fara a face ceva spectaculos in acest sens.

@Radu, daca petele erau de dimensiuni mari pe picioare, la un corp mic, se putea merge pe principiul depigmentarii in loc de repigmentare. Bine, asta numai pt. impactul vizual si a confortului estetic. Pe de alta parte, depigmentarea totala duce la o sensibilitate puternica a pielii si ar trebui sa se protejeze mereu cand iese afara, indiferent de anotimp + ca ranile se vindeca mai greu.

Cum petele s-ar putea sa evolueze de-a lungul anilor (cel mai probabil), ati putea sa va ganditi si la problema asta.
Nu am inteles (sau nu am citit), ambii copii au vitiligo sau doar unul?

@Deny, nu am inceput cu Melaoline, astept sa ma duc la Nedelcu sa fac sedinte cu vitiless sau vitix+lampa si pe urma om vedea :slight_smile: La tine cum merge treaba?

@deny
Practic nu a existat nici un tratament direct catre vitiligo. doar vitix crema + soare si vitamina B12 fiole. As banui mai degraba tratament indirect: problema lui au fost amigdalele, erau o sursa de infectie permanenta . Din momentul operatiei de amigdalectomie din noiembrie 2010, viata lui si a fratelui a revenit la normal. Sunt niste copii sanatosi. In ceea ce priveste alte medicamente nu vrem sa insistam si nici nu cred ca o sa le aplicam.
Evolutia petelor este doar din iunie : poate doar a fost o coincidenta vitix + soare sau poate organismul a inceput sa se curete de medicamentele administrate anterior si sa se “bucure” de sanatate. Nu stiu…

@aniri
desi sunt gemeni (diferiti ce-i drept, adica bizigoti, deci cu cod genetic diferit) amandoi au avut probleme de sanatate. dar, doar unul a dobandit vitiligo. Exact acel copil, care noua ni se parea mai intovertit, ganditor si cu usoare accese de tristete neinteleasa. (tot ca o curiozitate, sau poate asa s-a nimerit, dupa administrarea vit B12, accesele de tristete fara motiv au disparut)
later edit : am sa va mai atasez o poza de comparatie cu o pata care lucreaza in “bine”

Am inteles.
Totusi, copiii s-au imbolnavit datorita unui sistem imunitar slabit?
Stiu ca aparitia brusca a petelor se datoreaza dupa ce se administreaza imunostimulatoare. La mine, de exemplu, am observat intr-o perioada de 6 luni cum pielea mi s-a subtiat si ranile s-au vindecat fff greu dupa administrarea de cortizoni.
Cortizoni+stres+tiroida = vitiligo in cazul meu.

Eu am doua rude in familie cu vitiligo; tatal meu si o verisoara din partea mamei. La amandoi vitiligo a aparut in copilarie, 6 si 10 ani, iar la mine la 22.

eu am terminat cutia de melaoline de la tine si m-am gandit sa fac o pauza…de o luna macar…Eu de 1 an si ceva iau pastilele…combinate cu solar si decat de vreo 10 ori am stat la soare.pauze am facut in tot acest timp…dar mici,maxim 2 saptamani.Cred ca e timpul sa iau o pauza,simt ca sunt ceva reactii adverse si de la solar (gen acnee,piele uscata,imi cade parul…)oricum in ultimele 2 luni, repigmentarea nu prea a mai mers… :frowning: .Trebuie sa imi fac curaj sa merg la dermatolog pentru ca eu m-am ghidat dupa site mai mult ( noroc cu el :smiley: )…

@aniri
Le-am dat cand erau bolnavi asa zise medicamente de intarire a sistemunului imunitar, dar erau mai mult placebo, fiind din acelea din plante…patlagina, etc. Niciodata corticosteroizi, etc

Gresit. Orice medicament de intarire a sistemului imunitar agraveaza boala, chiar daca e natural. Mie uleiul de catina imi provoaca in cateza zile o adevarata recrudescenta a bolii. Deci nu te baza pe faptul ca e imunostimulator natural, tot imunostimulator este.

radu_sergiu eu zic sa aplicati in continuare vitix gel si sa ii administrati si vitamina b 12 in continuare…rau nu are cum sa faca,macar sa nu existe riscul sa se extinda si sa incercati sa il tineti departe de dulciuri,fac rau din cate am citit .

@deny
asa facem…hmmm la ducliuri cred ca vom avea o problema :laughing: