Propun: rezultate pozitive cu lampa nUVB ?

De unde stii de pauza de 6 luni, in prospect nu scrie nimic ?

cand am comandat lampa in Australia, asa scria pe instructiunile de folosire de pe site-ul respectiv.

Daca petele sunt prezente pe laba piciorului si pe dosul labei piciorului este nevoie sa expui la UV ambele zone.

Daca te referi la faptul ca intreaga zona afectata nu poate fi cuprinsa intr-o singura expunere atunci ideal ar fi sa folosesti o lampa UV de dimensiuni mai mari. Cel mai adesea acest lucru nu e posibil asa ca poti incerca sa tratezi pata de vitiligo in doua zile consecutive, avand grija sa suprapui cat mai putin cele doua expuneri.

Salutare tuturor
Mi-am luat lampa uvb 311 din romania, bucuresti si de azi incep tratamentul.
In legatura cu telina, care nu-mi place deloc, daca mananc salata de telina cu mere si morcov este la fel de buna ca si sucul baut simplu?
Despre tinctura pot sa zic ca mi se pare greu de facut…

salut ma numesc liviu ,am petele de 4 ani ,zilele trecute am dat de forumul vostru ,intamplator am descoperit si o lampa uv cu urmatoarele caracteristici model UVGL-55
MINERALIGHT
MULTIBAND UV-254/366 NM
0.12 AMPS
lampa e de 6w
imi poate spune cineva daca pot sa o folosesc ?? va rog .

Eu folosesc o lampa UVB-311nm/9w, narrowband asa ca nu stiu ce sa iti zic de lampa ta.Daca vrei iti spun de unde am procurat eu lampa mea si iti iei de acolo

Mariuis, in ce stadiu mai esti cu repigmentarea? Ai scapat de pata de la ochi? In mod normal de aia ar trebui sa scapi, dupa parerea mea.

Cine ma ajuta sa mi procur si eu lampa inainte de sarbatori?Va rog mult:(

Hristea Elena te poate ajuta, trebuie sa ii dai un mail (cauta adresa ei de mail pana o gasesti).
Sau poate iti lasi adresa ta de mail, te va contacta pana la urma cineva care sa iti supna cum sa o procuri.
Mie mi-a adus-o cineva din strainatate.

Am luat legatura cu Elena,si am aflat de unde imi pot proocura lampa.Am aflat si pasii pe care trebuie sa i fac pentru a o avea.E 405 Euro,mai rau e ca vine in 2-3 sapt.Trebuie sa ma consult cu dermatologul meu,sa vad ce zice despre teraoia asta.Ce sanse am de repigmentare?In cat timp apar primele rezultate?

S-a pigmentat in proportie de 60-65%. Din pacate a fost perioada in care nu se gasea Vitix tablete si nu am mai progresat la fel de mult. Acum am inceput sa iau iar Vitix tablete si sper sa se accelereze repigmentarea.

Eu nu mai iau Vitix tablete de 2 luni si imi e f. bine, nu am nici o pata noua! Parca e mai bine decat inainte, cand luam tablete.
Apropos, acum se gaseste Vitix tablete in farmacii?

Buna Teo,

Poti sa imi spui si mie te rog de unde ai cumparat aceasta lamapa? Eu sunt din Bucuresti. Crezi ca o pot gasi pe aici-prefer sa merg la un magazin decat sa o iau online.
Iti multumesc mult pentru un raspuns.

Buna Elena,

Sunt mai noua aici pe forum si vad ca tu ai ajutat niste colegi sa isi procure lampa. As vrea si eu sa o cumpar. Se gaseste si in Bucuresti? Cam cat costa acum?
Viviana

Nu se gaseste in nici un magazin, nu se importa. Daca vreti sa o achizitionati, luati legatura cu Elena la adresa hristeaelena@yahoo.com.
Elena, multumim de ajutor!

Astazi mi-a venit lampa. A costat 1474,2 RON.
Este modelul Dermalight 80. Am achizitionat-o din Romania de la adresa pe care mi-a timis-o Elena. Multumesc frumos Elena.
As dorii sa stiu ce-i care o folositi ce rezultate aveti.
De asemenea as dorii sa le postati pe subiectul corespunzator ( de exemplu se vorbeste despre rezultatele obtinute prin folosirea lampii la alte teme, de aceea este greu de urmarit).
Va multumesc pentru intelegere, as dorii noi informatii, rezultate.

Multa sanatate

Ai si instructiuni de folosire in prospect?? Sa te uiti, te rog, la pauza dintre 2 cure de nUVB! Eu stiam ca o cura tine 6 luni, urmata de o pauza de 6 luni in care nu se foloseste lampa nUVB, iar apoi se poate incepe o noua cura de 6 luni. In unele prospecte scrie ca pauza trebuie sa fie de o lua, nu de 6 luni. La tine cum scrie?

Rez. sunt bune cu lampa, mai ales pe fata, spate, corp, organe genitale, dar sunt slabe pe maini, degete si laba piciorului.

Nu exista referiri la durata unei cure in vitiligo si nici o referire despre pauza dintre cure.
Se mentioneaza doar durata unei cure in tratamentul psoriazisului de maxim 4-6 saptamani in cazurile mai grele şi pentru intregul scalp.
Avand in vedere timpii mari de expunere in cazul psoriazisului( se incepe de la 2-3 minute) si o cura de maxim 6 saptamani, nu stiu ce sa zic dar cred ca nu trebuie sa se depaseasca 6 luni sau poate mult mai putin.

An instructiunile si in varianta electronica- asa mi -e-au trimis- daca doresti tu, sau altii am sa va trimit. Nu stiu daca pot posta deoarece ar fi reclama.

Sunt relativ multumit de eficacitatea lampii.In doua luni jumatate am obtinut si rezultate.Sper ca de-acum va merge si mai bine.In curand voi relua folosirea Vitix-ului,si voi incepe si un regim strict.
Referitor la timpul unui tratament…Nici mie nu imi scrie nimic in prospect …si eu m-am gandit sa continuu si dupa 6 luni,pentru ca in acest timp nu voi obtine rezultatele dorite.