Propun: rezultate pozitive cu lampa nUVB ?

In nici un caz sa nu continui mai mult de 6 luni. Razele sunt cancerigene. Eu stiu sigur ca o cura nu poate dura mai mult de 6 luni, dar nu eram sigur cat dureaza pauza intre 2 cure.

Si daca nu obtin rezultatele dorite?Sa intrerup totusi tratamentu?:(Daca tin bine minte pe multe site-uri si comentari despre tratamentul cu nbUVB scria ca durata tratamentului este de 6-12 luni.Oricum ,mai am pana sa ajung la 6 luni,si in curand voi face un drum de Cluj,asa ca voi trece si pe la dermatologie.

Nu stiu ce sa fac. Saptamana viitoare vor fi deja sase luni de cand folosesc lampa. Nici nu m-am gandit sa intrerup tratamentul deoarece in instructiunile pe care le-am primit nu scrie asa ceva iar rezultatele sunt multumitoare dar mult prea departe de ceea ce ar trebui sa fie. Asadar s-au mai format pete de pigment in interiorul petelor albe, unele s-au mai micsorat dar nu am nici una care sa fi disparut de tot. Totusi am cateva care nu sunt departe de acest lucru si ma gandeam ca in 2-3 luni chiar sa dispara din ele.
Acum insa de cand s-a pus problema asta cu intreruperea tratamentului pe site nu stiu ce sa fac. Va rog sa-mi spuneti aveti date sigure cum ca o continuare a tratamentului peste sase luni ar putea fi nociva.
Multumesc!

Cred ca cel mai bine ar fi sa te consulti cu un dermatolog bun.Poate se poate face si mai mult.Sau nu terebuie o pauza asa mare.6 luni fara tratament mi se pare mult.

Da Maia, avem date sigure ca durata unui tratament nu poate fi mai mare de 6 luni. Si pe site-ul de unde am cumparat eu lampa scria ca in tratamentul vitiligo o cura e de 6 luni. Si in prospectul altor amici scrie acelasi lucru, ca o cura nu poate dura mai mult de 6 luni, ce nu stiu eu sigur este cat trebuie sa fie pauza intre cure? O luna sau 6 luni?? De fapt si pe articolul pus de Mircea pe site, tot 6 luni scrie ca trebuie sa dureze o cura. Doctora din Buc. la care merg eu mi-a zis sa fac pauza 6 luni, dar nu sunt sigir ca e chiar asa, eu ma gandeam ca 3 luni e o perioada rezonabila
Eu nu am de gand sa ma joc cu cancerul de piele, mai ales ca stiu persoane care au asa ceva. Voi tine o pauza de min. 3-4 luni si gata, voi sunteti liberi sa faceti ce vreti, dar sincer va recomand o pauza de minimum 3 luni intre cure.

buna, eu sunt mai noua pe aici insa va urmaresc cu interes…am si eu vitiligo de la 14 ani acum am 25…am facut toate tratamentele medicamentoase posibile, creme, tincturi facute in casa, homeopatie, acupunctura…nici nu ma stiu cate…insa m-am facut bine cu melaoline acum 4 ani l-am descoprit la o doamna care il comercializa in ziare la noi cu 50 euro cutia am stat la soare natural si am luat melaoline 3 veri consecutiv cu iarna pauza…si s-au pigmentat toate petele de pe corp…insa pe maini nu am avut nici un rezultat…nu am multe pete vreo 6 pete de cativa centimetri insa nu au vrut in ruptul capului sa se pigmenteze…asta toamna am auzit de lampa uvb si am cumparat-o de la cineva din romania de atunci urmez tratamentul cred ca sunt vreo 6 luni si am ceva rezultate mici puncte de pigment nu sunt f mari dar sunt multumita ca e un inceput…am fost la dr Nedelcu sa ii povestesc de lampa uvb (pe dansul il cunosc de multi ani de cand faceam puva cu oxoralen care in cazul meu nu a dat absolut nici un rezultat) si dansul mi-a spus ca e bine sa fac pauza la 6 luni de zile si apoi sa reiau tratamentul…mentionez ca asociat cu uvb mai folosesc si novitil poate a ajutat si asta dar ma bucur extrem ca am reusit sa fac si petele de pe maini sa produca melanina…se zice ca astea sunt cel mai greu de vindecat…si asa este va spun din experienta…trebuie doar sa aveti rabdare si sa nu fiti fara speranta eu am vrut neaparat sa ma vindec si am crezut in asta si m-am vindecat… aveam f mult pe fata si in zona inghinala si am reusit cu melaoline.va doresc succes la toti!

Buna, desi citesc de ceva timp discutiile de pe acest forum, de-abia acum m-am inscris pentru a va intreba cum se manifesta vitiligo la buze pentru ca de ceva timp le simt altfel (poate si din cauza frigului), mai deschise la culoare si mai fine…altfel intr-un cuvant…si vroiam sa va intreb daca as putea sa folosesc lampa (ma gandesc sa o cumpar si pt petele de la ochi) si daca sunt rezultate pozitive…
Multumesc si sanatate!!!

Cat ti-a spus dr. Nedelcu sa faci pauza? Am inteles ca ti-a recomandat sa faci pauza la sase luni si sa reiei tratamentul. Dar dupa cat timp?
Eu nu stiu ce sa fac; am deja sase luni.As intrerupe, dar cat? Teo m-a avertizat ca are informatii concrete cum ca nu este bine sa continui tratamentul dupa sase luni si nu pot decat sa-i multumesc de sfat.Pe de alta parte am gasit informatii pe net despre oamenii care au folosit lampa un an ( in China si India).
Si culmea nu gasesc nicaieri sa scrie cat ar trebui sa fie pauza.
Daca stie cineva mai multe v-as fi recunoscatoare… Multumesc si sanatate!

Nedelcu mi-a zis pauza trei luni si apoi sa reiau…eu una nu as face pauza sincer…mai astept pareri…

Aveti careva fire de par albe in zonele cu vitiligo?
Exista vre-un tratament special? A-ti avut asa ceva?
Eu am pe fata in regiunea barbii, acolo toate firele sunt albe in zonele cu vitiligo.
Daca sunteti in situatii asemanatoare sau stiti vreun caz, astept cu nerabdare sugestii.

Personal nu cunosc tratamente speciale pt. parul decolorat, dar sigur poti incerca cu Vitix gel si lampa nUVB!

sa inteleg ca nu are nimeni probleme la buze? si nu ma refer la petele de la coltul gurii ci chiar la decolorarea buzelor…pe mine chiar ma obsedeaza, ma uit in orice oglinda, in geamul magazinelor pe strada…

Esti sigur ca ai la buze?
Am citit undeva despre transplant ca ar avea efect garantat in acea zona.
Oricum daca esti sigur, incearca sa maschezi cu un tip de ruj ce tine mai mult.
Personal cunosc multi oameni cu buze foarte albe, deschise la culoare.
Probabil daca nu aveai vitiligo nu-ti faceai probleme.
Sanatate si fruntea sus!

De departe melaoline pare a fi o solutie viabila in timpul verii. Spun asta din mesajele citite aici sau in alta parte. Atunci poate fi o perioada buna de intrerupere a tratamentului cu lampa. In plus nu trebuie sa ne ferim prea mult de soare in timpul tratamentului cu melaoline( asa cred).
Se pun 2 intrebari:

  1. De unde gasim acest medicament?
  2. Exista reactie adversa? Care?

melaoline se gaseste numai in Grecia. Asa ca roaga pe cineva care merge acolo sa iti cumpere cateva cutii.
Eu stiu ca e f. toxic, si cancerigen, dar nu cunosc detalii. In ziua in care iei Melaoline devii fotosensibil pe tot corpul, asa ca trebuie sa te acoperi cu haine dupa ce termini timpul de expunere, si sa folosesti ochelari de soare cu factor de protectie ridicat (in ziua respectiva ramai fotosensibil si la ochi).

stiti cumva daca razele lampii au vreun efect asupra alunitelor? in cazul in care vreo pata e langa o alunita…sau la mameloane? din cate am citit pe net nu ar trebui sa fie periculoase…

trebuie acoperite cu crema de protectie sau cu o bucata de textil de plastic. La fel si buzele.

aceasta lama nuvb este acelasi lucru cu PUVA?

Nu, pUVA=psoraleni + ultraviloete de tip A
nUVB= lampa cu ultraviolete de tip B (banda ingusta).

nUVB e mult mai buna si mai sigura decat pUVA. pUVA se folosea demult, pana sa apara lmapile nUVB.

Spuneti-mi, va rog, a obtinut cineva rezultate cu lampa sau cu orice altceva, in zona labei piciorului.Eu fac de doua luni tratament cu lampa + vitix si ma ia cu plans cand observ ce putin se vede.In zona bazinului observ imbunatatiri, dar pe picioare imi pierd rabdarea (inainte se vedea o mare pata alba, acum sunt puncte difuze de pigment-si parca se vede si mai urat).Pur si simplu imi pierd orice speranta. :frowning: