Lumigan

sylvy tie ti-au aparut pete de la melaoline?

am cumpar si eu azi lumigan si sa speram la rezultate bune.

Am dat deja la petele de pe fata insa la mine nu a aparut nici o coloratie imediata a tegumentelor sanatoase. Nici pe degetul cu care am intins solutia nu e vreo coloratie de la acest produs

Deasemenea la aplicare e suficient doar sa intindem acele picaturi cat sa fim siguri ca a ajuns solutia pe toata pata nu? E nevoie de o cantitate ceva mai in exces sau putin mai mult ca sa nu intre imediat in piele?

As dori sa ma intreb daca e bine o aplicare sau doua /zi ( nu merge butonul de edit ca sa imi pot edita postul )

Nu este nevoie sa dai prea mult…cat sa poti intinde pe pata. Solutia se absoarbe in piele imediat. Si nu…nu este un autobronzant ca sa se coloreze ceva instant.
Rezultate vizibile ar trebui sa apara in circa 2 saptamani de la prima aplicare. Succes :slight_smile:

ma refeream la acel comentariu postat de Teo cum ca pielea sanatoasa din jurul petelor s-ar colora imediat.

Acum, petele sunt ceva mai vechi insa deja incep sa raspunda bine la lampa asa ca sper sa raspunda si mai bine la lumigan caci dupa cum a zis Teo e un mare avantaj ca nu se mai inroseste pielea decat f putin.

Multumesc de urare si sa speram ca face minuni.

Multa sanatate

Nu, mie petele mi-au aparut in urma unui soc dar, fata de cele citite pe forum, constat ca am administrat prost pastilele de melaolin.Sa-ti explic: la mine, multi ani, boala nu a mai evoluat dar , din intamplare, am intalnit pe cineva care mi-a aratat ca, luand acest medicament cam de jumatate de an a inceput sa se pigmenteze. Acum constat ca ori eu nu m-am informat suficient inainte de a-l lua, ori nu reactioneaza la toti cei ce-l folosesc, la fel. Nu stiu sigur dar, ceea ce sunt convinsa, e ca petele au inceput sa se mareasca si, de asemenea, sa apara din ce in ce mai multe. Pe ce altceva sa dau vina in conditiile in care nu am facut altceva nimic, iar acum acestea pete apar uimitor de repede?

Sylvy, sa stii ca nimeni nu este de blamat. Pana la urma, asa evolueza boala: poate sa ramana stabila ani de zile, si deodata sa reizbucneasca, la fel ca un vulcan care parea stins.
Eu am vazut oameni care au avut vitiligo stabil vreo 3-4 ani de zile, si apoi intr-o saptamana le-au apartu 4 pete noi, fara nici un motiv aparent.
Totusi, ca principiu general, IN PERIOADA IN CARE E STABIL, VITILIGO NU SE ZGANDARE CU MEDICAMENTE INTERNE. Poti sa folosesti creme, dar nu il zgandara pe interior cu Melaoline tablete, Vitix tablete, imunomodulataore, multe antiinflamatoare, etc. Pana la urma acesta e scopul tratamentului: sa duca vitiligo la o stare stabila, de echilibru, in care sa ramana cat mai mult timp.
Acum, daca ai vitiligo in expansiune, nu ai decat sa recurgi la Vitix tablete (1-2 tablete/zi), +Lumigan+ lampa.

Am cumpărat si eu Lumigan.
Încep sa-l folosesc din aceasta seara. O sa fac și poze cu zona tratata ca sa vedem dacă are vreun efect.

Astazi am cumparat si eu. M-am dat cu el pe petele de la ochi+ la gat, am facut poze si sper ca intr-o luna sa apara ceva pigment.
Eu la gat mai am 2 puncte de pigment si sper sa se mai inmulteasca…

si eu am cumparat lumigan de o saptamana,dar eu il folosesc pe maini…in rest am rezultate cu melaoline + solar ( sau lampa )

Sa ne tii la curent cu evolutia pe maini. Sunt curios daca are efect si acolo. Succes!

cele mai bune rezultate le-am avut pe fata, dar si pe coate. Pe maini nu prea am incercat.
Solutia se foloseste cu masura, chiar ca se aplica zicala ,pretuieste fiecare picatura’’.
Se da putin si se intinde pe zonele albe. Daca scapa si pe alaturi, nu e problema, doar ca se va pigmenta in exces zona sanatoasa (suprapigmentarea dispare in 2-3 saptamani).

si cand apare aceasta suprapigmentare pe zonele sanatoase? La mine personal nu s-a colorat pielea din jurul petelor deloc

nici eu nu am observat asa ceva…

in o saptamana de la inceperea curei.

A trecut mai bine de o saptamana si nu se vede nimic. Eu sterg si cu un prosopel umed pielea din jurul petelor dupa ce ma dau, poate de asta. Am zis sa fie preventiv sa nu se bronzeze pielea sanatoasa.

Apropo teo, e recomandat sa ne dam de doua ori pe zi? Momentan ma dau doar o data avand in vedere ca am citit postul tau la recomandarea medicului cum ca de doua ori pe zi era cam mult.

De 2 ori pe zi…dimineata si seara…nu spala zona dupa aplicare…macar o ora. Eu nu m-as ingrijora de suprapigmentare in locul tau asa ca lasa substanta sa actioneze chiar daca mai dai pe langa…important e sa intre in piele asa ca dupa ce ai aplicat picaturile freaca putin zona cu degetul ca sa se distribuie uniform.
Succes!

ca sa aiba efect, tr sa dai de doua ori/zi. Macar in prima luna iti dai de 2 ori/zi, apoi scazi la o aplicare/zi.
Daca iti dai cu un prosop umed peste zona respectiva, nu ai facut nici o treaba. Apa va dilua Lumiganul.
Solutia se intinde cu degetul, si vreo 1-2 ore nu te mai speli pe zona.
Nu te ingrijora ca se suprapigmenteaza, este un fenomen temporar. De cand imi dau 1 data/zi, suprapigmentarea s-a cam dus.

nu am zis ca dau peste zona respectiva ci in jurul petelor adica peste pielea sanatoasa.

Mi-am dat timp de vreo 2 sapt 1data /zi insa am sa continui cu 2/zi deacuma

pai si daca din greseala atingi zona cu pete cu prosopul (fara sa iti dai seama), nu ai facut nimic, pt ca stergi solutia Lumigan de pe pete.