dl. dr. Nedelcu

Buna,

Dragii mei, am o mare intrebare la voi: unde il pot gasi pe dl. dr Nedelcu? Vreau sa merg la consultatie la el si cei de la Militar mi-au spus la telefon ca nu mai lucreza la ei din martie ca ar fi iesit la pensie. Stiti cumva unde ar fi acum?

Pe de alta parte stie cineva vreun medic dermatolog bun, de la vreun spital, unde se face si UVA?

Merci mult.

1 Like

Teo, uite ce am gasit eu

Cabinet dr. Nedelcu - tel. 3107885, str. Veronica Micle nr 15

Buna Arrina, buna tuturor,

Merci de tel. Arinna. Pana la urma am gasit si eu acel tel, plus inca unul de mobil: 0722553734. E pe Veronica Micle, nr. 15 (am fost aseara cu metroul, cobori la Gara de Nord, o iei pe langa fostul mag. Sora, apoi la dr. pe Al. I. Cuza si prima la st. este Veronica Micle). Se ajunge si cu masina pe la Occidentului (daca vii dinspre Ana Ipatescu) dar aseara pusesera astia baraje cu francofonia lor, asa ca am fost cu metroul. Consultatia costa 1 mil lei.

In mare mi-a placut de tip. Am stat vreo 25 min de vorba cu el si am aflat o gramada de lucruri despre aceasta boala. Cel mai important fapt e ca sunt 2 categorii de vitiligo: cel in care melancocitele se distrug complet, si in acest caz pigmentul nu mai poate fi refacut, orice ai face. Din acesta are probabil Cornel Dinu, de nu i-a trecut deloc in ciuda banilor de care dispune. 20% dintre cei bolnavi de vitiligo au aceasta forma de vitiligo. Ceilalti 80% sufera de o forma in care melancocitele nu se distrug, dar pur si simplu nu mai produc melanina. Un bolnav are toate petele de un singur tip. nu poti avea celule vitiliginoase de ambele tipuri. Deci sau esti in cei 20%, sau esti in cei 80%. Cei din categoria celor 80% au sanse f. mari de repigmentare completa, dar in rimp si cu rabdare si mai ales cu tratamentul potrivit pt. ei (mai ales daca incep tratamentul devreme). Cei din categoria celor 20% (cu melancocitele distruse complet) nu mai au ce sa faca, indiferent de tratament. Mie mi-a dat un tratament si m-a chemat peste 3 luni la control, cand imi va spune in ce categorie ma incadrez. L-am intrebat daca, in cazul fericit in care voi fi in categ. 80%, ma voi repigmenta? El a zis [/b][/i]DA, dar in timp. Avand i vedere ca deja mi-au aparut cateva pete rozalii pe petele albe, pot fi incadrat in categ 80%.

Daca cineva e interesat de acest tratament, il VOI PUBLICA LA SECTIUNE ,TU CE TRATAMENT URMEZIā€™ā€™ (dar va previn ca e destul de scump, vreo 3-4 mil. zic eu). Trat. e pe baza de Vitix pt. ca eu deja incepusem cu Vitix. Mi-a rec. si nUVA, stie cineva vreun spital unde se fac? La Municipal or avea nUVA???

Dr. Nedelcu mi-a mai zis, daca o pata raspunde la un tratament, si celelalte tr. sa raspunda la tratament, dar cu rabdare.

O chestie interesanta: pot sa merg la mare. Odata vitiligo aparut, soarele nu face rau, cum se credea gresit pana acum 2 ani. Am ramas traznit cand mi-a zis asta. MI-a spus ca el a prezentat aceasta teorie la o conf. (parca la New York) si lumea medicala l-a aprobat. El mi-a zis ca nu e de acord sa imi dau cu creme de protectie la vara, cand ies pe strada, pt. ca degeaba imi dau cu Vitix sau alte chestii daca resping soarele cu crema de protectie. In plus, cine isi da excesiv cu creme, face inutila activitatea pigmentului, si acesta se distruge si mai rau, pt. ca organismul nu are nevoie de el, protectia fiind asigurata de crema. I-am cerut detalii dar nu mi-a dat, a replicat ca imi da la vara, cand o veni soarele.

