interdictii in Vitiligo

[quote=“Arinna”]
Ma tot minunez :

Nu-i buna echinaceea, nu-i bun usturoiul, e bun soarele…invers de ceea ce aflasem pana acum.

Se ia Coenzima Q10 fara echinacea!! Usturoiul nu se mananca, nu a zis nimeni ca nu poti sa dai cu el pe pete.

Dragii mei, puteti consuma alti indulcitori si prajituri cu inlocuitori de zahar. e bine sa evitati zaharul.

Putem, dar nici aspartamul si ce o mai exista nu-i prea sanatos, numai chimicale nu mai inghiteam…mai bine reduc zaharul drastic…sau total…raman pe dulcele din fructe…usor de zis greu de facut.

e pt prima data cand aud ca tr sa ma feresc de zahar…mi se pare ciudat…si nu-mi prea vine sa cred ca e adevarat…nici un medic nu mi-a spus pana acum asa ceva…si slava domnului am fost la o gramada…

Chestia cu feritul de zahar si prajituri de zahar mi-a zis-o la sfarsit, dar nu a scris-o pe reteta. In schimb mi-a recomandat sa mananc telina si morcovi zilnic.

O sa merg si la alti medici, uite zilele astea merg la Spit. Colentina, care e cel mai mare spital dermatologic din tara. O sa intreb acolo si de zahar, si de echinaceea, si de soare. Am o programare si la Polit. Elias, o sa intreb si acolo, deci o sa am ce sa scriu pe site.

Prea mult zahar duce la diabet, care se asociaza cu Vitiligo. Deci parca undeva ar fi o legatura, dar nu pot sa spun cu precizie ce legatura.

Eu am intrebat Dr endocrinolog despre legatura intre V si alte boli autoimune , nu stiu cata dreptate avea dar mi-a spus ca exista o predispozitie ca unei persoane care are o boala autoimuna sa mai faca si altele - asa ca trebuie sa ne ferim sa nu creeam conditiile.
La mine a inceput cu tiroida pe la 20 de ani-noduli-si mai nou e numita tiroidita autoimuna.Vit.a aparut la dupa ce a murit tata, acum doi ani.Pe la 25 de ani am fost suspecta de colagenoza - o boala autoimuna f grava,am banuit ca am asa ceva si medicul neurolog mi-a spus sa fac teste ca sunt suspecta - am crezut ca e ultimul an din viata- pana la urma nu era, fusese o cadere psihica ceva( nu mai aveam putere in maini,sa merg, mi-era rau ca mi-a trecut cu calmepam( e ff bunm sau lexotanil, sau bromazepam e acelasi lucru dar calmepamul ce cel mai eficient, substanta de baza e aceeasi dar stiti cum se intampla, fircare firma il produce in alt fel si ies unele mai bune si altele mai putin bune- ca si cu melaoline, subst e methoxalen ca si la oxsoralen dar are rezultate mai bune) si vitamine Supradyn

Au…, Arinna, dar cate boli mai ai. Imi pare rau de tatal tau, si al meu a murit acum 4 ani, dar nu am facut Vitiligo atunci.
Asa zic si eu, a stiut el dr. Nedelcu de ce mi-a recomandat sa evit zaharul. Am mai vazut pe site si alte persoane carora li s-a recom. sa evite zaharul. Probabil avem predispozitie sa facem diabet, ca V. si diabetul merg mana in mana. Asa e, cine face o boala autoimuna, e predispus sa dea in alta.
Iti doresc sanatate si fericire alaturi de sot si va tin la curent cu ce mai aflu la spit. Colentina.

Fratilor eu la tratamentul cu vitamine pe care-l fac inghit dimineata pe stomacul gol o capsula de usturoi. Sa nu mai iau asa ceva?

Viorel, eu as zice sa nu mai faci asa ceva. Pe reteta care o am de la dr. Nedelcu, scrie clar: fara condimente puternice si fara usturoi. Condimentele sunt de evitat in orice trat. al bolilor de piele, eu as zice sa nu mai consumi usturoi.
VEzi ce zic si altii, poate intrebi un alt dermatolog, dar eu unul nu as mai lua.

 ok. merci Teo.

o reteta pentru noi:

  • Telina radacina proaspata sau fiarta putin

  • Orez lung fiert

  • Morcov crud sau fiert foarte putin

  • Carne fiarta de pui
    Se taie carnea si legumele in cubulete si se amesteca cu orezul. Sosul se face din smantina, suc de lamiie, putin ulei (de masline?), sare si marar proaspat tocat fin.

    Intrebare: smantana e buna la vitiligo, ca sucul de lamaie sigur nu e? Cu ce ar putea fi inlocuite daca nu ne fac bine?

smantana e grasime naturala, nu prea cred eu ca e buna. Dar nici nu stiu cu ce sa o inlocuim.

Uh, e greu sa nu consumam deloc ceea ce nu este recomandat. Eu de exemplu am renuntat cu totul la Cola, de fumat nu fumam, cu dulcele nu prea sunt deci pot sa mai consum rar cate o ciocolata alba, la grasimi imi este mai greu, si la alcool. In rest cred ca decat sa fim prea stricti cu regimul alimentar, mai bine incercam sa fim mai linistiti.

E greu sa mentinem regimul, dar nici sa il ingoram nu e bine. Eu zic ca evitarea grasimilor e f. importanta in bolile de piele. pt. ca produc tot felul de pete colorate. Eu nu o sa tin regimul strict (mai mananc cate o prajitura, mai beau o bere), dar nici sa il ignor total nu vreau.

Am uitat sa trec la interdictii acidul citric (E330). Asta face mult rau, e si cancerigen.

Salult .Am vitiligo de vreo 11-12 ani …adic

am uitat sa adaug in 12 ani petele nu au progresat deloc si …nici nu am laut nici un tratament caci pe vremea cand am fost eu la controlul dermatologic in iasi …un medicament pentru vitiligo costa cam cat salariul parintilor pe o luna …asa ca am facut tratament doar 3 luni …am mai fost la control iar pe atunci doctorul imi zicea sa ma feresc de stres …aveam doar 11 ani…ce stres la 11 ani …si sa mananc dupa un regim pe care l-am respectat caci nu am mancat in acesti 12 ani aproape deloc grasimi …ma refer la carne …doar carne de pui de peste oaie …pentru ca am avut la 5 ani o hepatita A cred …sau B nu stiu sigur …ar trebui sa explic la doctor ce fel de hepatita am avut

Danielle,

Bine ai venit! Cauzele Vitiligo sunt inca necunoscute pe deplin, nu e sigur ca e numai de la stres si alimentatie. Cert este ca noi avem o predispozitie genetica, la care s-a adaugat factorul declansator (stres, eveniment marcant, intoxicatie chimica, arsuri solare). Un om normal trece peste acestea, dar la cei predispusi se declanseaza Vitiligo.
Da, e bine sa iti faci un set complet de analize, care sa cuprinda si controlul la glanda tiroida (hormoni antitiroidieni, etc). E bine sa mergi la un endocrinolog, sa iti dea el ce analize sa faci. La tine a evoluat f. incet boala, bravo, esti o norocoasa.

referitor la tratamente, vezi la rubrica ,tratament dr. nedelcu’’, poti sa incepi cu el. Ia macar Vitix gel si Vitix tablete, ca astea sunt de baza. La mine au aparut primele semne de repigmentare dupa 1 luna de Vitix. Daca nu reusesti in 3-4 luni sa obtii nimic, schimbi tratamentul.
La dermatolog in Iasi te duci mai mult pt. confirmarea diagnosticului (sau sa iti dea pUVA, daca e cazu), mai multe informatii aflii de la noi pe acest site.

Succes!

“Tot raul spre bine”… 8) Cu asemenea diete si stil de viata o sa traim 100 de ani - pe putin.

si daca traim 100 ani prindem sigur si aparitia unor tratamente revolutionare pt. Vitiligo. O sa ne bronzam rau de tot. Imi va zice Arinna, cand va avea 95 ani: ,haideti repede la mare, ca am auzit ca vara asta sunt niste ultraviolete…’’ :laughing: