Magazinul de lampi UV pentru tratamentul vitiligo

Va dau adresa de email: hristeaelena@yahoo.com.
In ceea ce priveste oxoralen-ul este o solutie fotosensibilatoare, stai la PUVA si te pigmentezi, doar ca eu n-am timp sa mai merg la PUVA si stau la soare, ma ard, se face urat dar cand trece e din ce in mai bine, pana nu mai ramane nimic. Oricum e mai rapid decat vitix.

Si cam cat stai la soare cu Oxoralene solutie? Te intreb pt. ca ma gandesc sa incerc si eu, cand o sa plec din nou in concediu!

Stau putin, si oricum trebuie sa o diluezi ca te arzi prea tare. Eu as dilua o sticla plina in doua. Cand simti ca se inroseste si te ustura, gata, nu mai stai. Ideal e sa mergi la doctor, el o sa-ti spuna de PUVA si tu stai la soare. Nimeni n-o sa-ti recomande sa stai la soare, dar cateva minute nu strica. Ce sa-ti spun, am o gramada de pete maro de la arsuri pe maini, dar se duc cu suc de patrunjel. Si intr-un final se duce si pielea alba. Stii ca sunt multe straturi de piele pe maini si greu obtii un rezultat suta la suta. Dar macar acum sunt roz si nu albe. Daca petele sunt mari, intinse, nu ti-as recomanda. Eu le mici si multe (Am avut pisicuta si toate zgaraiturile s-au transformat in pete) si incerc asa.

Sa stii ca sunt si doctori care recomanda expunerea la soare. Ex. dr Nedelcu.

eu am pete mici pe maini, o sa incerc si cu Oxoralene, si eu cred ca e mai rapid decat Vitix.

Ciciatricile de la zgarieturi s-au transformat in pete? Dar sunt asa de fine…S-au si marit??

Da, a trecut iarna si nu le-am vazut si cand m-am bronzat putin deja erau marisoare. Si nu chiar zgaraitura in sine ci acele intepaturi de la gherute se maresc de la un punctulet alb la pata. Iti recomand Oxoralene dar trebuie sa nu uiti sa diluezi. Sincer, eu de mica m-am tratat cu Meladinine, era o solutie adusa de la francezi dar care nu se mai fabrica. Am aflat ca Oxoralene e aceeasi cu toate ca am dubiile mele. Daca vreun doctor va invata cum se foloseste Oxoralenul spuneti-mi si mie, eu l-am folosit de capul meu.

Am mai auzit de oameni carora li s-a marit v. de la cicatrici, dar in urma unor taieturi sau julituri din care a curs sange. Dar uite ca si de la zgarieturi de pisica se intampla…de fapt ce ma mir, eu am auzit si cazuri de femei care si-au smuls firele din sprancene cu penseta si s-au trezit cu puncte albe…(asta nu inseamna ca nu trebuie sa va mai epilati, fetelor).

In privinta solutiei Oxoralene am intrebat un medic cum se foloseste, dar nu m-a lasat sa o folosesc motivand cainvariabil voi ajunge la arsuri, plus ca produce o bronzare fortata…si ce e fortat nu tine.

Eu cred ca voi incerca Oxoralene seara, dupa ora 20, cand ultravioletele bronzeaza dar soarele nu mai are forta sa arda.

[size=100][size=18][color=darkblue]Buna, cum ramane cu lampa, unde se gaseste de cumparat in Romania sau imi puteti scrie in privat de pe ce site ati comandat-o? Merci mult.

monica_besnila@yahoo.com[/size][/size]

monica…s-a scris deja aici ca lampa se poate comanda de pe un site pe care ni-l poate spune elena …adresa ei d mail este hristeaelena@yahoo.com

Vad ca inca nu functioneaza magazinul:(.Cand o sa o pot comanda?Chiar ti-a trecut asa o pata mare?

Mircea,chiar as avea nevoie de lampa. Mi-am promis ca e ultimul lucru pe care il mai achizitionez pentru V, avand in vedere ca fac tratamente de 18 ani fara prea multe rezultate. Sper din tot sufletul sa functioneze.
As mai vrea sa te intreb daca functioneaza in combinatie cu Novitil.Tu ai incercat sau numai cu Vitix(la mine Vitix-ul nu a dat rezultate).

Vad ca nu sunteti prea activi.Ce se intampla cu voi?
O sa se mai deschida magzinul de lampi sau sa incercam sa o achizitionam din alta parte?
:?:

Interesant ca ai citit despre magazinul de lampi…topic vechi si demult mort dar nu ai citit ca lampa poate fi procurata din romania prn comanda la o clinica de specialitate :stuck_out_tongue:
Este destul de activ forumul…l-ai prins intr-o zi mai inceata :stuck_out_tongue:

Ti-am trimis mesaj cu numele clinicii.
Succes

Am citit cam toate mesajele de pe forum, dar am considerat ca avand experienta in folosirea lampii ne poate sugera cea mai potrivita pentru noi. Dermalight 80, asta ar fi?
Multumesc pentru raspuns.

Da acela este modelul. Experienta este destula…trebuie sa ai incredere si sa folosesti lampa asa cum scrie in manualul de instructiuni

Ai incercat cumva cu Novitil combinat cu lampa?
La mine Vitix-ul nu a dat nici un fel de rezultat si l-am folosit o perioada indelungata.

nici la mine nu pot spune ca a dat…lampa singura a mers mai bine…am dat cu ulei de masline pe pete inainte de a folosi lampa…accelereaza bronzarea si poti folosi lampa un timp mai scurt…ceea ce este benefic dupa parerea mea :stuck_out_tongue:…novitil nu am folosit…am folosit in schimb daivonex si elidel si am obtinut ceva rezultate…insa nu impresionante.
Cele mai bune rezultate se obtin cu lampa

Si folosesti doar lampa,fara altceva?

Dap…uleiul de masline doar pe petele de pe fatza…e suficient ptr mine…si am testat si cu vitix si cu elidel…mai exista niste pastile sau un unguent care cica dau rezultate dar nu recomand inca (rezultatele au fost numai in teste si medicamentele respective nu sunt tocmai fara efecte secundare)…

Voi incerca si cu novitil…nu are cum sa duaneze cred :smiley:

Ma bucur ca am cu cine sa ma sfatuiesc in privinta tratamentului, chiar mi-am revenit mult din punct de vedere moral de cand am descoperit forum-ul. Tu ti-ai luat lampa de la firma indicata de Elena?
Crezi ca este cea originala?

Lampa? ar fi interesant sa fie contrafacuta…nu e chiar o nisa a pietei care sa poata fi exploatata din acest punct de vedere :stuck_out_tongue:

Oricum am rezultate bune cu ea si nu ma intereseaza daca e sau nu contrafacuta atata timp cat am si garantie la ea :stuck_out_tongue:

Lasand glumele, lampa este cea originala…am toata increderea in acea firma (da este cea de la clinica de la care au procurat-o aproape toti de pe acest forum )