Cine poate face rost de MELAOLINE?...

da…stiu…dar ma gandesc ca la mine si cu lampa e la fel…avand in vedere ca o foloseam 4-5 ore (pentru toate petele…maini,picioare,fata ,gat,coate etc )la 2 zile…

poti incerca pUVA+oxoralene in acest caz, e mai bun totusi decat solarul.

Pe langa melaoline…medicul mi-a recomandat un medicament pentru protectia ficatului si altul pentru cresterea imunitatii organismului. Melaolinul este toxic si atunci hepatoprotectorul se explica, dar nu stiu ce sa fac cu celalalt. Din ce am citit eu pe forum, cresterea imunitatii nu este tocmai buna in cazul vitiligo. Sa iau medicamentul sau nu? Multumesc

Nu ai voie sa iei medicamente care maresc imunitatea organsimului sub nici o forma. Dar ce medicament e acela? poate e imunomodelator, nu neaparat imunostimulator?

Isoprinosine este numele medicamentului, iar pe net pe langa alte indicatii am gasit ca se recomanda pentru o “rezistenta imunologica scazuta, ca terapie adjuvanta” si presupun ca acesta a fost scopul medicului.

Ura si la gara, nu mai lua asa ceva. Daca se recomanda pt , o rezistenta imunologica scazuta’’ inseamna ca e imunostimulator, si in 2 luni te umple la pete. Deci nu mai lua asa ceva.

Am inceput tratamentul cu melaoline + lampa. Patilele le iau seara si apoi folosesc lampa, pentru a-mi proteja astfel si ochii. Insa, citind tot ce am gasit pe internet despre acest medicament, pe langa frica mea cea mai mare cum ca ar putea sa imi “zgandare” boala- care la mine a stagnat de multi ani- acum mai am una: sa nu imi afecteze si ochii. Este adevarat ca folosesc ochelarii aceia de protectie in timpul tratamentului, dar nu stiu ce influente au calculatorul,tv sau chiar lumina becului.Incerc sa evit pe cat posibil sa le folosesc pe primele doua in ziua cand iau pastilele, dar totusi…a doua zi merg la serv. si folosesc calculatorul 8 ore, iar lumina trebuia sa o aprimd in casa. Probabil c am devenit paranoica, dar trebuie sa va intreb si pe voi cei care ati folosit melaoline daca vi se pare ca v-a influentat in vreun fel in acest sens. Ca pana la urma, mai bine raman cu vitiligo decat sa raman fara vedere.

FOLOSIREA OCHELARILOR DE PROTECTIE ESTE VITALA, atata timp cat folosesti lampa. Daca mai iei si Melaoline, nu uita ca acest medicament iti sensibilizeaza ochii foarte mult, deci e necesar sa sa folosesti si ochelarii, si sa tii si ochii stransi. Nu dai drumul la lampa decat in momentul in care ti-ai fixa ochelarii pe ochi, si ai strans ochii. Nici o secunda lumina lampii nu tr sa te prinda cu ochii deschisi, chiar daca ai ochelarii pusi pe ochi.
Efectul de sensibilizare a ochilor indus de Melaoline dureaza cam 12 ore. Din acest motiv e bine sa folosesti lampa seara, pe la ora 22, si apoi sa mergi la somn. A doua zi dimineata, daca afara e soare, musai sa folosesti ochelari de soare.
Nu uita ca efectul Melaoline dispare abia a doua zi pe la pranz.

Dar nu trebuie sa ma feresc si de lumina calculatorului sau de lumina becului nu? Nu folosesc calculatorul in seara cand iau pastilele, dar a doua zi…da.Presupun ca si voi ati avut aceiasi situatie (ca mai toti folosim calculatorul), dar nu am auzit pe cineva sa ia masuri atat de drastice incat sa excludeti folosirea lui pe perioada tratamentului, nu? Efectiv nu stiu ce sa mai fac…ma sperie gandul ca as putea avea probleme permanente cu ochii :frowning:

si monitorul emite radiatii, dar nu in asa masura ca soarele. sper ca ai LCD, nu monitor cu tub catodic.

Teoretic, ar trebui sa te feresti si de televizor, si de monitor. Fa asta obligatoriu in seara in care ai luat Melaoline. Dimineata mai trece efectul, asa ca poti sa uiti.

Iti multumesc din suflet pentru raspunsuri. Conteaza foarte mult atunci cand nu stii exact ce sa faci, sa primesti un sfat. Si acesta nu este primul sfat pe care il primesc de la voi. Intotdeauna le-am urmat si s-au dovedit a fi bune si pentru mine. Multumesc inca o data.

Sa ne tii la curent cu rezultatele obtinute cu Melaoline.

Buna din nou :laughing: la mine melaoline chiar dau rezultate in combinatie cu 10-15minute de solar.la mine se repigmenteaza foarte greu( mai deloc) pe fata si maini…pe restul corpului merge binee :slight_smile: sa zic ca s-au repigmentat 50% din cate pete aveam.cam asa …eu zic sa incercati,mai ales cei cu pete putine…sa nu lasati sa se extinda.eu recomand melaoline(cred ca depinde si de organism,dar la mine da rezultate ) :unamused:

1 Like

da, aceasta e mare problema cu Vitiligo: sa nu fie lasat sa se extinda. Pt acest lucru sunt vitale Vitix tablete si Coenzima Q10.

Ceva efecte secundare la melaoline? Vreau sa incep un tratament si ma gandeam sa stiu la ce sa ma astept.

Eu sunt inca la inceputul tratamentului cu Melaoline + lampa. Nu am inca nici rezultate, nu vad nici efecte secundare. O sa va tin la curent.

eu stiam ca poate face rau ficatului( de aceea se bea cu lapte) si ca trebuie sa evitam lumina puternica dupa ce luam pastilele(eventual cand o sa fie soare sa purtam ochelari;)nu numai cea de la soare,ci si de la monitor,tv …

eu am terminat tratamentul cu vitix pastile+vitix gel+ crema dermovate…la inceput avand 2 pete micutze…acum una din ele este cat un bob de orez…

ce ar trebui sa iau in continuare ca sa stopez aceasta boaala?

deci petele s-au micsorat, ori s-au marit?
Trebuie sa mergi iar la control la dermatolog. Oricum, vitixul gel este obligatoriu in continuare, pt ca daca nu il folosesti, imediat ti se maresc petele.

am facut rost de melaoline pastile de cateva zile…am inceput sa le iau 2 la 2 zile, combinate cu solar…problema este ca m-am bronzat foarte tare la fata in 3 sedinte de solar, iar petele de pe fata se vad foarte rau acum…s-au inrosit si ele destul de mmult…nu stiu ce sa fac…sa mai continui sa merg la solar sau sa ma opresc?