Tratament Care functioneaza ..

Buna ziua , Ma numesc Stoica Florin Sunt din localitatea 23 august judetul Constanta , si Am vitiligo de 2 ani …
Tratament am inceput acum 9 luni .
Am fost indrumat De catre un doctor sa ma duc la bucuretsi la Domnul Doctor Ioan Nedelcu , care are mai multa experienta in legatura cu aceasta boala ,.

Si… am fost …

Am primit tratamentul cu Vitix gel + capsule , si pe langa acestea , Melatonina , magneziu , coenzima q10 30 mg , calciu lactic , Injecti cu cerebrolysin [ proteina din creier de porcina ] Crema dermatove , Un milk nu stiu cum se numeste . si niste creme cosmetice de la deuteria si sapun cu care sa ma spal in fiecare dimineatza.
si Terapia cu Raze UW-A …

Prima oara mi sa spus ca Raze UW-a Se fac doar in bucuresti , cea ce ma descurajat , dar nu mam dat batut , in fiecare weekend am cautat particulare peste particulre unde sa gasesc… pana la urma Miam luat Lampa proprie … Si am fost la un cabinet sa invat cum sa le fac singur acasa… si ca noroc , la cabinetul acela se facea raze UW-a :neutral_face: [ noroc}
Costul este Relativ mic la raze… [ Prima consultatie costa 60 ron , apoi dati doar 20 ron pe sedinta de UW-A]

Tratamentul Tot ma ajunge cam 9 milioane Pastile + creme si 4 mil Toate terapiile UW-A pe 3 luni . deoarece ma duc la consult din 3 in 3 luni . Consultatia la Domnul doctor Ioan nedelcu Costa 200 ron …

Care vor In formatii despre tratament ,Raze UW-a si Costuri lasati post sau datimi add la Y!M xfl0r1n@yaho.com

Indiferent De durata Tratamentului , va rog nu va descurajati , Eu am avut rabdare 9 luni , si in sfarsit ma colorez din nou sa zic asa :slight_smile:)) , tratamentul este costisitor stiu , nici eu nu am o situatie financiara foarte buna , dar noroc k am parinti care fac orice pt mine si le multumesc …

Multumesc

EDIT florinSTC : Doctorul La care fac UW-a mia mai dat o crema pe baza de alge maine care au rol de pigmantare , o sa ma interesez de unde si cum , si sa postez …

xfl0r1n@yahoo.com

interesant tratament. sa ne spui mai multe despre crema aceea. si despre celelalte produse pe care le folosesti. care crezi ca este cel mai bun? ai incercat si uvb?

Nu , Am facut 9 luni , fara nici o raza

De Luna asta incep Razele UW-A

Zimi ce vrei sa stii despre produse ,

Despre crema din alge marine abia miercuri va pot da detalii … :slight_smile:

Am uitat sa zic , ca Trebuie urmata o dieta stricta care consta in …

Fara Sucuri [ de nici un fel [cu acid fara acid]]
Fara Alcol , tigara , cafea .
Fara Carne de porc … Indiferent cum e , tocata ne tocata… si tocaturi in general …
la pui aveti cale libera …

Fara CIOCOLATA foarte important … doua patratele la 2 saptamani… si ALBA neaparat :slight_smile:

Fara Prajeli la mancaruri .

Fara Dulciuri COncentrate [ chipsuri etc… :neutral_face: ]

Fara Condimente picante [ piper , usturoi , ceapa , etc]

Pe zi trebuiesc mancate :

2 morcovi , 2 mere
O cana de Iaurt facut in casa …
2 cani mari de ceai de tei :slight_smile:

In mare parte reusesc sa tin dieta :slight_smile: dar e greu :slight_smile:) la varsta mea…

[ Ami cer scuze Pentru Dublu post ]

Draga Florin,

Daca aveai rabdarea sa folosesti functia Search, ai fi vazut ca exista o rubrica care se cheama ,Tratament recomandat de dl dr Nedelcu’’, si puteai sa postezi acolo.
Daca si citeai posturile, ai fi aflat ca si alti membri de pe forum au fost la el, (inclusiv subsemnatul), au cumparat produsele, si au urmatoarea parere:

-crema Deuteria Lux e scumpa si nu foloseste la nimic. Costa cam 2 mil si chipurile favorizeaza pigmentarea. De fapt nimeni nu a observat vreun efect pozitiv de la ea, singura chestie e ca protejeaza contra solventilor chimici. Deci poti sa renunti la beneficiile ei, e un tratament mai mult decat adjuvant; crema e buna, dar nu pt Vitiligo. dl Nedelcu a vrut sa isi faca reclama la propriile produse;
-terapia nUVB e mult mai ieftina si mai buna decat pUVA. pUVA a fost folosita prin anii 1980, pana sa se inventeze nUVB. La dl dr Nedelcu se face doar pUVA, de aceea recomanda pUVA. Deci eu te sfatuiesc sa folosesti lampa nUVB, faci raze cand vrei, la tine acasa; renunta la PUVA, sunt mai nocive si nu au efecte la fel de bune ca nUVB;
-biomelatonia e o prostie, in SUA sunt procese pe tema ei. E un hormon care inlocuieste melatonina naturala din corpul tau, si te ajuta sa dormi mai bine. Daca nu ai probleme cu somnul, eu zic ca poti sa renunti la biomelatonina;
-coenzima Q10 e buna, cu conditia sa fie de la firma Wallmark. Cele de la Hofigal contin si ulei de catina, care iti dau peste cap si mai mult sistemul imunitar;
-dieta e buna, daca te stabilizezi cu boala, poti sa mai renunti la ea;
-milk-ul acela e de fapt Advantan Milk. Iti dai cu el pe fata, pe pete, e un imunosupresor topic (scade imunitatea pielii). Nu cred ca te va ajuta, parerea mea e ca tot Vitix-ul gel e mai eficient;

Cam atat pt moment, inca odata iti spun ca, daca nu prea dispui de bani, poti sa renunti la crema Deuteria, pUVA, biomelatonina .

cu dietele astea nu stiu ce sa zic , oricum mie mi s-au extins petele cand tineam dieta forte stricta si mi s-au repigmentat in vremuri cand nu tineam de loc , chiar consumam foarte multe sucuri si alte lucruri asa zis “interzise”.

E bine de stiut ,
Multumesc
Si scuze pentru tot :slight_smile:
Dar ce doctori miati recomanda ???

pai eu stiam ca domnul nedelcu e cel mai de specialitate din Romania cand vine vorba de vitiligo.

exista vitix capsule acum? sau ai scris gresit si tot pastile sunt?

LE: Sa nu uiti de detaliile la crema aia pe baza de alge…mersi mult :slight_smile:

Vitix pastile am vrut sa spun.
@Mihai: daca boala vrea sa evolueze, ea va evolua, indiferent de ce dieta vei tine. Dar daca ea a stagnat, e bine sa nu o zgandaresti cu chestii picante, grase, …etc,

Salut. Eu încerc momentan cu melaoline în combinaţie cu soare. Am făcut rost de la cineva să-mi ajungă pentru vreo 4 luni. Am folosit şi vitix gel şi e destul de bunicel. Cu vitix mi-au apărut primele puncte de pigment pe pete,asta după doar o luna de folosire,nu neapărat ca la carte. Mai ales pe corp şi în jurul ochilor şi lângă buze mi-au apărut puncte de pigment. Mi-am făcut rost şi de pastile cu betacaroten şi beau mult suc natural de morcov,piersică şi măr(carotella îi spune). Mănânc multe fructe şi beau lapte. O să încerc şi să nu mai mănânc carne de porc deloc şi cafeaua să o înlocuiesc cu ceai. Sper să reuşesc ceva pozitiv … Succes tuturor.

bravo marcewww, esti pe drumul cel bun.
Nu uita sa folosesti ochelarii de soare cand iei melaoline.
Laptele sa fie cu cat mai putina grasime
Ceaiul nu se indulceste cu zahar (doar cu zaharina)
Daca iti iei si lampa nUVB, vei progresa si mai mult.
Bafta

Mulţumesc pentru sfat,o să folosesc şi ochelari de soare căci am observat că ochii devin foarte sensibili la lumină puternică. Cred că ar trebui să evit şi monitorul calculatorului timp de 8 ore după ce iau melaoline. Sper să fac rost şi de lampă curând.

da, sa eviti si TV-ul si monitorul, orice sursa de lumina va fi crima pt ochi, 10 ore sa eviti lumina.

Florin Stoica,spuneai ceva despre acele alge…i-mi spui si mie cum se numeste???Te rog mult.Astept raspuns,multumesc!

Buna. Am 28 de ani si in urma cu 11 ani am avut si eu vitiligo. Prima pata mi-a aparut in jurul unei alunite pe mana. Apoi mi-au aparut in zona gurii 2 pete, in jurul ochilor si pe spate. Am urmat un tratament la Spitalul Militar “Carol Davila” din Bucuresti ( dr. Ionel ŢOROPOC) care la mine a dat rezultate inca de la primele sedinte. Tratamentul consta in PUVA terapie, oxoralen (luam 1 capsula inainte cu 3 ore de expunerea la UV) si seara ma ungeam pe pete cu unguent Elocom. Este foarte important sa nu se ajunga la o extindere mare a petelor deoarece cu cat sunt mai mari cu atat sansele de repigmentare scad. Deasemenea, sansele de vindecare si rezultatele tratamentelor sunt si in functie de organismul fiecaruia. De atunci nu am mai avut nici o problema, insa, de cateva zile am observat ca in jurul gurii pielea nu mai are aceeasi nuanta ca si restul tenului (probabil acum este mai evident deoarece m-am mai bronzat un pic) si pe pleoapa dreapta am observat o mica pata mai decolorata. Imi este teama sa nu-mi apara din nou deoarece in ultima perioada am fost un pic cam stresata. Am citit despre unguentul si pastilele Vitix si ma gandesc sa iau si eu, dar voi merge totusi la un control la dr. Ioan Nedelcu sapt. viitoare. Sper sa reusesc sa controlez aparitia acestor pete.
Multa sanatate, speranta si incredere!

Din pacate aceasta boala actioneaza in valuri, in pusee: adica se declanseaza, se extinde un timp, apoi se opreste. Dupa un timp incepe iarasi sa se extinda, apoi iarasi se opreste, s.a.m.d. La tine s-a stabilizat atunci, cand ai facut acel tratament cu dl dr Toropoc, dar acum se pare ca se extinde iarasi. Iti recomand pastile Vitix, 1 pastila zi in prima luna si 2 pastile/zi in a doua luna, si neaparat sa cumperi lampa nUVB, pe care o poti folosi cu succes la petele de pe fata.
Ca unguent poti folosi Novitil, cat inca 3 vara afara, iar la iarna Vitix gel.

Multumesc pentru raspuns Teo,
Am fost intre timp la un control la dr. Nedelcu si mi-a dat Vitix pastile si gel si mi-a zis sa merg la plaja cat este vara. Am fost la mare si am vazut ca s-au facut roz inchis petele, o sa vad in continuare daca se repigmenteaza asa cum trebuie. Pe fata am numai o pata mica la ochi pe pleoapa iar in jurul gurii nu s-au format pete bine delimitate ci este numai o usoara diferenta de culoare. Mai am pe spate inca doua pete de marimea unei monezi. Daca nu se rezolva, m-am gandit si la varianta cu lampa UVB pt. ca nu vreau sa le las sa se extinda.
Numai bine!

tratamentul Vitix cu soare nu e spectaculos, totusi e un tratament. Faptul ca petele s-au transformat in roz e un prim pas sprerepigmentare, dar daca nu continui tratamentul, se vor albi din nou.
Eu zic totusi sa iti achizitionezi lampa, si sa o folosesti 6 luni pe toate pete,e atat pe cele care u devenit roz, cat si pe cele albe, in paralel cu Vitix gel si Vitix pastile.

incearca cu nutritie naturista celulara, contacteaza-ma la crisclinci@yahoo.com

Draga Cristina, sau cum îţi este numele; Ce este cu tratamentul despre care tot postezi pe diferite subiecte. Nutriţie celulară ?
De ce nu postezi aici. Noi ceilalţi membrii am descris chiar şi mărimea şi evoluţia petelor, de ce nu ne spui nimic despre acest subiect, ci ne trimiţi la o adresă personală. Eu sincer nu cred în nici o nutriţie dar poate sunt rezultate şi sunt membrii sau vizitatori ce vor informaţii complete. Este un site dedicat unor oameni suferinzi, unor oameni ce au încercat diferite tratamente şi experienţele personale sunt bine a fi descrise. Boala nu prea este cunoscută decât la nivelul manifestării adică al efectelor; poate ai unele soluţii pe care şi alţii vor să le cunoască.
Dincolo de unele convingeri în plan personal despre diferitele şi ipoteticele tratamente cred că ar trebui să te supui unor regului de conduită morală şi etic a unor site-uri dedicate suferinzilor şi să expui informaţii concrete la subiect.
Sigur, sunt sugestii…
În rest multă sănătate tuturora.
Şi răbdare