Legat de albitul parului, doar petele albe de par (gen smocuri) sunt legate de vitiligo (se distruge pigmentul din pielea capului), cine are un fir alb colo si 2-3 colo, nu e de la vitiligo.

Mi-a mai zis ca ar fi putin ochii afectati (nu pleoapele), stie cineva ce inseamna asta??

Cam asta ar fi tot, astept intrebari. Inca odata, cine vrea tratamentul d-rului Nedelcu sa spuna si il public la ,tratamenteā€™ā€™.

O zi buna.

PS: Arinna, tu trebuie sa te casatoresti cu prietenul tau din Canada? Te stiu de pe alt site.

[/i][/b]

Teo,

Ti-am scris si la tratamente, eu as vrea sa aflu despre ce este vorbaā€¦

Am un fix cu soarele: mai zic ceva si nu mai pomenesc de el :blush: - vad ca parereile sunt impartite, mie mi s-a spus sa nu stau la soare, am si constatat ca apar pete noi - dar in cazul tratamentelor care presupun expunere desigur ca se schimba situatiaā€¦Legat de crema de protectie, am auzit si eu ca in exces chiar poate declansa vitiligo,personal cred ca nu fac abuz si cum spuneam pe la alt subiect , pentru femei e recomandata pentru ca de la soare se strica fata si se fac ridurile- oricum il evit dar dau o data pe zi cand e puternic si mai ales pentru linistea mea sufleteasca .
Daca tu ai inceput tratament cu Vitix e clar ca iti trebuie soare sau UVA.Legat de asta nu stiu unde s-ar gasi asa ceva, am informatii - de pe celalalt forum :slight_smile: - daca vrei sa achizitionez o lampa UVA.
Da, eu sunt cea cu ā€œprietenulā€, a trecut un an de cand ziceam de casatorie, intre timp a devenit sot iar eu sunt in Canada de 3 luni :slight_smile: Nu-mi amintesc sa fi scris acolo , poate doar ai urmaritā€¦

Despre ochi si eu am citit , parca corneea poate fi afectata, ai observat ceva ?La tine facea referire sau in general ?

Dar - in alta ordine de idei-vopseaua nu iti afecteaza si pielea capului ?

Succes mult si sa te incadrezi in categoria ā€œvindecabilaā€!

Iti doresc sa fii fericita cu sotul tau.
El a zis ca in cazul meu sunt f. putin afectati ochii (dar am stat in soare ca nebunul, aproape ca nu mai vedeam clar). Nu mi-a dat detalii daca e vb. de cornee sau altceva. Pe fata si pe pleoape nu am nimic (cica la pleoape apare mai repede).

O zi buna.

Multumesc mult!

Ai grija cu soarele, oricum a devenit periculos in general-mi-e rau numai cand ma gandesc cum dogoreste.
Mie-mi place luna :stuck_out_tongue:

Bine Arinna. Vb. luni, acum mai am si eu putina treaba.
Have a mice week-end.

Si eu am ā€¦:slight_smile: dar au fost interesante informatiile tale! Numai bine !

merci.

salut
sunt nou aici si ma bucur ca exista un site pt cei cu vitiligo.
eu am vitiligo de 18 ani.
acum catva timp am incercat tratamentul dr nedelcu.
se pare ca de atunci nu a mai aparut nimic nou in discursul domnului dr.(din cate am citit de la cei ce au fost)
aceeasi chestie cu 80 si 20%
credeti-ma ca am facut parte din acei 80 la suta iar dr. nedelcu era f convins de asta.
vad ca toata lumea lauda cabinetul dl doctor. nu vreau sa fiu rau insa nu am vazut pe nimeni inainte de tratament si apoi vindecat cu metoda dansului.
am vazut doar cateva pozeā€¦insa nu cred ca e suficient.
cert este ca eu dupa un tratament de doi ani (credeti-ma extrem de costisitor) nu am observat nici o schimbare.si nu numai eu ci si toti cei care au fost cu mine in acea perioada de doi ani.
asa ca sincer sfatul meu este sa incervati alte tratamente si sa nu mai aruncati zeci de milioane.stiu ca suna deprimant dar asta este.
apropos.
daca cineva stie pe cineva care s-a vindecat la dr. nedelcu (fara sa faca parte din anturajul dansului) asi vrea tare mult sa-l cunosc.
salutare si sanatate

Si eu cunosc trei persoane care au fost la el, un tip s-a depigmetat de tot in loc sa se pigmenteze iar unei prietene i s-a extins foarte rau dupa tratamentā€¦altcineva n-a avut nici un rezultatā€¦Singurele cazuri concrete sunt cele cu melaoline, din cate am auzit.se pare insa ca a devenit greu de procurat din grecia, nu se mai gaseste usor.

Oricum sfaturile generale cred ca sunt bune, merita respectate. Cremele, regimul, atentionarile.

Suna deprimant ce imi spuneti voi. De ce oare s-au extins petele la unii dintre voi? O fi de la Coenzima Q10? (fiind boala autoimuna, daca iti cresti imunitatea iti cresti si boala, iar coenzima asta Q10 e pt. cresterea imunitatii, din cate stiu eu). Parca si mie mi-au aparut 2 pete mici pe mana, de cand iau coenzim asta, dar nu e sigur.
Oricum, merg la Colentina zilele acestea si va tin la curent cu ce mai aud pe acolo. Voi intreba si de coenzima.

O zi buna tuturor.

Teo,

ā€¦nu cred ca e de la coenzima, mai degraba ca avanseaza V in stil specific :imp: ca doar n-ai inceput inca nici un tratament.Si pe mine ma socheaza orie pata mica si de 1 mm care apare pentru ca stiu ca se poate mari.Ciudat e ca te culci bine si a doua zi ai una noua.

Eu am zis numai din auzite,si eu am vrut sa merg la el initial dar cand am auzit ca atunci tratamentul lui se baza pe raze am renuntat . In afectiunea asta numai incercand diverse tratamente afli la ce anume reactionezi.Dupa ce mergi si la ati medici iei o decizie, desi cred ca o sa-ti dea tot vitix ca un fix cu el si se gaseste la noi.Cum scria si Mircea pe site, unele persoane au rezultate cu un tratament altele cu alt tratament, trebuie incercatā€¦Deocamdata incepe cu dieta,sapunul,ai grija cu stresul si gandeste-te ca numai incercand poti vedea rezultate.
Poate daca a fost provocat de chimicale in cateva luni iti revii!Am mai auzit si varianta asta.Sau de vitiligo profesional- de la anumite subst chimice, si apoi si-au revenit oamenii.

Sa stii ca intrebarea asta cu iminiitatea si boala autoimuna mi-am pus-o si eu, daca cu chestiuni pt intarirea imunitatii nu imi intaresc si ā€œautoimunitateaā€ dar n-am aflat raspunsul :blush: Poate stie cineva

Buna Arinna, buna tuturor,

Am fost aseara la Spit. Colentina, asa cum am spus. Ce sa zic, spitalul e intr-o stare jalnica, a ramas neschimbat din anii comunisti. Arata ca o pestera, iar sala de asteptare e ca pestera Muierilor, (unde am fost cu invatatoarea in clasa a Iv-a).
Am fost la un doctoras de varsta mea, mai erau in sala o doctora mai in varsta si asistenta, nici unul nu mi-a inspirat incredere. Consultau doi pacienti deodata, asa ceva nu am mai auzit pe nicaieri.
Pitiflenderul mi-a zis ca ce mai vin la el, daca am fost in prealabil la Nedelcuā€¦(apropos, sunt cumva 2 dr. Nedelcu?? din care unule profesor si altul nu e??), apoi din tot tratamentul prescris de dl. Nedelcu mi-a zis ca de baza este Vitix-ul gel, si cel capsule, daca il tolerez. Mi-a mai spus ca Magn. forte si coenzima Q10 nu fac rau, coenzima mai degraba catifeleaza mainile, sa imi dau cu dermovate doar daca petele se maresc rau (2-3 zile in strat subtire) si de Puva nici nu a vrut sa auda (de fapt are dreptate, PUVA iradiaza tot corpul, nu are sens sa fac pUVA pt 2-3 pete de pe maini). A fost de acord cu Eucerin, iar de crema de la Deuteria (care costa 1.25 mil. lei) inca nu auzise. De regim a zis ca nu e cazul, se aplica doar daca am alte boli (gen diabet), nu si daca nu le am.

si, ce m-a intristat cel mai tare a fost faptul ca mi-a spus ca, si cu tratatent, si fara, boala asta evolueza.
Mi-a mai spus sa ma feresc de soare si sa imi dau cu crema de protectie macar pe pete, daca nu pe tot bratul.

Luni merg la Polit. Elias, va tin la curent.

Ce ma dispera la boala asta e ca aproape cati medici dermatologi sunt, atatea sunt si tratamentele. Fiecare are parerea lui, ce e bun si ce nu. Parerea mea este ca daca vrei sa urmezi un tratament, urmeaza-l pe cel prescris de un singur medic. Daca merge bine, daca nu, incerci altul. Pentru ca daca tot mergi la mai multi, cu atat vei obtine mai multe informatii care se bat cat in cap. Pe de o parte vei crede ca un medicament este folositor, pe de alta parte iti aduci aminte de ce ti-a zis alt medic, cum ca ar dauna. La alte boli stiu toti medicii medicametul cutare e recomandat, aici fiecare face teste pe pacienti cum crede. Acest lucru te oboseste psihic, cel putin la mine asa e. Bafta in continuare.

Teo,

ā€¦imi pare rau ca trebuie sa ai de-a face cu medicii, comportamentul multoralasa de dorit,macar ar trebui sa ia in considerata ca un om afectat de aceasta boala devine ( sau a fost dintotdeauna) mult mai sensibil si chiar traumatizat si disperat- dar nu le pasa.Cu asta ar trebui sa inceapa cu recomandari pentru linistirea pacientului.De aceea am ales alte cai, medicina naturista si imi pun mintea la contributie si aleg singura ce tratament o sa urmez pentru ca parerile sunt impartite.
Eu am fost la 3 medici dermatologi, o tipa mi-a zis pur si simplu ca e vitiligo si mi-a zis sa dau cu advantan si daivonex , alta mi-azis ca nu este de 2 ori! si a treia oara ca este!!!ca se intinsese putin,mi-a dat va produse homeopate, am facut un an cu chestiile astea si parca se mai miscorasere cele 2 mici pete initiale dar au aparut altele la soare si m-am speriat - ce rost are doar un tratament local daca apare in alte parti ?
Un tip- medic- mi-a zis ca nu exista trat .si ca nu pune decat probleme estetice ( ca Dinu la cati bani are si nu ascapatā€¦vechea poveste)Mi-a aruncat ca exista o crema -ulterior am aflat ca se numeste vitix ca nici nu mi-a zis- dar ca se da cand e soare si cica atunci nu era soare- era cam pe vremea asta acum doi ani- si ca nu se stie cum evolueaza, poate sa se intinda sa ramana pe loc sau sa dispara- nu stie nimeni.
Asa ca am ajuns la Chirila- dar pt alte afectiuni si in paralel i-am zis ca am si vitiligo- cica se rezolva- da el nici nu s-a uitat la maini ( adevarul ca e f putin) si a zis ca n-am, iar mamei i-a zis ca nici vorba ! :imp: Asta mi-a schimbat parerea despre el - in rau desigur-si asa am ajuns la Dr Tutu de tratamentul caruia momentan sunt multumita - indiferent ca actioneaza psihic sau real,e si intern si extern asa ca sper sa nu mai apara noi si sa nu se intinda cele vechi, ba chiar dupa cum am mai spus se vad mai putin. Nu-l recomand insa tuturor fiindca nu am tras o concluzie finala,sunt in timpul tratamentului de 5 luni( care poate dura si un an sau mai mult, dupa asta nu mai are rost , in genereal, insemna ca nu are efecte un tratament ) si pentru mine rezultate foarte bune insemna ca la anul pe vremea asta sa nu mai am alte pete iar cele existente sa dispara ( sau macar sa ramana asa)Deocamdata stau mai linistita si incerc sa-l respect cat mai bine.

Teo, nu te lua dupa ce zic unii medici, asa au invatat la facultate, ba unii nici nu au facut lectia vitiligo, mi-a spus un student, pt ca ā€œnu exista tratamentā€ Exista persoane care raspund la un tratament si persoane care nu raspund la nici unul.partea proasta e ca trebuie incercate multe. Cel mai bine ar fi sa combini ce au zis medicii si avand pe zone mici sa alegi tratmentele mai putin nocive.
De vitix- gel ce a zis, cu soare sau fara ? Mai nou vad ca se da fara soare!

Eu am ajuns obsedata de soare, daca e puternic si cade pe mine si n-am crema de protectie nu sunt deloc in apele meleā€¦anul trecut in tomna am fost in excursie - prin soare si in 2 zile am vazut pe umeri- in oglinda masinii pe scaunul din dreapta :slight_smile: cateva pete mici albe pe umeri- era sa mor.la dermato mi-a zis ca nu e V da nici n-a zis ce - parca sunt nebuni toti-da cica sa dau cu advantan ca e bine( speram ca e pitiriazis ceva)- dar Codrut Tutu a zis ca e si am dat cu tincturile si s-au cam dus ( pe umarul drept se dusesera singure ) Oricum am renuntat la advantan si daivonex de cand am inceput cu tincturile, ca s-au marit in timp ce faceam trat cu ele- de la soare :imp:
Deci anul trecut mi-au aparut noi pe maini in luna mai in 2 zile de stat la soare in gradina si in septembrie tot in doua zile de umblat prin soare.Si desigur s-au dublat in vara asta- noroc ca nu erau mari si ca nu mai sunt albe, sunt sterse. culmea ca in soare nu se vad , ci numai la umbra.

Si sa stii ca pe maini se zice ca dispar cel mai greu la tartament asa ca sa nu te sperii, sa insisti !

Asa si spitalul Dermato V. Longin parca de langa Sincai, tot ca naiba arata si cosnulta mai multi odata - unde am nimerit eu- sa stii ca exista si stomatologi care au 3 scaune deodata si se muta de la unul la altul - intre timp ocupandu-se Dr mai ā€œmiciā€ de caz.Adica 3 scaune intr-o camera si 2 in alta :smiley:
Cei de la Colentina cica fac un studiu despre vitiligo, cheama oameni sa le dea date !Piti n-o fi auzit de asta ?

ā€œdragi pacienti cu vitiligo,
Suntem un grup de medici care realizeaza un studiu despre aceasta boala . Daca doriti sa participati la primul studiu national care si-a propus sa identifice unele cauze ale acestei afectiuni va asteptam la Sp. Colentina, Clinica Dermatologie II, etaj 1,cabinet SRD, tel.021/3173245 sau 0213167320 int 5668ā€

sursa: srd.ro/?pid=316&tid=84

ā€œunele cauzeā€- adica or fi vreo 200 ? :wink:

Apropo de asta, eu in ultima vreme nu m-am uitat pe la TV deci nu l-am mai vazut pe Dinu, dar un amic mi-a spus ca nu mai are nici o pata :exclamation: asadarā€¦ :wink: