Cine poate face rost de MELAOLINE?...

m-ar interesa…foarte mult…cine poate sari cu niste ideei sau propuneri…as fi foarte fericit…

Melaoline nu se importa. Poate sa ti-l aduca cineva care face o excursie in Grecia, costa 2 EUR/cutie, deci poti sa iti iei multe cutii, sa te tina un an!

Buna
te pot ajuta eu …am cateva cutii care expira in iulie 2008…si nu o sa le pot folosi toate pana atunci…la mine nu prea are efect…se extind intr-o nebunie…pot sa iti dau si tie 1 bucata daca doresti
gabi

Sper sa fac cat mai repede rost deoarece cu vitix da rezultate…destul de vizibile si mi-a recomandat doctorul…sa fac rost cat mai urgent de melaoline…pacat ca nu se importa la noi…
P.S…gabi daca poti o adresa de mail…merci mult :blush:

vezi unde scrie e-mail…fa click acolo…
vad ca esti din cluj si tu…ce medic din cluj ti-a recomandat melaoline?..eu cunosc cativa la derma cluj dar niciunul nu lucreaza cu acesta…
gabriella

Printre dermatologi care am apelat din Cluj au fost cam multi si la clinica judeteana, spitalul militar…dar la care au dat rezultate a fost la domnul doctor Remus Orasanu…de anul trecut urmez tratamentul pe care mi l-a prescris si nu ma pot plange :slight_smile: tot el mi-a recomandat Melaoline…si sa fac cat mai urgent rost de medicament… :blush:

Ei cum e?Te-ai pigmentat?
gabi

Melaoline este tot una cu Meladinine? Mie mi-au fost recomandate de catre un doctor Meladinine pastile, care spunea ca se gasesc in Grecia, si care in cazul unui alt pacient au dat roade. Eu totusi nu vreau sa iau pastile, de frica sa nu zgandar vitiligo care la mine stagneaza de ani buni. Si totusi tentatia de a scapa de petele mele este mare asa ca va intreb daca cunoasteti acest medicament, ce efecte are sau daca el exista si sub forma de gel, solutie (pt uz extern doar).
Va multumesc

Cred ca Meladinine e nou denumire a lui Melaoline (la fel cum si Vitisess a inlocuit gelul Novitil).
Nu iti zgandara vitiligo, dar iti produce greata, e toxic pt ficat, si sensibilizeaza ochii.
Mai bine folosesti Vitisess gel, daca nu vrei sa iei pastilele.

Si totusi ma bate gandul sa imi cumpar aceste pastile…am niste cunostinte care merg in Grecia si vreau sa le procur de acolo -asta daca o sa le si gaseasca.Pentru asta as vrea sa imi iau o reteta , asa ca aveti idee care este denumirea acestui medicament in Grecia (pentru a cere o reteta exacta medicului de famile): MELADININE sau MELAOLINE si cam cat mai costa?
Va multumesc

mie mi le-a cumparat acum vreo 2 ani cineva din grecia fara reteta. au costat in jur de 3 euro cutia, si se numeau melaoline

Am gasit Melaoline, in Grecia, asa cum spuneati multi dintre voi, cu 2 euro cutia.Va rog sa imi spuneti cum se iau aceste pastile . Doctorul care mi le-a recomandat spunea de 3 ori/zi ( nu e dermatolog), dar eu am citit altceva pe aici. Am si lampa nuvb, si as vrea sa o folosesc in timpul tratamentului. Se poate folosi si PUVA? ( ma gandesc ca acopera o zona mai mare decat lampa daca merg la un spital ). Mai trebuiesc protejati ochii in timpul tratamentului cu Melaoline tinand cont ca afara nu mai este asa soare?
Va multumesc.

nu ti-a zis bine. Melaoline se iau 2 pastile/zi, numai cu lapte, si dupa o masa cat de cat consistenta, zic eu.
La 2-4 ore dupa ce ai luat pastilele, te expui la soare, respectand timpul indicat . Apoi pleci din soare, sau iti dai cu crema pe pete.
Nu uita ca, ochelarii de soare se folosesc pe toata durata cat stai afara, in ziua in care ai luat Melaoline, pt ca acest medicament sensibilizeaza si ochii, nu numai pielea. Deasemenea, sa iti dai cu crema pe zonele expuse si neafectate de boala, ca sa nu iti apara pete noi si acolo.

Timpii de expunere:
A)persoane blonde:
-ziua 1=15.min
-ziua 2=20 min
-ziua =25 min
-ziua 4=30 min

B)persoane brunete:
-ziua 1=20 min
-ziua 2=25 min
-ziua 3=30 min
-ziua 4=35 min.

Tabletele se folosesc o zi da, o zi nu.

Si daca as vrea ca in locul soarelui sa folosesc lampa procedeul ar fi acelasi…doar ca as respecta timpii normali de expunere la lampa(20 sec,40 sec…)nu?
Si inca o intrebare:pastilele se iau amandoua o data? (stiu ca pare ca in bancul cu pastilele care se iau cu cafeluta, dupa cafeluta, inainte sau dupa masa :wink: , dar nu as vrea sa gresesc, stiind ca sunt totusi destul de toxice).

da, pastilele se iau impreuna. Prima data se recomanda sa iei numai o pastila, sa vezi daca le suporti, apoi iei 2 pastile odata.
Daca nu e soare afara, merge si sa te expui la lampa, dar sa respectii timpii (40 sec, 60 sec, 1 min 20 sec…).
Din pacate la mine nu prea au avut efect lampa+melaoline. E mai bine cu soare.

Am inteles acum, multumesc frumos.

Cu placere.
Nu uita un lucru: dupa ce ai luat Melaoline, ramai sensibila la soare pt toata ziua, mai ales cu ochii. Deci e bine sa folosesti lampa+melaoline seara, cand deja e intuneric afara. Si nu uita sa tii ochii stransi+ochelarii de protectie cand folosesti lampa.

Si eu folosesc melaoline dar nu stau la soare ma duc la solar
Este bine cu solarul? alta varianta nu am este sfarsitul anului si nu mai este soare…

Madalina si eu tot solar + melaoline folosesc :slight_smile: …am folosit si lampa nb uvb +melaoline dar rezultatele au aparut greu…la solar parca merge un pic mai bine :smiley:

nu exagerati cu solarul, contine multe radiatii nocive.
Dar asta e, daca alta cale nu exista…