Melagenina Plus

am stat la soare incepand cu 15 minute si terminand cu o ora pe fiecare parte insa intr-adevar melaoline este singurul medicament care chiar a dat rezultate f f bune imi pare rau ca nu am poze

am uitat sa spun am stat la soare o zi da una nu iar melaoline luam doua pastile in ziua in care stateam la soare cu doua ore inainte de plaja pe stomacul gol cu lapte si dupa mancam foarte bine iar atunci cand nu era soare mergeam la solar insa nu am abuzat de acesta…

si aveai multe pete? in ce proportie s-au repigmentat? si cel mai important in ce zone ale corpului erau petele care s-au recolorat?

Buna intrebare, Moonwalk.

procesul de repigmentare a fost urmator: la inceput au aparut multe puncte de pigment in interiorul lor apoi bordurile au inceput sa se stranga punctele s-au unit si s-au uniformizat. pigmentarea a fost excelenta deoarece nu se cunostea absolut deloc k acolo fusese o pata. am avut foarte multe pe fata pe maini pe spate pe mijloc si pe fund cel mai repede s-a pigmentat fata apoi restul si cel mai greu degetele insa si acolo am avut succes insistand. daca nu survenea sarcina si implicit schimbarea hormonala nu cred ca as mai fi avut probleme si chiar si asa m-am depigmentat pe zone mult mai mici iar pe fata deloc. va doresc succes celor care doriti sa utilizari melaoline insa riscati foarte mult deoarece este f toxic. eu eram disperata sa ma fac bine si am stiut riscurile carora ma expuneam. apropos de melagenina plus am citit pe mai multe site-uri ca nu ar fi necesara absolut deloc expunerea la soare sau la orice alta lampa ca e mai bine sa aplicam produsul seara inainte de culcare si ca repigmentarea este un proces indelungat intre 3-12 luni…nu stiu ce sa fac sa ma expun sau nu la soare???

eu am folosit 2 cutii de Melaoline, cu lampa, dar pt maini, si nu am avut efect. La fata nu am incercat.
Eu totusi as sta la soare cu Melagenina, dar sau dimineata devreme, sau seara inainte de apusul soarelui. Atunci te prind ultravioletele si te bronzeaza.
Nici la Vitix nu e neaparata nevoie de soare, dar ai vazut ca e mai eficient cu soarele.

Salut, scuze ca nu am raspuns insa nu am mai urmarit forumul in ultimele zile. Legat de melagenina, am folosit 2 luni respectand indicatiile din prospect, fara niciun rezultat. In prospect spuneau ca trebuie aplicata o singura data pe zi, si se recomanda sa se evite expunerea la soare dupa utilizare. Din cate vad voi ziceti ca ar trebui expunere la soare dupa ce se da cu melagenina. Asa ca o sa incerc si eu desigur :slight_smile:. Eu tocmai imi dadeam cu vitix gel si luam si pastile, o sa adaug si melagenina, ca unde sunt mai multe, una dintre ele o avea vreun efect.

Pai pastilele ajuta la stoparea evolutiei bolii…cel putin teoretic. Ti-au mai aparut pete noi de cand ai inceput sa iei pastilele?

teo,melagenina am cumparat-o cu vreo 80euro anul trecut,cred ca e mai ieftina acum…cred ca mai bine e vitix gel inainte de expunere si melag. inainte de culcare si apoi invers…apropo cu acel ser,nu l/am mai folosit de vinerea trecuta,dar vad ca petele acelea care s-au pigmentat in interior si aratau ca un ou se tot schimba si nici macar nu am mai fost la soare si nici lampa nu am ami folosit-o pt ca sunt plecata si nu am luat-o,pigmentul din mijlocul petelor se inchide tot mai mult la culoare si ma enerveaza,sunt multe dintre ele asa,pigmentul dint mijloc e mult mai inchis la culoare decat culoare pielii…partea buna e ca bordurile petelor se mai inchid si fara sa ma expun,nu stiu ce sa cred…am dat 150 euro pe sticluta cu ser,o groaza de bani,dar am vrut sa incerc,maine o sa vb cu persoana care l/a adus sa intreb sigur cum se numeste,serul are 20 de shoturi,20 de reprize,o zi da una nu,iar cand iti faci unul tre sa te expui…in septembrie o sa fac analize la sange ca sa vad cum am colesterolul si o sa vad dc totul e ok,dc serul a avut vreun efect advers,eu ma simt bine,nu am avut probleme,nu am simtit nici o diferenta…sa vedem…o sa te tin la curent dupa ce o sa vb cu persoana resp…xxx

