tratamentul recomandat de dl. dr. Nedelcu

1)crema Vitix (2 ori zi-dim. si seara-6 luni). Atentie: sa se sfarme particulele de vitix cu degetul cand sunt aplicate, daca nu complica Vitiligo.
Costa 1,2 mil lei;
2)Pastile Vitix, (1 capsula dim. 3-4 luni). Daca nu o suport o iau la masa. Costa 1 mil. lei (cred eu);
3)Dermovate crema. 1 data.zi, seara, strat f. subtire. In prima luna se da dim si seara cu Vitix si nu se da cu dermovate. A doua luna se da cu Dermovate seara si se da cu Vitix dimineata.
Costa 100 000 lei;
4)magneziu forte capsule, 2 capsule dim., 3-4 luni.
Costa 128 000 lei;

5)coenzima Q10, 30 mg. capsule, 2 capsule dim si seara, 3-4 luni
Costa 400 000 lei;
6)Biometatonina capsule, 2 capsule seara inainte de culcare.
Costa 125 000 lei
7) 20 raze PUVa cu pauza de 3 luni intre cure;
8)Sapun Eucerin ph5 pt. tot corpul;
Costa 100 000 lei;
9)Crema hidratanta Deuteria Lux pt corp . Se da dupa dus si stimuleaza secretia de pigment. Nu costa decat 1.2 mil.lei de la parter la mag. Victoriei.

Asta e tot, interdictiile le gasiti la capitolul ,Interdictii in Vitiligo’’.

Succes si sa auzim de bine!!!

Multumesc mult, Teo!

sa inteleg ca razele nu se fac in combinatie cu cremele neaparat ?

eu am incercat sa iau tablete Vitix de capul meu si m-a durut foarte tare stomacul incat nici n-am reusit sa termin folia!

Cel mai rau m-ar afecta ca nu am voie cafea iar magneziul luat dimineata m-ar turti de tot dar reduce stresul si agitatia…

Biometatonina nu stiu ce e , o sa caut pe google…

Ti-ai procurat deja produsele? Mult succes!!!

Vitix-ul se ia si iarna si fara soare. E mai eficient cu soare, dar merge si fara raze. Dl. doctor mi-a zis sa fac si UVA, dar eu am zis ca ma mai gandesc. Nu mi-a spus ca tratamentul e eficient doar cu UVa, deci se poate si fara. Eu as vrea sa fac UVA la un spital de stat, sa nu mai dau banii la cabinete particulare.
Mi-a zis si el ca daca nu suport Vitix capsule, sa nu mai iau!!!

Nu mi-am luat decat sapunul si crema Vitix, vreau sa ma mai consult si cu alti dermatologi de la Municipal, eventual.

Wk. placut, la revedere

Si eu am fost zilele trecute la un control la dl. Nedelcu, mi-a prescris acelasi tratament ca si tie, doar ca mie mi-a mai dat si Advantan Milk ca sa il folosesc pentru petele din zona fetei, alternat cu Vitixul. Si PUVA nu pot face nefiind in Bucuresti, dar mi-a recomandat in schimb niste sedinte la solar. De asemenea mi-a prescris si un oarecare regim alimentar. Numai bine.

Ti-a dat sedinte la solar?? Dar astea au o gama dre radiatii mult mai larga decat pUVA si nUVB. O sa iti faca rau., cred eu. Teoria asta ca soarele si solarul nu fac rau e prea noua ca sa o incercam pe propria piele.
Poate iti iei o lamba nUVB, si ele sunt bune. Dl. doctor chiar a zis ca pot sa imi iau, daca tin neaparat.
Mie nu mi-a dat advantan pt. ca deocamdata nu am pete pe fata.
Succes!

Si eu am niste retineri cu solarul, dar nbUVB sunt eficiente in tratamentul cu vitix?

Da, sunt eficiente cu Vitix. Dl. doctor nu stia ca se pot utiza si acasa, dar a zis sa folosesc in loc de pUVA, daca pot.

Teo, nu cumva e vorba de biomelatonina si nu biometatonina? Nu am gasit informatii despre asa ceva , pe cand despre prima, da, e un fel de calmant, face bine la cap.Am gasit articole interesante despre melatonina si biomelatonina.

ba da, asa e, cum spui tu. dr. Nedelcu are un scris greu de descifrat. E biomelatonina, un calmant care se ia seara. Are rolul sa te linisteasca.
Inca nu l-am luat, astept sa ma condult si cu alti medici. Imi e teama sa nu ma linisteasca prea rau.

Am vazut ca te-ai te-ai speriat cand ai aflat ca boala e progresiva. Nu e chiar sa, la unii pot trece zeci de ani pana sa apara o pata noua. In plus, dr. Nedelcu mi-a spus ca tratament nu exista decat la cei 20% la care se distrug melancocilete, la ceilalti exista tratament si ei se pot chiar repigmenta total. Dar sa se tina de tratament si cu rabdare.

Eu m-am apucat de tratamentul prescris de dr. Nedelcu, aseara am luat 2 capsule de biomelatonina. Am dormit foarte bine, iti ofera o pofta de somn foarte mare. Faza e ca nu stiu cat de mult voi putea urma tratamentul prescris, pentru ca e cam costisitor pentru mine :frowning:

Abia astept sa iau si eu melatonina, o aveam in vizor , am vazut eu pe aici- sufar de insomnii ( inca una, Teo!)si ma gandeam ca ar fi buna…dupa care am citi despre ea pe net, apoi mi-a mai spus ieri cineva ca e buna si pentru migrene , altcineva a trimis parintilor asa ca abia astept sa iau…nu stiu daca gasesc bio, o sa o am in vedere…dar am vazut Melatonina simplu…
Cred ca ma fac farmacist( laborant)in a doua patrie - prea ma invart mult in domeniul medicatiei.
Nu pot sa dorm adica nu-mi vine spmnul pana la 2-3 noaptea de cand ma stiu.Numai cu acupunctura , la 10-11 abia ma mai tineam pe picioare…insa de cand am ajuns in Canada m-am dat peste cap de la fusul orara si asa am ramas…cum eram inainte.

Nutz,

din pacate toate tratamantele pentru V sunt foarte costisitoare, ai zone mari afectate ?Daca nu,ceea ce cumperi iti ajunge pentru mai mult timp…Ai luat Vitix tablete ? Le suporti? Poate ar merge cu un pansament gastric, am luat si eu chiar dupa masa si ma durea rau stomacul…

Teo,

nu cred ca te linisteste prea rau, iti regleaza organismul, dormi mai bine si te culci mai devreme…eu nu m-as impaca cu magneziu dimineata in locul cafelei numai daca as fi in spital :open_mouth: , am nevoie de cafea e indicata in cazul meu.( da, da am “multe” noroc ca nu se vede - inca! )
Nu mai am stare, abia astept sa vina sotul sa plecam dupa melatonina!

Si incercati sa dormiti cele 8 ore , e f bine pentru “cap”!

haideti sa va spun la ce concluzie am ajuns eu dupa 18 ani de vitiligo.
am incercat toate tratamentele posibile.
1.am facut 2 ani tratament la dl doctor nedelcu cu oxoralen pastile crinofizin injectabil si exounere puva . rezultate= o gramada de bani cheltuiti si nici o imbunatatire
2.tratament acasa cu meladinina si lampa uv.rezultat=m-am ars ca naiba si nici o imbunatatire
3.tratament la dr motorga din oradea cu niste ceaiuri. rezultate=bani chetuiti, un ceai cu un gust groaznic si nici o imbunatatire.
4. acupunctura = nimic
am ajuns pana sa fac si un tratament prin hipnoza la un presupus dr care a aparut la tv. nimic.
asa ca am tras o concluzie.
Aproximativ 10 ani m-am chinuit si am fost privat de toate placerile: nu cafea, nu picant, nu alcool, nu tigari, nu ciocolata, nu…nu…nu…si am mai si cheltuit o gramada de bani.
asa ca de vreo 6 ani nu mai fac nimic si duc o viata normala, cu stres, cafea, tigari, picant etc.
insa singurul lucru pe care l-am facut a fost sa uit ca am vitiligo si sa nu am complexe.
si stiti ceva?da rezultate: nu mi-a mai aparut nici una, si nici nu ma stresez cu atatea tratamente.
cred ca deocamdata asta e solutia pana cand va aparea ceva revolutionar care va trata cauza aparitiei bolii si nu efectul.
sanatate si keep in touch

am inceput sa iau si eu vitix pastile…o cutie costa aprox 700 000 …in primele 2 zile mi-a fost rau dupa ce le-am luat…mi-au produs o stare de voma…azi n-a mai fost asa …n-am mai avut nici o pb…vom vedea ce se va mai intampla in zilele urmatoare…
in plus iau si magneziu forte si coenzima Q 10…
pana acum doar suplimente alimentare…astea nu fac nici un rau…
n-am reusit sa-mi mai fac rost de melaoline asa ca mi-am cump oxoralen pastile …vad ca unii zic ca n-au obtinut rez cu astea dar pana nu le incerc pe pielea mea nu cred nimic…:slight_smile:…eu am folosit acum cativa ani oxoralen solutie…dar m-am ars rau de tot…n-am prea respectat timpul de expunere recomandat de doctor…de data asta nu o sa mai fac asa…:slight_smile:
am inceput sa iau si liv52…pt ficat…am inteles ca psoralenele il pot afecta…
multumim frumos teo pt ca ai publicat trat prescris de dr. nedelcu…in felul asta ne mai inspiram si noi…sper sa fie cu folos…:slight_smile:
sanatate la toata lumea…aaa…inca ceva…solutia nu e la soryn (sper sa nu se supi pe mine…)…sfatul meu e sa incercati cat mai multe trat…pana il gasiti pe cel care vi se potriveste…cu perseverenta o sa reusim…sunt sigura…
va pup

soryn si eu am vitiligo de cativa ani buni…asa ca pot sa trag si eu o concluzie : cu vitiligo nu poti trai normal oricat ai incerca sa ignori privirile celor din jur…sunt sigura ca multi ma vor contrazice…acestia vor fi cei care au o pata ici-colo…cei care au pete pe maini, coate, gat, solduri, picioare etc. imi vor da dreptate…
cred ca va tr deschis un nou subiect…vitiligo extins…dar acum ma cam grabesc…poate alta data…sper ca acolo sa vb singura…pt ca sper ca sunt f putini in situatia mea…
numai bine…si capul sus …asta era pt. mine
:wink:

Arinna, am destule zone afectate, nu chiar mari. Zona genitala mi-e cea mai afectata, dar nici nu ma mai complic sa dau cu Vitix. Daca voi vedea rezultate voi incepe si in rest. Deocamdata ma dau doar pe petele de pe maini. Cel mai repede se duce Vitixul gel care e doar 50 ml, trebuie aplicat de 2 ori pe zi, si e cel mai scump. Vitix tablete am luat ieri si azi, nu mi-e rau, nu ma doare stomacul. De cand ma stiu am tolerat bine medicamentele, nu mi-a fost rau. Sunt curios ce va fi de acum incolo.

Mult succes Nutz, asa sa faci! Deci Vitix fara soare? Asta chiar merita incercat .

Alexa

scumpa nu te supara, fiecare cu experinta lui, incercam sa ne incurajam cum putem, la unii tine cu nebagatul in seama la altii nu…pentru fete e foarte greu cu vitiligo extins, eu te inteleg desi nu sunt in stituatia ta dar asta se poate intampla oricaruia dintre noi…Si eu sunt optimista de cand fac tratamentul asta cu tincturi, altfel ce rost ar mai avea…Spuneai de ceva rezultate cu melaoline si sa vedem acum cu oxsoralen…Sa stii ca si eu sunt sigura ca o sa reusim!

[color=red]cred ca va tr deschis un nou subiect…vitiligo extins…dar acum ma cam grabesc…poate alta data…sper ca acolo sa vb singura…pt ca sper ca sunt f putini in situatia mea…

sa stii ca nu o sa vorbesti singura
si eu sunt in situatia ta

g.

alexa nu ma supar.
sa sti ca eu am vitilogo in jurul ochilor, pe maine, pe coate si pe gat .
asa ca stiu ce inseamna vitiligo extins si cu siguranta nu vei fi singura la acest capitol.
pur si simplu incercam sa fiu realist si sa accept ca pt moment medicina nu poate face fata.
si decat sa ma intoxic cu atatea chimicale si sa ma radiez in nestire (cum am facut-o pana acum ceva timp) ma impac cu ideea si duc o viata normala.
stiu ca e mult mai greu pt o fata sa aiba vitiligo…dar exista si un avantaj…te poti machia…ia gandeste-te cum asi arata eu machiat pe la ochi???:)) :unamused:
asa ca eu incercam sa va spun concluzia mea.
sper sa nu supar pe nimeni

capu` sus si sanatate

Acum am in fata o carte ,Boli de piele-Sanatate cu Maria Treben’’. Scrie clar ca, cei care sufera de boli de piele (indiferent de tipul lor) sa scoata total din alimentatie: grasimile animale, condimentele tari, dulciurile (nu spune ca se pot consuma din cele pe baza de aspartan), alcoolul si tigarile. Deci stia el dr. Nedelcu ce stia cand m-a pus sa tin regim.

In grasimile animale intra si carnea macra, sau doar grasimea din carne? Micii intra in categoria nerecomandata?