novitil în România

Aşa era şi Novitil (ambalaj şi prospect).

m-am linistit.
Nici d-ta expirarii nu era trecuta pe ambalaj?
Eu il folosesc in prezent cu lampa nUVB, si am observat ca m-am inrosit mai bine decat cu Vitix (dar e f posibil sa fie din cauza faptului ca am pozitionat eu lampa mai bine).
Oricum, cel mai rau ma deranjeaza pata de la ochi, care de la marimea unui bob de orez a ajuns la cea a unei unghii de la degetul mare :smiling_imp: Si asta in numai un sejur de stat la plaja la mare. Ce-o fi fost in mintea mea de m-am fi dus la mare nu stiu. Ba cred ca stiu: imi place sa inot, sa trec 50 m de geamandura, sa inot pe sub apa, nu am rezistat tentatiei de a intra in mare si a sta la sore. Si acum suport consecintele, cu toata crema 50+ cu ecran solar pe care am avut-o la fata.

Teo, la cat timp dupa ce te-ai intors de la mare ti s-a marit aceasta pata?

Acolo, pe loc, sau in noaptea imediata. A doua zi cand ma trezeam si ma uitam in oglinda, pata era deja mai mare.
Petele au continuat sa se mareasca inca vreo 2 sapt dupa revenirea in Buc.
Pe mine nu cred ca ma mai prindeti pe la mare; inot in bazin si gata.

Da, este clar in cazul tau, ca soarele iti face rau.
Atunci cand am descoperit si eu ca am vitiligo, in urma cu 6 ani, tot dupa intoarcerea de la mare am observat petele… nu stiu daca erau si inainte de plecarea la mare, eu avand un ten mai deschis. Oricum am continuat sa merg la mare, dotata cu tuburi intregi de crema protectoare si am stat numai la umbra. Numai cand intram in apa ma vedea soarele, insa n-am mai observat sa mi se extinda at cand ma intorceam de la mare…

Cu tubul de crema am fost si eu dupa mine, si degeaba. Nu ieseam nici pana la colt fara crema, si degeaba. Fiind mai multi, nu am putut respecta standardul ca la ora 10 sa plec de pe plaja, si plecam pe la 11:30. Seara ajungeam la ora 18 la plaja, rest in casa, si cu toate astea petele de pe fata s-au marit simtitor (de fapt erau repigmentate si s-a pierdut pigmentul+marire pete).
Ciudat e ca pe maini bronzul s-a intarit, nici nu zici ca am vitiligo la palme. Pe maini sunt f bine, pe fata f rau.
Bine, pe obraz ma refac eu cu lampa nUVB, dar ce fac cu pata de la ochi?? Ca acelea nu raspund deloc la tratament, decat ff putin. E cineva pe site care si-a rezolvat o pata de la ochi, cu lampa nUVB + novitil+vitix (sau altceva)?

S-au facut 6 saptamani de la inceperea tratamentului cu lampa nUVB, din care 4 sunt cu Vitiless+lampa.
Facand o evaluare, pot sa spun ca repigmentare a mers foarte bine, chiar super bine. La intoarcerea de la mare aveam obrazul drept puternic afectat (cam cat marimea unei palme de copil)+pata la ochi cat o unghie de mare+pata pe obrazul stang+semidepigmentari la coate/
Acum am asa:
-pe obraz sunt repigmentat in proportie de 75%; pata mare cat o palma de copil s-a imparitit in 3 pete mai mici (de marimea unei nuci, masline si unghie)
-pata de la ochi e repigmentata in prop de 40%, si asta ma bucura pt ca doar cu lampa+Vitix nu prea aveam rezultate
-pata de pe obrazul stang s-a repigmentat 100%.
Acestea fiind zise, trag totusi concluzia ca lampa+Vitiles e un tratament mai bun decat lampa+Vitix gel.
daca trendul continua, pana la Craciun nu voi mai avea pete (cel putin nu pe fata).
Imi era greu sa ma uit la pozele de la Craciunul trecut, cand vedeam clar ca nu aveam nici cea mai mica pata la fata, stiind ca in prezent acolo am pete albe imense.
oricum, m-am hotarat: pe mine, Teo, nu cred ca ma mai prindeti pe la mare.

Ma bucur ca merge Teo.
O sa incep si eu tratamentul la sfarsitul lui octombrie.
Succes.

