interdictii in Vitiligo

Da,haideti repede la mare sa vedeti ce bine arat, tocmai am facut 50 de liftinguri, 20 de liposuctii si parul suvitze de bronz :laughing: Nici la 20 nu eram asa!
Vitiligo? Era ceva pe vrema bunicii!

( Din pacate il cunosteau si cei din China antica :imp: )

Stati aproape , cand s-o vindeca- stopa ameliora, vindeca dereglarea asta facem o petrecere Mare, nu ma intereseaza pe unde sunteti, ne intalnim toti :stuck_out_tongue:

Asa facem. Dar eu propun sa mergem la mare, ca la munte putem sa mergem si acum, cel mai frumos e sa facem ceva ce ne era interzis inainte. :laughing:

Da, vitiligo era prezent si in China antica, si in Egiptul antic, el exista de cand a aparut omul pe pamant. Nu este o boala a civilizatiei, e o boala tare veche.

Arinna, tu ai intrebat daca e interzis sa te vopsesti la par daca ai vitiligo.
Da, este, daca folosesti decolarant cu peroxid de hidrogen. M-am uitat pe vopselurile lui soru-mea si cam toate au asa ceva. Difera doar concentratia. Peroxidul de hidrogen distruge pigmentul si apar pete albe, daca intra in contact cu pielea. La persoanele normale procesul e reversibil, la noi nu prea e reversibil. Trebuie sa folosesti vopsele fara H2O2, gen sampoane colorante. Sorry!!!

Referitor la ce spui tu Arinna despre bolile autoimune. Este foartw adevarat ca o persoana care are o boala autoimuna este predispus la o alta boala autoimuna. Eu am alopecie areata de la varsta de 9 ani, iar de 6 luni mi-a aparut si V. Medicul dermatog mi-a spus ca ambele sunt boli autoimune.

Da, Mary,din pacate se leaga-ntre-eleā€¦Sa speram ca cine are una pe langa V, nu o mai face si pe a doua :imp: desi si bolile reumatismale cica sunt autoimune si multe altele- pana la urma tot ce n-are inca tratament vad ca astazi e trecuut la autoimun .

Teo, nu cred ca am intrebat eu de vopsele pentru ca nu folosesc dar cine stie, oricum eu nu-mi amintesc:) Si ma feresc de chimicale cat pot, am gasit cristale care se folosesc ca deodorant si caut sapunuri cat mai neutre si fara miros, Eucerin sapun nu am gasit.

Cred ca as fi cea mai fericita sa scap de tincturi si de crema cu protectie UV cand ies din casa - interesanta afectiune,avem ceva in comun cu anticii :confused:

Propun sa mergem intr-un loc exotic(Africa de ex.) atunci cand se va gasi tratamentul :laughing: Ma tot gandesc:oare ce cauza ar putea avea, ar fi amuzant sa facem presupuneri-cine stie ce chestie neasteptata il provoaca, la care nu se gandeste nimeni :wink:

Buna
Vreau sa va intreb cati dintre voi sunteti fumatori , si daca chiar trebuie sa renutam la fumat in timpul tratamentului V. Am vazut ca la lui Teo printre altele i-a trecut ca interdiictie si renuntarea la tigari. Spune-mi Teo a mai zis si alt medic sa renuntam la fumat in timpul tratamentului? Eu sunt o fumatoare inraita , iar de cand mi-a aparut pata asta pe fata parca fumez si mai mult . Nu cred ca pot renunta la tigari si cafea.

Iti multumesc foarte mult pentru mesaj, Arinna. Stii cumva pe cineva care s-a vindecat la dr. Tutu? Pentru ca eu inca nu sunt hotarata la ce medic sa merg? La dr. Nedelcu sau la dr. Tutu. Chiar daca nu am decat o pata pe fata si cateva pe maini (foarte mici) ma streseza atat de tare incat am impresia ca toata lumea se uita la mine. eu cred ca este adevarata chestia cu apritia petelor in luna mai si luna sept. Mie prima pata in coltul gurii mi-a aparut in luna Mai, iar din luna Sept-Oct. vad o usoara umbra si pe obrazul drept ca si cum ar vrea sa apara si acolo. Sotul meu spune ca sunt eu obsedata ca nu se vede nimic dar eu stiu ca se vede.
V-am pupat pe toti.

[color=red]Nu mai posta 2 replici consecutiv. Foloseste functia ā€œeditā€.
Mircea

Mary, te inteleg perfectā€¦in primul rand incerca sa nu te mai stresezi - inceperea unui tratament iti va da multa incredereā€¦

Din pacate toate tratamentele pentru V sunt foarte costisitoareā€¦Nu cunosc persoane vindecate decat din auzite, de pe alt forumā€¦si nici la Dr Codrut nu s-a nimerit sa intru in contact cu cineva care avea V si sa intreb de evolutieā€¦e adevarata am vorbit cu doua fete care nu au avut cine stie ce rezultate, le-am cunoscut tot pe un alt forum,insa asa este aceasta afectiune, trebuie sa incerci multe tratamente si pe termen lung, fiecare, cel putin sase luni-un an ca sa te poti pronuntaā€¦Unele persone reactioneaza la un tratament, altele la altul, insa e greu de spus la ce anume, numai prin incercari poti vedeaā€¦Nu exista ceva valabil pentru totiā€¦

Fumatul nu are cum sa faca bine, orice este chimic sau toxic trebuie evitatā€¦sa te uiti la tratamente, sa vezi ce a recomandat Dr Nedelcu- sapun special, dieta, nu detergenti,vopsele etcā€¦nu stressā€¦
La cafeaua de dimineata nici eu nu renuntā€¦De fumat m-am lasat acum 4 aniā€¦

De cand am vitiligo, de doi ani jumate, imi dau seama ca ceva nu merge deloc bine , nu am nevoie sa-mi fac mai mult rau si am devenit mult mai atenta cu mineā€¦

Buna Mary, buna tuturor,

Draga mea, eu nu am fumat niciodata. Cafea nu mai beau de vreo 3 ani, de dinainte sa am V.(petele mi-au aparut vara asta). iar alcool beam maxim o bere. Si tot am facut vitiligo!!! Teoretic trebuie sa tii regim!
Da, dr. Nedelcu mi-a spus clar: fara cafea si alcool!! Si colegi de-ai mei care au alte boli de piele (gen. psoriazis sau urticarie) s-au trezit cu aceliasi recomandare: fara grasimi, cafea, alcool, tutun, chimicale ca intoxica. O colega are urticarie de vreo 2 sapt. A tinut regimul, si mancarimile au mai diusparut. A poftit la o cafea, a baut una tare de dimineata ca nu mai rezista, si acum e langa mine se scarpina de parca are pureci.
Deci tr. sa tii regim, asa se tine in bolile de piele.Toxicitate se vede la piele!! Alti medici nu mi-au zis nimic de regim, am intrebat si unul a zis ca nu are sens, ca e prea strict.
Mai intreb pe masura ce merg la controale. Cred ca sapt. viit. merg iar sa consult un medic!!

Buna Teo,

Iti multumesc pentru mesaj

Cu placere. Dar sa iti fie clar: fara cafea, tutun, alcool, grasimi animale Astea te intoxica cel mai rau! Si sa te feresti de detartrant, vopseluri cu peroxid de hidrogen, Axion, Clor si alti inalbitori, vanish, etc. Foloseste manusi daca e musai sa sa speli ceva de mana!
Astea sunt reguli de baza!