@Lia: dar Melagenina pe ce principiu actioneaza?? E imunosupresor (adica scade imunitatea pielii)?? ca daca da, atunci nu trebuie combinat cu lampa. In aceasta categorie intra si Protopic sau advantan.
Daca stimuleaza pigmentarea (ca si Novitil sau Vitix) se combina cu lampa. Poti sa te uiti in prospect sa vezi mai multe detalii??

@Camy: nu stiu nimic de acel ser, dar sunt si substante pe baza de betacaroten care nu bronzeaza, dar coloreaza pielea. Sa nu fie asa ceva.

@teo - Uite ce am gasit pe siteul firmei producatoare din Cuba, despre Melagenina Plus. Asta este ceea ce scrie si in prospect.

 "Melagenina Plus (Melagenina + Calcium Chloride) is an extract alcoholic of placenta human, pharmaceutical product that it has property of increasing the reproduction of the melanocites, thus like accelerating the process of production of the melanin within this one, reason why it is a medicine for the treatment of the Vitiligo, for accelerating surpluses of melanocites existing the in edge of the white spots towards the interior of the areas affected of the patient.

 [b]Melagenina Plus[/b]  is a solution which contains 50% of an alcoholic concentrate of placenta mixed up with   calcium chloride (100 mg). In its original version (Melagenina) it was applied 3 times a day (every 8 hours) supported by a special UV-Lighttherapy. [b]The recently developed medicament Melagenina Plus[/b] needs to be applied only once a day. [b]Intense  Sunlight or even UV-Light should be avoided[/b]. 

 Being completely innocuous  (no side effects), the treatment with Melagenina Plus makes possible its use  in children and adults, including elderly people, pregnant women  and during the menstruation period.

It is compatible with all types of food or beverage, and with other medications , except for psoralenos, corticoids, and citostatics, with which it is antagonic."

Este un medicament care stimuleaza repingmentarea, regenerarea celulelor, in niciun caz imunosupresiv.
Desi nu se specifica riscurile expunerii la soare sau UV dupa utilizare, atata timp cat se spune clar ca aceasta ar trebui evitata, presupun ca nu numai ca soarele nu potenteaza efectul, ci probabil ca face rau.

Vad ca se interzice si folosirea de corticoizi (ex Advantan, Dermovate) dar si de psoraleni. Cu alte cuvinte nu e nici impunosupresor si nici nu stimuleaza bronzarea (cum fac psoralenii). Deci nici nu trebuie sa te feresti cu orice pret de soare (ca la Protopic) dar nici nu trebuie sa te expui la soare. Are un principiu diferit de actiune, bazat pe regenerare celulara : stimuleaza inmultirea melanocitelor. Asta e un principiu chiar nou in tratarea vitiligo, sper sa dea rezultate. Imi voi procura si eu melagenina, dar prin septembrie, deocamdata lucrez cu lampa.
Cat despre expunerea la soare, eu zic ca merge combinat cu lampa nUVB, dar lampa dimineata si melagenina seara.

serul nu este pe baza de betacaroten si nu coloreaza,este un stimulator si grabeste pigmentarea,este interzis in norvegia si suedia dar acolo pana si redbull-ul este interzis…am inteles ca se mai vinde si prin anglia si il folosesc foarte mult culturistii care se duc la solar sa captete un bronz rapid si frumos prin injectarea acestui ser,se vinde ca si steroizii,ilegal…fata trebuie protejata cu min 30spf pt ca fata se repigmenteaza mult mai repede decat restul corpului dupa injectarea serului…
melagenina plus…intr-adevar,nu este recomandat soarele dupa aplicare…este indicat aplicarea solutiei seara inainte de culcare,asa ca e mai bine vitix gel+lampa sau soare ziua iar noapte inainte de culcare melagenina plus…melagenina pare sa fie buna dar e important de unde e cumparata,la pretul asta e mult prea posibil sa se faca smecherii asa ca… atentie :exclamation:

Din pacate nu cunosc acel ser.
Merci de info legate de Melagenina plus, mi-o voi procura si eu la toamna, voi ruga pe cineva din Belgrad sa mi-o transmita si mie.

Camy, am inteles ca pe prospect e trecut si numele fetei din placenta careia s-a extras melagenina. Garanteaza ei in scris ca nu are HIV?/
Te intreb pt ca am fost la dermatologul meu, si nici nu a vrut sa auda de melagenina, pt ca riscul infectarii cu HIV e mare. Si cum eu ma rad zilnic, si uneori ma si irit, riscul de infectie e mare.

eu am primit melagenina cu buletinul de analize in regula cu tot…ma indoiesc sincer ca nu le fac analize celor carora le extrag din placenta…dermatologii din ramania sunt niste cretini oricum…eu nu m-as lua dupa ei niciodata.

Eu cred ca da…nu cred ca e infectata,chiar si in spitale fac mai intai analize apoi separa samgele de plasma…cum ar fi sa ai nevoie de o transfuzie de sange si sa il aduci pe primul donator,ii iei sangele apoi… nu cred,mai ales ca vb de un produs medicinal…dc este facut in china,pai atunci sa ne alarmam pt ca de acolo se fac medicamente care sà te otraveasca nu sa te insanatoseasca si pe cutii mai scrie ca sunt fabricate in franta,spania etc…pai da,dc melagenina plus este facuta in china atunci chiar ar trebuii sa n-e alarmam…
Eu am folosit-o mult timp si mi-am facut analizele la sange recent,totul bineeee…si am tot avut contact cu melagenina…

Din pacate virusul HIV apare la 6 luni dupa ce a fost contactat, cand apar si anticorpii care lupta contra HIV in organism. Asta e problema, ca in aceste 6 luni, de la contactare si pana la aparitia anticorpilor, indiferent ce analize ti-ai face, virusul HIV nu apare la ele.
Cat despre donatul de sange, se vede ca nu ati donat niciodata: ei se bazeaza mai mult pe declaratia donatorului, decat pe analize. Asa ca te intreaba daca platesti pt servicii sexuale, daca ti-ai schimbat partenera in ultimele 6 luni, daca ai facut sex cu necunoscuti, etc.
Dar riscurile sa te infectezi cu HIV sunt totusi fff mici, parerea mea, chiar daca Melagenina e contaminata, daca nu ai o taietura prin care sa iti intre lichidul in corp, nu te contaminezi.

eu donatii nu am facut pt ca sunt anemica si nu este recomandat dar in afara romaniei sunt aparate speciale care detecta o infectie sau vreo neregula in sange…in italia,spania,franta,germani etc exista astfel de aparate si in acelasi timp separa sangele de plasma…nu vreau sa fiu ignoranta,oricum,melagenina o tot folosesc de un an si am tot facut fel si fel de analize,in afara de colesterol si anemie nimic interesant…daca tot e frica asta mai bine sa nu o foloseasca nimeni,e mai bine.Lampa si vitix gel si gata. Oricum,cu vitiligo putem traii dar nu vrem sa murim cu el.

eu as folosi Melagenina Plus, daca as avea pete pe corp, unde as fi sigur ca nu am mici taieturi sau zgarieturi. Dar pe fata imi e frica, pt ca ma rad zilnic si, daca ma tai cat de putin si apoi dau cu melagenina, si Melagenina mai are si HIV, ala sunt…

De curios de intreb: cam cat ai colesterolul (daca vrei sa ne spui, of course).