Atunci fa combinatia lampa nUVB+vitiles. E mai eficienta deact nUVB+ Vitix.

Revin cu o noua evaluare a tratamentului lampa nUVB+vitiless, si declar ca este o optiune mai proasta decat lampa nUVB+vitix gel.
Dupa 12 saptamani, sunt aproape la fel de repigmentat ca dupa 6, deci progresul a fost mic in ultimele 6 sapt. Am fost si la dermatologul meu, si mi-a recomandat sa nu mai incurc tratamentele: sau lampa+vitix, sau lampa +vitiless. (eu ma ungeam cu vitix in zilele in care nu foloseam lampa, si vitiless cand foloseam lampa).
Avand in vedere ca vitiless-ul merge numai cu soare, am renunta la el si am ales combinatia lampa+vitix gel+ 3 pastile de vitix/zi. Urmarea a fost ca dupa primele 4 sedinte repigmentarea a inceput.
Sa vedem in continuare cum va fi.

teo, decrie-mi si mie, te rog, varianta lampa + vitix (doar gel sau si pastile?). ce trebuie facut? as vrea sa incerc si eu.

eu in prezent iau 3 pastile de vitix zi+2 ungeri cu Vitix gel+3 sedinte lampa/saptamana.

In prima luna se ia 1 pastila vitix. In luna 2 se iau 2 pastile, in luna 3 se iau 3 pastile vitix/zi (dupa masa).
Cu lampa fac 3 sedinte/saptamana in zilele de marti, vineri si duminica (dar pot fi si in alte combinatii, totul e sa lasi o zi intre 2 sedite lampa).
Inainte sa te expui la lampa te ungi cu Vitix gel pe partile albe, mai stai 5 min sa intre in piele si apoi te expui la lampa.
Timpii de epxunere stii, ei se cresc treptat cu 20 sec, dar la fata nu e indicat sa stai mai mult de 1 min 40 sec la o expunere. Eu ma expun totusi 2 min, dar nu mai mult.

merci mult, teo.

Ziper, tu care ai folosit Novitil mai mult decat mine, ai observat vreo ameliorare la coate sau sub brat cu acest produs?
Eu in prezent folosesc lampa +vitix la coate si subbrat, dar nu am rez remarcabile. Bine macar ca sunt constante.

Da , Teo. Novitil da rezultate. Personal am obtinut pigment vara, novitil +soare, iar pe perioadele reci fara soare novitil +lampa. La mine a dat rezultate. Pe tibie si antebrat , pete noi foarte mici intradevar au fost rezolvate complet in doua luni, prin expunere zilnica vara sau utilizare iarna de novitil + lampa de trei ori pe saptamana.
Succes

eu am revenit la fata la tratamentul de lampa+vitiless+3 pastile de Vitix/zi. Din cauza celor 3 pastile, rezultatele sunt imbucuratoare.
Mai am 2 luni de lampa, sper ca sa termina cu repigmentarea la fata in acest interval (am sanse, nu mai e mult).
Cat despre coate, nici un rez cu Vitix+lampa. Am reluat cu Vitiless+3 pastile, sa vad ce iese.

a obtinut cineva rezutate pe coate cu Novitill, Melaoline sau cu alt tratament? Eu in prezent folosesc lampa +Vitiless, a avut rezultate la fata, dar pe coate nu prea.

eu am obtinut in vara la coate si genunchi [la genunchi aproape complet dupa niste pete cu diametru de aproximativ 5 cm si vechime de vreo 7-8 ani] cat de cat…doar cu lampa…dupa care am facut o pauza si acum am inceput acum cu lampa+vitix…astept sa mai dea un pic soarele si sa cumpar vitiless pentru ochi si maini…sper sa obtin ceva…
PS: http://img25.imageshack.us/i/dsc00299bo.jpg/
http://img151.imageshack.us/i/dsc00300ug.jpg/
stadiul actual la coate si cum erau…

mda, nu e prea incurajator ce ai obtinut tu la coate. Dar sa vedem la vara, cu Vitiless.

Teo mie mi s-au repigmentat petele din coate cu melaoline + solar…dar erau mici …mai mici ca ale lui iustin …intr-o zi daca ma descurc sa atasez poze…o sa fac poze la petele pigmentate…sa vezi rezultatul cu melaoline si solar