Mircea si alti barbati,

Voi ce after shave-uri si cosmetice folositi? Ati renuntat la cele clasice (gen: Mennen Speed Stick, Gilette Antiperspirant si alte deodorante)? Eu ma gandesc sa comand de la firma Amway, ei spun ca sunt naturale (pe baza de licheni). Miros destul de bine, dar nu sunt asa persistente ca cele chimice. Voi ce ziceti?
Parfumul provoaca pete daca e aplicat pe piele? (uite ca asta chiar nu stiu). Ma refer la Givenchy. Pacco Rabanne, la cele scumpe.

Buna tuturor,

Eu toata vara am folosit crema de protectie de la Uriage spf 90 rezistenta la apa (recomandata de medic). Ma dadeam dimineata cand plecam de acasa si ma mai dadeam la plecarea de la serviciu, Medicul mi-a zis ca ofera protectie doar 2 ore din momentul apalicarii. Oricum vreau sa spun ca petele nu s-au intins deloc pe perioada de vara si nici nu au mai aparut altele, in schimb sau marit putin acum pe perioada de toamna, cu toate ca eu ma steptam sa fie invers. Ma bucuram ca a trecut vara si am scapat de soare.Eram terorizata de gandul ca ma voi bronza si se va vedea contrastul intre pielea sanatoasa si cea bolnava. Voi fetelor aveti V. pe fata? si cum reusiti sa le acoperiti pe periada de vara cand contrastul este mai mare?

si la mine tot asa e: se extind toamna, din cate vad eu!

MARY eu de fumat nu am fumat niciodata, cafea foarte rar, alcool consumam ocazional dar din vara asta de cand am fost in Italia m-am obisnuit de acolo sa beau cam o bere pe zi. O luna si ceva cam asa am tinut-o. De o luna si jumatate de cand am fost la dr. Nedelcu nu am mai baut nimic alcool. Mi-e destul de greu sa merg undeva si sa stau doar cu un suc in fata, dar aproape m-am obisnuit.

teo, eu pana acum ceva vreme cel mai bine ma impacam cu Nivea after shave+balsam dar acum nu mai folosesc nici un after shave, doar clatesc abundent cu apa. Mennen speed stick folosesc in continuare, deodorant si parfum. Cheers.

Nutz, mie imi e greu fara after shave. eu zic sa comandam de la Amway, costa 850 000 lei si unele miros chiar bine. ei zic ca sunt naturale, facute din licheni. Ma indoisc sa fie chiar asa, dar poate sunt mai putin nocive decat altele. O sa merg saptamana viitoare la Elias, intreb daca sa imi dau sau nu cu after shave Amway, si te tin la curent. O sa intreb si de analizele la ficat, dar la endocrinologie.

Tu ai pete pe fata? Pe unde? Au evoluat repede? Mie parca mi-a aparut una sub buza, dar nu imi dau seama daca e v. sau e din cauza parului de pe barba, e greu de spus deocamdata!

Eu aveam pete sub barba, dar acum am observat ca am si langa ochi. Unele pete mi-e greu le observ pentru ca sunt mai alb la ten. Vara asta am mai stat la soare si au mai iesit in evidenta. De evoluat la mine au aparut toate petele de o data, cam intr-o luna mi-au aparut foarte multe. Acum vad ca au stagnat ca aparitie.

Mie vad ca imi apar cam mereu, de cateva luni incoace. Cele din august se tot repigmenteaza, cred ca pana in primavara nu se vor mai vedea deloc. Dar au aparut altele mici pe maini, vreo 15 dupa numaratoarea mea. Si parca si pe sub buza da sa iasa, o sa urmaresc evolutia sa vad daca e V. sau nu!. De marit vad ca nu se prea maresc, dar apar altele noi!

Atunci sa iei 2 de Vitix pe zi, daca evolueaza asa tare, Nutz!

As lua 2 pe zi, dar nu imi permit financiar. Pentru mine e foarte costisitor tratamentul si cu un Vitix pe zi :frowning: .

Da, din pacate e costisitor acest tratament. Petele de pa fata au inceput sa se repigmenteze?