dl. dr. Nedelcu

Si-o fi dat cu fond de ten !

:laughing:

Oricum arata bine si cu pete :stuck_out_tongue:

dinu mai are sigurā€¦l-am vazut eu acum cateva sapt intr-o revā€¦se vedea f clar o pata pe frunteā€¦iar mainile ii sunt aproape albeā€¦

Ia auzi, eu ma uitam mereu la mainile lui si nu vedeam, doar pe fata pe lateral, acoperite de barba albaā€¦insemna ca s-au mutatā€¦

Buna Arrina, buna tuturor,

Merci de informatii. Vad ca iti pasa de soarta celorlati, asta e semn ca esti o fata buna, iar eu iti doresc sa fii fericita cu sotul tau, pt. ca meriti.

1)Vitixul se da in combinatie cu soarele, ca sa aiba efecte maximale. Dar si fara soare este bun, insa efectele apar mai greu. La mine au aparut primele semne de repigmentare pe unele pete dupa mai putin de o luna, dupa o expunere la soare, dar pe varfurile degetelor nu e nici un semn. Insa unele pete s-au si marit, nu mult dar eu am observat. :frowning: :frowning:
2)Dinu nu s-a repigmentat, l-am vazut sambata la Tv la Rom.-Belarus. Are o pata pe partea lateral-stanga a gurii, nu e mascata de barba. Iar mainile ii sunt aproape albe. Plus alopecie areata in crestetul capului, plus ca isi vopseste parul (probabil ca sa ascunda alte zone de par alb). Din pacate nu s-a vindecat.
3)Eu am fost la Colentina si nu mi-au zis ca fac vreun studiu despre V. (si la cati bani le-am bagat in buzunar ar fi trebuit sa spuna). Insa au mai avut ei studii, am vazut si rezultatele pe net. NU au spus nimic concret, doar ca la unii se extind in lunile mai-sept., si ca la unii se mosteneste.

Buna Teo, esti foarte dragutz, ma bucur ca experienta mea poate ajuta, despre studiul de la Colentina -eu sunt din categoria celor cu intinsul in mai-septmbrie fara antecedente in familie.
Ma gandesc ca Dinu nu prea are timp de tratament, dupa cum se vede sunt indelungate si necesita multa rabdare si vointa si lipsa de stress,poate nu se tine de ele, cine stie ?:)Exista si produse care cosmetizeaza, daca ar fi asa afectat ar gasi el o solutie in strainatate, poate nu-l macina chiar asa- a incercat una doua chestiuni si gata sau e categoria 80 la suta cum zicea Nedelcu.

adica in categ. 20%. Cei 80% se repigmenteaza, cei 20% nu se repigmenteaza.
Plus ca petele vechi sunt mult mai greu de tratat decat cele noi. Rspund bine la tratament tinerii cu pete noi.

Asa am vrut sa zic, in categoria celor 20 :slight_smile:

Dornel Dinu e o persoana publica, e f. atenta la felul in care arata. De asta isi vopseste si parul. Daca nu l-ar interesa cum arata, nu s-ar mai vopsi. Eu cred ca se trateaza de V., dar pur si simplu nu a ajuns la nici un rezultat :cry:
Orium, petele d-lui sunt f. vechi, oameni care il cunosc de mult timp spun ca le avea cam din tinerete.

Buna Arinna, buna tuturor.
Sunt noua pe site si sufar de vitiligo. Mie mi-au aparut primele pete prin luna mai anul acesta. Am o pata in coltul gurii si cateva puncte pe maini. Pata din coltul gurii s-a mai marit putin si ma streseaza foarte tare. Am incercat tratametul cu vitix gel vre-o 4 luni de zile dar nu am obtinut nici un rezultat, am mai incercat si usturoi alternat cu tinctura de telina insa nu se vede nimic. am citit pe acest site despre tramtamentul dr. Nedelcu,insa este foarte scump si in momentul de fata nu beneficiez de suficiente finante.Deocamdata incerc sa acopar acea pata cu fond de ten. Mi-am cumparat fond de ten compact de la firma Kryolan si sunt multumita de el. Am citit ca tu Arinna faci un tratament la dr. Codrut Tutu de 5 luni. Spune-mi si mie te rog, in ce consta acest tratament (daca este tratament naturist sau medicamtos si cam cat te costa pe luna in afara de consultatie care stiu ca este un milion). As vrea sa te intreb , tu de cat timp ai petele si daca sunt foarte vizibile?
V-am pupat.

Buna Mary!

Acum am vazut primul tau mesaj ! Eu am incredere in acest tratament dar din pacate este costisitorā€¦in genereal faci si acupunctura la Dr Codrut si e 250.000 sedinta( efectele sunt extraordinare pentru multe alte afectuni, dureri de oase, stress, insomnie, am constatat personal ) iar tincturile sunt externa si interna, ai putea opta numai pentru ele daca este de acord si dansul, costa cam 650.000 cea interna si ajunge cam 3 saptamani o sticla iar cea externa e vreo 850.000 dar avand in vedere ca ai putine pete iti va ajunge mai mult timp- nu pot sa estimez exact cat, sticlutzele sunt maricele , se sta cate 15 minute de 3 ori pe zi cu comprese in locurile respective si cea interna se ia de 2 ori pe zi cate 5 ml- se pun intr-o cana mare plina cu apa, masori cu o seringa sau o jumatate de capacel- iti explica eiā€¦dar trebuie respectat seriosā€¦Eu sper ca datorita tincturii interne sa nu mai evolueze la anulā€¦Acum stagneaza dar la mine se intind sau apar noi prin luna maiā€¦Pana acum sunt multumita dar sa vedem la anulā€¦

Eu zic ca merita incercat,chiar si fara acupuncturaā€¦A, si inca ceva, mi-a facut atat de bine acupunctura, mi-a luat si gandul de la vitiligo si am capatat incredere in mine si in ameliorarea afectiunilor meleā€¦M-am simtit super, dar a trebuit sa intrerup - am plecat din tara.

Am uitat sa spun - tratamentul e naturist, tincturile sunt desigur din plante, eu am V de 2 ani de cand a murit tata, foarte putin pe cateva degete de la maini, nu prea se vad si de cand cu tincturile si mai putin, insa nu au disparut total - nu a evoluat f tare pana in prezent, dar s-au marit sau au aparut altele fata de cele 2 mici puncte initiale -am incercat si alte tratamente dar cele strict locale nu ma prea multumesc din moment ce apare si in alte locuri- evoluta e diferita de la caz la caz, la unele persoane se intinde lent , in ani de zile, la altele rapidā€¦Ai in vedere melatonina de care se vorbeste aici pe forum si daca ai putea si ceva acupunctura, macar un timp, face minuni asupra psihicului !E foarte important unde faci si cine iti face, in ce conditii,la cabinetul DL Codrut e o atmosfera placuta si curat, muzica,optimism- off, cat imi lipseste :cry:

Cred ca trebuia sa-ti raspund la alt topic: ā€œce tratamente urmatiā€ dar mi-am dat sema prea tarziu sper ca nu se supara Mircea:)

Mircea,

Multumesc, s-a rezolvat problema, primesc instiintarile in e-mail!

si eu am aceasta boala, cam de 24 de ani.am incercat razele, combinate cu meladinine, fara rezultate satisfacatoare. am urmarit evolutia bolii foarte atenta si mi-am dat seama ca nici o tinctura, pastila, si alt substitut nu functioneaza. imi pare rau sa vad cum cei de aici se cramponeaza pe folosirea acestor metode si au parerea gresita ca statul in soare e nociv.
stati la soare cat mai mult, dar cu protectie solara macar minima, ma refer la cremele solare. asa am procedat eu si fata de cum aratam la inceput, cu pete pe 40% din corp, acum aproape ca nici nu se mai vad, cca 5% daca apreciez corect.
succes in continuare

Buna Principessa, bine ai venit!

