Lampa UVB

Am mai gasit inca una dermalight 180 uva/uvb/311 nm. Care e mai buna?

  1. e zic ca Dermalight 450 NUVB e mai buna, dupa cum le prezinti tu, e un model mai nou.
    2)Am o intrebare pt. cei care folosesc de mult timp lampa nUVB: v-ati ars vreodata? Eu cred ca am atitpit cu lampa pe mana si m-am ars intr-oz zona in care nu am nimic, sunt rosu ca racul si tare imi e teama ca fac si basici. Ati ramas cu semne in urma arsurilor???

M-am ars odata si pentru o perioada zona respectiva a aratat urat (la inceput basicute, apoi scuame ) + inrosire. De fapt se si vede in poza asta: vitiligo.ro/album/sapt_02.jpg

Cu timpul insa s-a vindecat 100%. Fara semne.

in legatura cu arsura, iti recomand Bepanthen ung, cred ca merge si la noi mai ales ca este recomandat la copii sugari
contine:dexpanthenol, protegin x, alcool cetilic, alcoolstearilic, ceara alba, lanolina, parafina, ulei de migdale, ulei de parafina, apa purificata.
se rec in dermatite iritative, arsuri minore,ulceratii de decubit…etc

ce zici , merge?

Am inceput deja cu Dermazin. E un unguent cu antibiotic pt. arsuri. vad ca deja arsura a dat inapoi, daca nu fac basici nici nu raman cu semn.
Am fost si la un medic ieri, s-a uitat la mana si nici nu si-a dat seama ca am pete de v. pe degete (asta ma bucura nespus, inseamna ca tratamentul pe care il urmez are rezultate). Mi-a recomandat sa continui cu Dermazin.

Folosesc lampa de 1 luna deja dar nu inteleg de ce nu se inroseste o zona mai mare. Daca pata are 5 cm latime de ex, si eu tin lampa pe toata pata si vad ca este lumina pe toata suprafata ei, de ce nu se inroseste toata ci numai partea care este direct sub lampa?

Lampa se tine la 3-4 cm. de piele, folosind distantierul de plastic din dotare. Cum lampa are numai cativa cm. latime, numai pe suprafata aceea te vei inrosi (adica pe o latime de cativa cm). Nu conteaza daca cade lumina pe o suprafata mai mare, eficienta este numai pe suprafata pe care lumina cade direct de la distanta de 3-4 cm. Daca vrei sa acoperi o suprafata mai mare, imparti suprafata in zone cu latime de 3-4 cm. si folosesti lampa pe fiecare zona in parte.

[color=darkred]linkurile catre situri externe sunt interzise. Regulamentul il gasesti aici: vitiligo.ro/forum/reguli-t2.html

parerea mea e ca nu are sens sa iei Vitix tablete fara gel. E ca si cum ai avea butelie, dar nu ai aragaz. Numai in combinatie au efect.
Daca vrei neaparat sa nu dai cu gel, poti sa folosesti Melaoline (se gasesc nuami in Grecia) si apoi te expui la soare sa te bronzezi.

Am gasit mai multe feluri de lampi, si la mai multe preturi…
Daca stie cineva mai multe despre modelele astea, sau stie care este diferenta, daca merita diferenta de pret sau e acelasi lucru daca cumpar pe cea mai ieftina…astept un raspuns, multumesc.
aici sunt modelele:
UVB-dermalight 80 -311 nm aprox. 200 euro
Dermalight 450 UVB/311nm narrowband 1200 dolari
philips are cateva modele deasemenea.
astept raspuns

Eu am Dermalight 80. Despre cealalta nu stiu mare lucru, e mai buna, dar nu cred ca merita diferenta de pret.

Teo, spune-mi te rog de unde ai cumparat tu aceasta lampa si la ce pret?
Adresa mea de mes:“vicentiu_gabriel”
Multumesc anticipat!
Eu am descoperit de curand ca am aceasta boala.
A fost cineva disgnosticat cu lampa Wood?

Eu am luat-o de pe un site din Australia, a costat 596 EUR, dar daca vrei sa o comanzi mai ieftin ia leg. cu Elena (hristeaelena@yahoo.com) si iti spune ea cum sa o comanzi mai ieftin (cu aprox. 340 EUR).

Da, am facut un control cu lampa Wood, e o lampa mica si ti-o pune la 10 cm de maini, se vad petele mai clar, albe-sidefiu. Dar nu e tratament, doar certifica diagnosticul.

Multumesc frumos teo.
Am luat legatura cu elena

Bravo, succes la tratament!

Salut
Si eu am vitiligo.
As dorii informatii complete despre achizitionarea unei lampe.
Aspecte legate de pret, mod de achizitie, diferente intre diferitele tipuri de lampi.

Radu, daca poti sa-mi dai informatii despre lampa de 200 euro. Pe ce site, sau unde ai gasit.

Problema e ca noi ne ferim sa publicam adrese de site-uri comerciale pe site-ul nostru, insa daca vrei o lampa nUVb Dermalight 80, poti lua legatura cu Elena. Ea are adresa de mail hristeaelena.@yahoo.com, si iti poate spune cum sa cumperi lampa cu aprox. 340 EUR. Mai ieftin nu exista (dic cate stiu eu).
Elena, multumim de ajutor!

Am gasit lampa UBV 80 Derma…pe mai multe site-uri.
Nu inteleg ce este cu ,n" dinaintea denumirilor de lampa din mesajele de pe forum. Este o abreviere? Este un alt tip de lampă? Sau este acelasi lucru?
Va multumesc

Ai gasit modelul Dermalight 80. Pe acesta il am si eu.

nUVb= narrow ultraviolet band=lampa de ultraviloete de banda ingusta (cam la 356nanometri). Aceasta e radiatai care bronzeaza, si lampa o emite numai pe aceasta, neemitand si radiatiile mai mari, care te si ard la piele.