Tratament Care functioneaza ..

Draga Zipper,
asta am reusit sa gasesc pe google despre nutritia celulara…pana acum nu auzisem de tratamentul asta…daca cineva l-a incercat poate ne ofera un feedback!?

209.85.135.132/search?q=cache:3R … ro&ct=clnk

Eu chiar am contactat-o pe dna.dr. Sorina Soescu saptamana trecuta si mi-a recomandat un cabinet din Bucuresti, dansa practicand in CT…
cabinetul Similimum din Bucuresti (il gasiti pe Net), fie la dr. Marius Radu, fie la dr. Constantin Sararu, fie la dr. Omer Secil.

Din pacate nu prea am timp sa ma duc in perioada asta…

Sanatate!!

hello…ce tratament ati mai folosit in ultima vreme?ceva vesti bune aveti? :confused:

eu continui cu lampa nUVB pt cateva pete de sub brat. Petele mi-au aparut asta vara la mare, cand in ,inteligenta mea’’ am uitat sa imi dau cu crema de protectie la sub brat, si am stat ore in sir cu bratele ridicate la soare. Nu sunt mari petele, le-am atacat cu lampa nUVB, la inceput au raspuns la taratemnt prin aparitia de puncte pe pete, apoi au stagnat, in ciuda eforturilor mele.
Petele de pe fata mi-au disparut de mult, iar cele de pe degete nu se mai vad, prinzand o culoare f apropiata de a pigmentului.
Atsa e, continui cu lampa la sub brat.

bv teo, ma bucur pt ca ai avut succes cu tratamentul. Sper pentru mai bine si eu

hello again :slight_smile:…ce mai faceti?ce tratamente (care dau cat de cat rezultate) mai urmati? eu iau pastilele melaoline si merg la solar…si mi-au raspuns destul de multe zone la tratament (cu exceptia petelor de pe fata,maini si degetele de la picioare).o sa continui sa le iau si sper sa nu se opreasca aici pigmentarea…sunt putine punctele de pigment…dar avand in vedere ca am vitiligo de 8 ani…merita sa mai astept si sa continui,cu toate ca uneori cad in depresie ,datorita petelor. :unamused:

eu am tratamente f bune cu Vitiless gel+lampa nUVB. de pe 1 sept pana acum sunt regimentat 90% la fata.

la mine pe fata merge greuu…pe maini macar nu mai vorbesc :-s.Oare viticolorul are vreo legatura?posibil sa mearga greu din cauza lui?:-s

da, e posibil sa actioneze ca un paravan, filtrand radiatiile nUVB.
Viticolor are factor de protectie? Daca da, cu siguranta el e de vina.

m-am uitat acum…si nu scrie nimic de factor de protectie…cred ca datorita lui merge mai greu…dar nu pot sa nu ma dau ca se vede diferenta :frowning: si imi e greu sa ies asa :frowning:

totusi viticolor e o crema, care, chiar daca nu actioneaza ca un parava, tot opreste o buna parte din radiatiile ultraviolete transmise de lampa.
Daca vrei sa ai rez maxime, trebuie sa renunti la viticolor pe zonele pe care folosesti lampa.
Stiu ca e se vede urat, dar asta e, mai bine suporti cateva luni decat sa folosesti viticlolor pe viata.

@Deny: aceeasi problema o am si eu. am folosit lampa din martie pana in iulie fara prea mari rezultate. la unele pete au aparutt niste puncte si atat. pe maini n-am putut renunta la viticolor pe durata tratamentului; nu stiu daca din cauza asta, dar acolo chiar nu s-a vazut niciun rezultat.

poate sa-mi recomande cineva ce produse sa iau din franta? va pleca sora mea acolo in curand.

buna ! sunt din cta.
ce doctor din cta face raze

Salutare!
Am ajuns in SUA si vreau sa incerc toate tratamentele disponibile aici pentru pigmentare. Eu am putine pete, insa mi-e frica sa nu mi se extinda si e de preferat chiar sa-mi ramana stabil asa, sa nu mai evolueze.
Am luat o cutie de melaoline la mine in speranta ca o s-o folosesc, insa mi-e frica pentru ca stau in soare la munca.
Din martie n-am mai pus gura pe carne, oua, lapte, iar foarte rar mananc branza. Cam o data la 3 saptamani mananc ceva prajit, iar dulce doar inghetata si aia ma uit sa fie cu adaos mic de zahar.
Boala mi-a evoluat doar in zona genitala si nu inteleg de ce din moment ce sunt foarte atenta ce manac si nici stresat nu am fost…

Ce medicamente miraculoase cunoasteti aici? Solutii, creme…?

Acum sincer sa spun boala poate evolua chiar si daca te lasi de tot de mancat si inveti sa faci fotosinteza :slight_smile:
La unii stagneaza cu o dieta la altii poate evolua si mai rapid…cauzele pot fi si schimbarile hormonale daca e sa ne luam dupa femeile care au facut vitiligo dupa/in timpul sarcinii. In SUA as incerca un tratament cu laser excimer sau o noua tehnica de camuflare a petelor dar aia ar fi doar temporara deoarece la intoarcerea in tara nu ai avea cum sa continui neexistand saloane specializate pe asa ceva.
Poti incerca la un medic dermatolog acolo…poate stiu ei ceva mai bun decat un clobetasol si terapie uvb.
Oricum iti urez succes si te rog sa ne tii la curent cu eventualul tratament.

Mda, cam asa e cu hormonii, dar sper sa stea potoliti. Cel putin am invatat sa nu ma mai enervez din orice si cred ca asta mai controleaza boala.
Laser si camuflat nu prea am de ce sa incerc pentru ca am portiuni relativ mici cu pete: (3 pe gat, in jurul ochilor, la degetele mari de la maini, la subrat si in toata zona inghinala).
Am prins putin pigment pe gat cu vitiless+soare, dar nu am luat solutia la mine crezand ca gasesc aici asa ceva, dar nu stiu ce anume sa incerc. Stiu ca se mai vorbea de solutii din SUA sau Canada ca ar fi bune, dar nu mai tin numele lor…

Novitil se comercializeaza in SUA si Canada, este echivalentul lui Vitiless (de fapt este originalul). Se foloseste cu soare
Dar de ce nu incerci laser (daca iti permiti)? In boala asta, cu cat pata e mai mica, cu atat sansa de repigmentare e mai mare, indiferent de tratamentul folosit.

Mi se pare prea costisitor cu laserul si din moment ce exista variante mai ieftine, nedureroase si eficiente, laserul ar fi ultima varianta la care m-as gandi.
O sa fac iar tratamentul cu Novitil, soare si poate melaoline, dar mi-e cam frica sa iau pastile…

Variantele ieftine nu sunt deloc eficiente…in tratamentul acestei boli, in afara de lampa nUVB nu prea e nimic eficient. De asta ti-am recomandat si laser, m-am gandit ca poate e mai eficient decat alte tratamente, mai ieftine
Novitilul este un gel inofensiv, nu are de ce sa iti faca rau.
Melaoline sunt toxice intr-adevar, iei aceste pastile pe riscul tau.