Nu cred ca trebuie sa generalizam :eu am vazut clar ca imi face rau soarele si mi-au spus 4 medici acelasi lucru.Am si mentionat- experienta personala.Unii au rezultate foarte bune dupa anumite tratamente, altii nu au deloc- e o caracteristica a bolii.Poate ai citit la subiectul DL Dr Nedelcu- exista, dupa clasficarea dansului,persoane care se repigmenteaza si persoane care nu se pot repigmenta; de asemenea exista vitiligo segmentar, care nu se intinde, si nonsegmentar-simetric, cu tendinta la generalizare.De aceea nu putem avea o expeienta comuna in ce priveste tratamentele si rezultatele.

tot ce va pot spune e ca nu am incredere in nici un medic roman ,cu atat mai mult cu cat experienta ii este contestata aici.
am facut consultatii in urmatoarele tari, pe unde am calatorit: ungaria, polonia, grecia, statele unite, franta, prin urmare tot ce am scris a fost in urma acestor experiente si experimente.

Poate ca evolutia bolii e de asa natura incat treci prin faza de repigmentareā€¦iti doresc sa ramana asa!

Carui medic roman ii este contestata experienta aici? Vitiligo este o afectiune care se amelioreaza foarte greu si dupa incercarea a diverse tratamente la diversi medici- unii au rezultate altii nuā€¦spunem doar ce auzim sau ce constatam, nu contesta nimeni nici o experientaā€¦

domnul doctor nedelcu in sus, in josā€¦am crezut ca e o somitate in materieā€¦
desi post-urile sunt pro si contraā€¦
eu stiu cel mai bine cum sta treaba cu vitiligo, il port de 24 de ani.
nu generalizez, impartasesc.

Buna tuturor,

Dl dr. Nedelcu chiar este o somitate in materie. Este membru al Academiei Americane de Dermatologie, si este unanim recunoscut in Romania ca un mare dermatolog. Problema e insa ca, pt. unii pacienti, nici el nu poate face mai nimic. Depinde de gravitatea bolii. Si mie mi-a spus ca e bine sa stau in soare, dar cu protectie. Si inclin sa il cred: unele pete au tendinta sa se mai repigmenteze la soare. Asta e valabila pt. unii, pt. altii e pe dos din pacate: statul la soare duce la aparitia de noi pete sau extinderea celor vechi. Asta e problema!!! Cred ca vitiligo are mai multe cauze, de asta raspundem si asa diferit la tratamente.

in acest caz, se pare ca eu fac parte din prima categorieā€¦nu pot decat sa ma bucur, multumesc pt lamuriri.

La unii bolnavi petele se repigmenteaza de la sine, dupa un timp. Asa am patit eu, dar din pacate au aparut altele. Deci exista si cazuri rare, in care petele se repigmenteaza de la sine. EXISTA.
Acum tu stii in ce categorie te incadrezi.
Insa ca sfat, eu zic sa te feresti de chimicale: detergenti, vopsele de par, produse de spalat cada, gresia, etc. Astea sunt criminal de periculoase. Foloseste manusi, daca vrei sa speli ceva. Si ceva regim ar fi bun, ca vitiligo are cauze interne.

Salutare tuturor membrilor noi, vad ca sunt destui :stuck_out_tongue:

teo, poti sa imi spui exact ce tratament urmezi acum? daca il respecti strict pe cel al d-lui Nedelcu. Te-ai dat si cu dermovate crema? Eu de exemplu urmez tratamentul d-lui Nedelcu si nu vad nici un rezultat, ba din contra mi se pare ca am pete noi. Am de gand ca de saptamana viitoare sa merg la solar sa vad ce se intapla, pentru ca dl. Nedelcu mi-a recomandat sedinte la solar.