Lampa UVB

In cazul unei pete mici se recomanda folosirea lampii( 2 cmp).
Intreb acest lucru deoarece nu stiu ce suprafata acopera lampa odata folosita.
Pentru tratarea zonei genitale e recomandabila?

da, lampa se recomanda pt. orice pete, atat mari cat si mici, dar mai ales pt. cele mici si mijlocii. Lampa nu acopera decat o suprafata de aprox. 3cmx15 cm, deci cine are pete mari tr. sa o foloseasca de mai multe ori.

Pt. organele genitale e f. eficienta!

Daca lampa ,bate"pe toata lungimea, nu este afectata pielea din afara zonei cu vitiligo?

ba da, dar nu bate pe o lungime mare. iti poti da cu crema de protectie daca crezi ca esti sensibil, mai ales pe frunte! Pt. buze exista niste gloss-uri cu factor de porotectie, le gasesti la Sensi-blue!

Sapte pacienti cu vitiligo au fost tratati timp de un an cu nbUVB. Cinci din cei sapte au obtinut o repigmentare de 75% dupa o medie de 19 tratamente.

Textu acesta l-am luat de pe pagina principala a site-ului.Si aici scrie ca durata tratamentului a fost de 1 an.Ceea ce nu inteleg e ca…dupa 17 sedinte sa obtinut o repigmentare de pana la 75%.Adica…dupa 17 sedinte s-a obtinut repigmentare de pana la 75%?:open_mouth:

Articolul a fost publicat in “Journal of American Academy of Dermatology” VOL 44, numarul 6. Iunie 2001". Mai jos poti vedea textul complet (lb. engleza):

J Am Acad Dermatol. 2001 Jun;44(6):999-1003.
Narrow-band ultraviolet B is a useful and well-tolerated treatment for vitiligo.
Scherschun L, Kim JJ, Lim HW.
Department of Dermatology, Henry Ford Health System, Detroit, MI 48230-2689, USA.

BACKGROUND: The treatment of vitiligo remains a challenge.

OBJECTIVE: The purpose of this article is to review our results and experience with narrow-band ultraviolet (UV) B phototherapy for vitiligo.

METHODS: This is a retrospective analysis of our experience and results with patients with vitiligo who were treated with narrow-band UVB between November 1998 and November 1999. Narrow-band UVB phototherapy was given as monotherapy 3 times a week. The starting dose was 280 mJ/cm(2), with 15% dose increments at each subsequent treatment.

RESULTS: Seven patients were able to be evaluated for the purposes of this analysis. Their ages ranged from 19 to 59 years (mean, 37.6 years). Three patients had Fitzpatrick skin phototype IV and V, and 4 had phototypes II and III. Five of the 7 patients achieved more than 75% repigmentation with a mean of 19 treatments; the mean duration of disease was 13 months. The remaining two patients had 50% and 40% repigmentation after 46 and 48 treatments, respectively. Their mean duration of disease was 132 months. Adverse effects were mild erythema and pruritus.

CONCLUSION: This treatment protocol resulted in rapid repigmentation in many patients, including those with skin phototypes IV and V. In accordance with previous studies, this report indicates that narrow-band UVB is a useful and well-tolerated therapy for vitiligo.

salut!

de 5 ani imi aparuse o pata pe spate. nu i-am dat importanta pana cand acum 1 an am mers la dermatolog si mi-a diagnosticat aceasta afectiune. de atunci fac tratament cu vitix si daivonex si am tinut bine sub control boala, dar de 2 saptamani au inceput sa imi apara noi pete.
intrebarea mea este daca a obtinut cineva repigmentare folosind lapma nUVB dermalight 80?

multumesc

Toti am obtinut rezultate bune si f. bune cu lampa nUVB. Pe spate are efect garantat. Lampa nUVB se dovedeste a fo un tratament sigur si eficient, care da rezultate in timp scurt.
Deci eu o recomand!

Am gasit pe un site din UK lampa Dermalight 80 cu 149 de lire, adica aproximativ 750 de lei.

@Aproape toata lumea a obtinut repigmentare cu lampa nUVB, e cel mai bun tratament in momentul de fata
@Mihai: 149 GBP=742.5266 RON (la cursul BNR din ziua de azi). Eu un pret foarte foarte mic, asa ca daca estisigur ca nu e teapa, eu zic sa ti-o iei de acolo. Pe mine m-a costat vreo 500 EUR, iar in Rom se gaseste cu 350 EUR.

De asta mi-e frica, sa nu fie teapa, in Romania am gasit si eu cu 340 de euro.

Mihai, tu decizi. Te uiti la pozele cu ea, si daca esti sigur ca e modelul Dermalight 80 si pozele sunt la fel cu cele de pe acest site ale modelului Dermalight 80, eu zic ca poti sa o comanzi. In viata omul mai si risca, nu e bine sa fii intolerant la risc.

La Multi Ani si multa sanatate !
Am o intrebare: lampa UVB are nevoie de o verificare tehnica la un anumit interval ?
Care ar fi intervalul de timp si cine este autorizat sa o faca?
Noi am obtinut rezultate f bune cu lampa -pigmentare pe aprox 40% din suprafata afectata - deci ii sfatuiesc pe cei nehotarati in privinta lampii sa incerce!
Toate cele bune va doresc ! Sa aveti un an minunat !

folositi vitix gel mereu inainte de expunere sau vreun alt adjuvant ? ori efectele se pot vedea si doar aplicand lumina direct pe piele fara a fi data cu ceva in prealabil ?

Eu folosesc vitilles înainte de expunere. Am folosit si Novitil. Cele mai bune rezultate le-am avut folosind novitil + soare.
Cred că lampa merge utilizată şi singură, dar un adjutant nu strică. Vitix este un extract pe bază de pepene galben şi alte substanţe cu un rol curativ general.
Am obţinut rezultate cu lampa dar au dispărut. În prezent am obţinut rezultate la nivelul unor puncte utilizând lampa +
vitilles.
Fii perseverent la utilizarea lămpii.
Succes!

La folosirea lampii am obţinut rezultate doar când am ajuns la timpul maxim de expunere (5 minute).Este un moment când pielea se înroşeşte , te mănâncă şi atunci apare pigmentul. Trebuie să ai mare grijă să obţii înroşirea pielii fără a te arde. Asta vei învăţa prin experienţă. De asemenea suprafeţele în care ai reuţit să obţii repigmentarea trebuiesc în continuare tratate ca întreţinere. ( asta am învăţat de la Teo şi a avut dreptate). O suprafaţă nu mai are nevoie de întreţinere în momentul în care este total repigmentată şi în momentul în care o expunere maximă nu mai determină înroşirea pielii.
Menţionez că cele expuse aici le scriu din experienţă.
Succes!

Da Ziper, ma bucur ca ai invatat din lectiile repetate de mine de atatea ori pe site.
Asa este, pigemntul trebuie intretinut la 6 luni (sau macar la un an) prin sedinte de expunerel la nUVB. O pata partial pigmentata se va depigmenta in timp, daca nu e intretinuta cu lampa nUVB. O pata 100% repigmentata are cele mai mari sanse sa reziste in timp, dar si acolo eu as face cateva sedinte de intretinere cu lampa nUVB, odata pe an.
@deviss: lampa are efect si fara unguente, dar ca sa ai efect maxim trebuie sa folosesti Novitil sau Vitix gel ca adjuvant.

folosesc vitix doar la petele de pe fata … daca ar fi sa folosesc si pe picioare si maini nu cred ca as avea rabdarea necesara mereu + vitixul s ar terminad destul de repede.

Sunt deja si eu in a 5 a saptamana si am unele zone repigmentate … am ajuns la timpul maxim insa la fata merg cu 1 min pt ca obt culoarea rozie. La 2 min deja era cam rosiatic asa ca am redus timpul putin

pt petele de pe fata 2 min e deja un timp suficient. Daca tu spui ca dupa o expunere de 1 min petele devin rozalii, atunci expunerea e suficienta.
Nu uita sa folosesti lampa si pt restul corpului…raspund mai greu, dar raspund.

Bineinteles ca o folosesc si pt restul corpului.

Acuma fac cu 1,40 la petele de pe fata si 4:40 in rest

Timpul maxim va ramane acesta nu ? … A folosit careva ulei de masline pentru un asemenea timp ca sa stimuleze o putere mai mare a lambii UVB?