Propun: rezultate pozitive cu lampa nUVB ?

Laba piciorului e si mai greu de tratat decat mainile sau oricare zona a corpului.
Totusi, in 2 luni ai rezultate, altii asteapta luni de zile pana sa le apara o urma de pigment. Eu zic ca e bine, sa ai puncte de pigment dupa 2 luni, asa ca te incurajez sa continui cu lampa pana ajungi la 6 luni.

Buna,sunt si eu noua pe aici. mi-am cumparat lampa trebuie sa o primesc.Sper sa am rezultate cu ea , din cate am citit voi aveti rezultate in urma folosirii. Eu am cateva pete pe maini maxim de 1cm si pe barba , dar e mai mare un pic, am aceasta boala de vreo 4 ani , sper totusi la o vindecare completa .
[color=red]
fara oferte comerciale

Buna Marga,

Bine ai venit. Ma bucur ca te-ai hotarat sa cumperi lampa, vei vedea ca o sa obtii rezultate cu ea. La barbie e posibil sa te repigmentezi 100%, iar pe maini vei obtine rezultate bune pt. ca nu ai pete mari.

Multumim de oferta pt. lampa, dar cat costa??

In urma tratametului pe care il urmez (lampa -vitix gel) observ ca petele de pigment care au aparut au culori diferite: unele mai deschise decat pielea-dar oricum mai inchise decat albul de dinainte- iar altele mai inchise.Lucrul asta il observ pe picior, unde erau pete mai extinse. Pe de alta parte, in zona burtii si pe solduri, unde am pete mai mici, pielea sanatoasa s-a inchis la culoare, iar petele sa vad mai rau. Este normal asa? O sa fiu in trei culori sau la terminarea tratamentului o sa se uniformizeze?

despre uniformizare poti vorbi atunci cand nu mai folosesti lampa…e normal ca pielea sanatoasa sa se bronzeze si ea…deci contrast mai puternic cu petele…dupa ce te repigmentezi si nu mai folosesti lampa revii la normal

De multe ori se intampla ca pigmentul castigat sa fie de alta culoare decat cel normal, sau sa fie mai deschis. Se poate uniformiza, dar se poate intampla si sa ramana mai deschis, asta e , bine ca e totusi pigment.

Eu mi-am luat lampa din anglia de pe ebay era o liciatie si am scos-o in jur de 140 de lire cu tot cu transport, dar nu stiu daca se mai gaseste la pretul asta din cate stiu se vinde la 350 de euro tot in anglia

Buna ziua, as dori si eu mai multe informatii despre locul de unde poate fi comandata si achizitionata lampa. I-am scris doamnei Elena, dar nu mi-a raspuns la mail. Va multumesc

Asta este adresa pe care mi-a trimis-o Elena, de unde poţi comanda lampa. Succes.

Dr. Budai Alexandru.
Corespondenta
TG Mures
540660 OP 7, CP 712
E-mail: budaialexandru@elmed.ro
www.elmed.ro,
www.cattus-ritamedical.com
Tel./Fax: 0265-261721/267641
Mobil: 0724044076

nu stiu ce sa mai cred cu lampa asta…as putea sa o cumpar…nu e problema de bani…dar cand ma gandesc ca trebuie sa o folosesc 3 luni de zile…pai in timp ce eu ma ocup de tratarea 3 pete imi ies alte 10 intre timp…ce sa fac unde sa ma mai impart??

Inseamna ca este activa boala la tine…eci cu lampa mai ptin…ar trebui sa te duci la medic pentru a descoperi cauza bolii…si dupa ce tratezi cat de cat cauza si se stabilizeaza boala poti trece la repigmentare

lampa stabiizeaza boala, chiar daca nu repigmenteaza, macar stabilizeaza. Eu te sfatuiesc sa o iei, mai ales in faza acuta a bolii.

moonwalk ziceai ca .,ar trebui sa te duci la medic pentru a descoperi cauza bolii.,…pai nu voi ziceati ca nici medici nu stiu despre aceasta boala prea multe>?? am fost la 5 dermatologi si fiecare au zis ca am vitiligo…nici macar sa se uite cu lampa,nici sa imi zica de care vitiligo, ca am inteles ca sunt mai multe tipuri…nici macar ca exista tratamente care cat de cat mai incetinesc evolutia.Eu nu am asa multe pete de aia nu am inceput nici un tratament ca ma gandesc ca mai bine sa am mai putine decat sa incep un tratament si sa mi se extinda mai tare.Ma gandeam sa incep cu tablete vitix( are vreo reactie adversa?) , gel si soare, dar nu inteleg de ce tre sa merg la doctor sa imi prescrie el un tratament cand doctorul zice la 100 de pacienti aceasi chestie…

Nu la dermatolog ma refeream…ia vitix tablete poate reusesti sa tii sub control evolutia bolii.
Daca citeai ce este scris pe forum stiai ca aceasta boala poate avea multiple cauze…printre care preponderent o afectiune a tiroidei care daca este tratata poate duce la oprirea evolutiei bolii…

am si eu vitiligo cam d evreo 10 ani 8-| am facut tratament cu placa nuvb …chiar sunt multumit…insa vream sa spun daca a auzit cineva de o crema Drula Cream Pigment e produsa in U.S.A si vreau sa stiu daca a folosit’o cineva:-? si are rezultate:>?

drula.com/D127-pigment-cream … tiligo.htm

Scris in engleza de balta situl…perfecta incredere as avea :slight_smile:)

Poti incerca sa cumperi…atat de mult urasc companiile care vand produse pentru a capitaliza pe seama suferintei oamenilor…macar de ar fi bune produsele dar cel mai des se intampla sa fie minciuni

am incercat sa fac comanda dar…ori nu stiu ori nu se poate:))…am vazut reclama intr’o revista si de asta am intrbt…orikm, ms moonwalk:>

Se poate folosi lampa UVB peste Viticolor? Sau trebuie sa astept sa se duca efectul viticolor-ului inainte de a folosi lampa?

folosesc pur si simplu lampa sau trebuie sa dau cu vreo crema??

Depinde daca Viticolorul are factor de protectie. Nu mai tin minte daca are, parca nu avea. Daca nu are factor protectie, poti folosi lampa nUVB peste el fara nici o problema, dar daca are factor de protectie, asteapta sa se duca culoarea de la Viticolor.