Lumigan

Salut!
Am si eu o pata de vitiligo pe abdomen in jurul buricului cam cat o moneda de 50 de bani. Am fost la doctor si mi-a recomandat Lumigan 0.3 mg./ml. de 2 ori pe zi timp de 4 luni. Urmez tratamentul de ~2 luni si nu observ nici o imbunatatire (mentionez ca am tenul mai deschis la culoare si nu se vede foarte tare pata decat atunci cand sunt bronzat). Trebuie sa astept sa ma bronzez ca sa imi dau cu parerea sau pur si simplu nu are efect tratamentul?
Am pata de vreo 10 ani si nu se extinde dar nici nu se trage. Am vreo sansa sa imi dispara?

Mircea, la tine cum merge tratamentul? Stiu ca si tu te-ai apucat de el in aceeasi perioada ca si mine, dar eu nu vad mare lucru. Mi s-a colorat putin pielea sanatoasa, dar nu inteleg cum se va pigmenta si cea alba. Eu mai am pigment pe unele pete de la gat, dar acolo chiar nu am vazut niciun rezultat.

Mihai4444, ce medic ti-a recomandat Lumigan> Cum se numeste? Te intreb pt ca este ceva ce ei nu prea prescriu, din necunostinta de cauza, si de teama efectelor adverse.
Daca in 4 luni nu ai avut efect, cred ca la tine nu are efect Lumiganul.
De fapt, la petele de 10 ani, nu cred ca mai are efect vreun medicament.

@teo, mersi pentru raspuns
Domnul doctor Cernica Vasile din Cluj mi-a recomandat.
Doar 2 luni de tratament am facut, mai am 2. Acuma m-am uitat mai atent, am tuns parul din zona respectiva si am observat niste puncte mici de pigment. O sa continu tratamentul, sa vad daca apar imbunatatiri.

Nu-l cunosc pe acest medic, eu credeam ca din intamplare am fost la acelasi dermatolog :astonished:
Ai grija ca, daca vrei sa ai rezultate, tr sa folosesti de 2 ori/zi aceasta solutie.

si eu tot cam de 10 ani am petele insa vad ca unele au raspuns bine la lampa , mai ales pe coate. La fata cam slabut insa au aparut si acolo semne de pigmentare

Cat despre lumigan, momentan nu vad vreo imbunatatire insa am sa continui sa il folosesc. Mi-a ajuns sticluta cam 1 luna avand in vedere ca folosesc doar pentreu 2 pete care sunt pe fata

Continua totusi pt 3 luni cu Lumigan. Nu la toti apar rezultatele peste noapte. Daca nu apar rezultate nici atunci, atunci cred ca va trebui sa abandonezi.

Buna,
Eu am vitiligo de 14 ani, am patru pete, toate pe fata, partea dreapta, recunosc ca nu am facut nimic de 12 ani, eu le ascund cu vitiligo stain - din america cumparat si fond de ten si pudra, am noroc ca in toata aceasta perioada nu mi-au aparut pete noi.
Am sa incerc si Lumigan.

ma bucur ca nu ti-au aparut pete noi. Esti ceva destul de rar.
Daca petele sunt mici, poti sa incerci linistit cu Lumigan (2 ori/zi).
daca deja s-au extins, poate nu ar fi rau sa iti achizitonezi o lampa nUVB/ E f buna pt fata.

Buna,
Sincera sa fiu lampa nu ma gandesc sa o folosesc am intalnit mai multe cazuri in care dupa folosirea lor petele se extind in majoritatea cazurilor.

Sincer eu nu am auzit despre astfel de cazuri…eventual pigmentul obtinut dispare daca nu se continua tratamentul dar petele in niciun caz nu se maresc…vorbesc desigur despre lampa NUVb si nu despre cele cu UVA care pot dauna in caz de arsuri. Si nu spun asta numai din proprie experienta ci si din faptul ca terapia UVB este unanim recunoscuta drept cel mai eficient tratament pentru repigmentare la aceasta boala.

Paradoxal mi-a spus si mie o persoana ca s-a confruntat cu marire de pete dupa foosirea lampii, dar nu am crezut-o.
Apoi mi s-a intamplat mie: am folosit lampa la sub-brat, si petele mi s-au marit simtitor; am perseverat in greseala vreo 5 luni, crezand ca lampa e infiabila, apoi vazand ca nu am rezultate pozitive, am incercat.
Dupa lampa am folosit Dermvate, si spre marea mea surpriza a avut efect, petele incepand sa devina rosiatice la culoare, si au mai prins culoare.
Dupa 4 luni am renuntat si la Dermovate, acum folosesc Melagenina.

Cum merge tratamentul cu melagenina? eu nu am folosit inca. E ok?

Am inceput de nici o saptamana, pe coate, sub-brate si palme. Pe fata nu imi dau, pt ca imi e frica sa nu intre in sange prin minitaieturile facute cu lama de ras.

A inceput sa mi se cam innegreasca pielea sanatoasa de langa pata de vitiligo si nu stiu daca sa mai continui cu Lumigan. Pana acum nu se vedea mare diferenta intre pielea mea si pata, dar de cand s-a colorat pielea obisnuita, contrastul e cam mare. In plus, ma trezesc cu ochii cam umflati si nu stiu daca asta ar fi cauza.
Doar la petele de la ochi am observat colorarea, la cele de la gat si piept nu s-a intamplat nimic, desi am scapat de cateva ori o cantitate considerabila pe pielea normala.

Mie cel mai bine mi-a mers cu vitiless+soare si cred ca daca mai tine soarele o sa ma reintorc iar la tratament.

nu e o problema ca se innegreste conturul petei. Imediat ce intrerupi tratamentul cu Lumigan, dispare negreala.

Apropo de aceasta postare :
Vreau sa spun si eu pe scurt povestea mea legat de aceasta boala si tratamentul care mi sa prescris si care a dat deja rezultate. In urma cu aproximativ 2 luni am fost diagnosticat cu Vitiligo in urma unei biopsii. Vreau sa mentionez ca am aceasta boala cam de un an si jumatate in urma stresului, nervilor, etc (stiti voi cauzele). Tin sa mentionez ca aceasta crema este cumparata din SUA, nu stiu daca se gaseste si in Romania dar poate aveti cunostinte plecate peste ocean si care v-ar putea ajuta. Numele cremei este CLOBETASOL PROPIONATE CREAM USP, 0.05% . Este o crema bazata pe steroizi care trebuie aplicata pe zonele afectate timp de 2 saptamani dupa care se face o pauza de 1 saptamana si tot asa pana zona afectata revine la normal. Eu sunt la sfarsitul celei de-a doua perioade si deja se vad efectele. Zonele in care sunt afectat sunt mainile si pe gat. In timpul saptamanii de pauza am stat cam o zi numai in soare jucand volei iar la sfarsitul zilei toate petele de pe maini au fost rosii, nu stiu daca este de bine sau nu dar pe zi ce trece petele par sa fie tot mai mici, iar cele care erau mici au disparut de tot.
Dupa parerea mea fff mult ajuta sa faceti miscare cat mai multa, in fiecare zi daca este posibil ,fara stres, nervi, suparare, etc. Stiu ca este foarte greu dar nu ajuta la nimic daca sunteti nervosi sau suparati din cauza ca nu dispar petele sau din alte motive, din contra va accelera mersul bolii, adica mai multe pete. Sincer eu sunt consolat ca am aceasta boala si ajung sa fac cateodata glume legat de petele mele. :smiley:
Ocupativa ziua cu tot felul de activitati care sa va distraga atentia, gandul de la aceasta problema si inca odata, cat mai mult sport.
Sper sa nu fi omis ceva din povestea mea scrisa pe scurt. Daca aveti intrebari va voi raspunde cu drag si cat mai repede posibil (timpul, dusmanul omului :smiley: )
Numai bine si sanatate multa!
P.S. “Enjoy the life because you never know what is going to happen tomorrow.”
De cate ori ai aplicat crema pe zi ?
Se pare ca obtin rezultate cu aceast unguent . :smiley: Zona mi s-a restrans destul de mult :smiley: . Mai am foarte putin , cat o moneda de 50 bani , si asta este spre vindecare . Am folosit-o doua saptamani cu una pauza , acum sunt la a doua aplicare . Multumesc pentru informatia data de “seatlle”

Rezultatul obtinut cu acest medicament :pata a disparut definitiv . :smiley: :smiley: :smiley: :smiley: :smiley: A disparut la doua -trei saptamani dupa ultima aplicare . :smiley:

poate ne pui o poza cu ambalajul si produsul respectiv, ca sa stim macar cum arata. :astonished:

Uite aici:
ebay.com/itm/ws/eBayISAPI.dl … true&rt=nc
si aici
ebay.com/itm/ws/eBayISAPI.dl … true&rt=nc
Mai multe s-a discutat aici
nou-tratament-pt-vitiligo-t482-60.html

Produsul se gaseste si in farmaciile din RO. De ex:
CLOBETASOL MK UNG *20G 0.05% MARK