afectiuni colaterale- ce dereglari mai aveti?

sufer de v de aproximativ 5-6 ani. am pe antebrate, pe solduri, in coltul buzelor, in zona ochilor si pe degete. din fericire, cele de pe fata nu sunt prea vizibile. am facut tratament cu vitix crema, cu stat la soare, cu rezultate destul de bune. adica petele de pe sold au inceput sa se repigmenteze. problema e ca boala evolueaza, mai ales ca tatal meu a murit acum cateva luni. trec printr-o perioada paradoxala, in care boala se vindeca si evolueaza in acelasi timp. problema e ca evolueaza mai repede decat se vindeca. acum am inceput un nou tratament cu novitil, adus de sora mea din america. trec peste problemele psihice cauzate strict de V,pe care le avem toti mai mult sau mai putin, si vreau sa va intreb daca mai aveti si alte probleme de ordin psihic. de exemplu sufar de o stare de parmanenta anxietate, chiar si in somn, unde se reflecta in vise in care trebuie sa rezolv tot felul de probleme grele sau alerg sa ajung undeva sau sa scap de cineva. sufer de insomnii frecvente, si sunt multe cazuri in care ma trezesx pe la 5 dimineata si nu mai pot sa adorm. bineinteles ca toata ziua urmatoare sunt obosit si nervos… ma intreb daca mai este cineva in situatia mea.

Acestea sunt efectele emotionale ale V. Eu am doar cateva pete mici, si tot trec prin tot felul de stari. Iti recomand bio-melatonina. Costa 400 000 lei /30 pastile. Se ia una, chiar doua inainte de culcare. Efectul e garantat, dormi de rupi si dormi linistit.

Referitor la Vitix, tot cu acest tratament ma tratez si eu. Petele repigmentate au aceiasi culoare ca pigmetul normal? La mine sunt parca mai deschise la culoare, dar nu am nici 2 luni de tratament.

da, e vorba de o repigmentare de aceeasi culoare. mai precis, au aparut o multime de punctulete mici care au tendinta sa se uneasca. o sa pun poze.

La mine nu e asa. Au aparut intai niste zone rozalii pe petele albe si apoi zonele rozalii s-au extins. Apoi zonele rozalii au capatat o culoare tot mai inchisa, comparabila cu cea din zonele neafectate de vitiligo, dar putin mai deschisa. Insa eu nu am zone extinse, doar cateva pete albe mici.

Pigmentul castigat a fost stabil? Sau a recidivat V. in acelasi loc?

Buna, intru si eu in vorba: mentine ca V se poate manifesta si asa: dispare in unele locuri si apare in altele ( chiar fara tratament)

Ridero,

Si eu am probleme cu anxietetea , in copilarie am fost foarte sensibila, mai mare am devenit nervoasa ori deprimata daca ceva nu mergea cum trebuie.
Am probleme cu tiroida de la 20 de ani, fac tratament, se leaga de vitiligo( am mai scris pe forum dar adaug si la acest subiect)Am somnul agitat ( se stie - tiroida da cosmaruri si agitatie) si ma culc foarte tarziu.
Cica am tiroidita autoimuna( cand ai Vitiligo te cauti automant de asta, se leaga foarte frecvent)La mine s-a declansat cand a murit tata.Imi pare rau pentru tatal tau, condoleante. :cry:
Incerca sa cauti si ceva intern pentru vitiligo, dieta, tincturi etc care sa stopeze , cremele au efect local dar petele pot aparea oricand oriunde si se pot extinde.

La tiroida nu am facut control. Am facut o ecografie acum 2 ani si mi-au zis ca nu am nimic, dar nu am facut si analize privind hormonii tiroidieni. Astea se fac la sange, nu?

Dap, se fac la sange.

Hmm…in afara de cele psihice, inevitabile avand in vedere ce sensibilicoase sunt fetele…moda un pic neaccesibila care ma urmareste…visez frecvent ca sunt imbracata cu minijupe si decolteuri f f adanci:)), atentia excesiva acordata machiajului fetei, care uneori seamana cu cel din teatrul japonez :slight_smile:…alte dereglari nu cred sa am…c face mai exact nebunatica de tiroida?..sa stiu daca am ceva pe acolo…
Sunt nitel mai sensibila la cuvinte…neatrasa de cure de slabire si mancat fara E-uri, nu citesc ambalajele produselor, prietenii de pana acum nu au avut nimic de comentat sa obiectat in privinta petelor, etc…

    Daa, o mare dereglare e obsesia pt tot ce e japonez, asiatic: bonsai, bambusi, rosu....da' nu cred ca asta se pune:)
    Eu sunt optimista, legat de boala asta, de fapt nici nu o vad ca pe o boala....
    Haideti sa fim toti asa, nu vreau ca acest site...o idee mareata..sa devina un zid al plangerii, impodobit cu leacuri babesti, discutii preponderent despre medicamente....
   In final, pshicul sufera cel mai mult in toata povestea, haideti sa il inveselim....
    Eu de aceea am venit aici, nu stiu voi....si imi cer scuze dak uneori am sa fac pe clovnul....vreau sa ne inveselim...ca am fost detusl clovni pt altii cand eram mici, hai sa fim proprii nostri clovni....
    Nu vreau sa ofensez pe nimeni..doar ca am intrat intr-o noua epoca a vietii mele:)
    salutari tuturor!

[color=red]ti-am corectat postul, te rog sa nu mai scrii cu “K” in loc de “ca”, “SHI” in loc de “SI” sau “d” in loc de “DE”. Sa lasam limbajul asta pentru chat; e dificil ca altii sa-ti urmareasca posturile daca scrii astfel. Si ai mai multa atentie la ortografie, sintaxa.
Mircea

Cre_kee , sa ne umpli de optimism ar fi foarte bine dar partea cu leacurile babesti si tratamentele naturiste sau de alta natura recomandate de medici pentru unii sunt sfinte, daca tu nu le aplici te rog nu le dispretui pentru ca sunt singura speranta- cel putin pentru mine…
Si cum sa nu ne plangem? E specific aceste afectiuni sa vezi viata in negru si nu in roz- dar din fericire mai sunt si exceptii …
In plus, sunt atatea alte probleme de sanatate serioase( in afara de aspectul psihic) care se pot asocia sau se asociaza frecvent cu vitiligo , o sa vezi daca citesti ce a scris Mircea pe site si postarile noastre in care ne plangem…

Oricum noua ni se parea atmosefera ok pe acest forum :stuck_out_tongue: , daca nu spunem ce simtim sau ce tratamente facem nu ar mai avea rost- Cum ar fi doar sa povestim ce fericiti suntem ca nu ne deranjeaza vitiligo?
Spuneai ca te bucuri ca ne-ai gasit, de ce oare ? :wink:

Teo, tare simpatic mai esti cu “tot felul de stari” . La mine a fost agonie curata si inca nu am decat cateva si le vezi daca le cauti :laughing: Noroc ca avem tratamente in care sa speram…

Buna tuturor
Eu am V de 6 luni, dar sufar de “alopecie aerata” de la varsta de 9 ani. Toti medici la care am fost au spus ca este pe sistem nervos (ce nervi puteam eu sa am la 9 ani?) Precizez ca nimeni din familia mea n-a suferit de asa ceva.Imi aduc aminte ca purtam tot timpul parul lung pentru a nu se vedea golurile in care nu aveam par. “Alopecia aerata” presupune caderea parului pe portiuni delimitate, adica erau portiuni pe pielea capului unde nu aveam par deloc (suprafetele fara par erau cam de marimea unei monede si se mareau incet dar sigur) .Am uramt diverse tratamente la diversi medici, intra-adevar parul crestea in maxim 3 luni si eram fericita. Dar nu trecea mai mult de un an si parul cadea din nou in alte locuri. Si o luam din nou de capat cu medicii si cu tratamentele. Acum am 29 de ani si inca fac tratamente ptr. alopecie aerata. din cauza asta nu am inceput un tratament ptr. V. deoarece imi este teama sa nu amestec medicamentele si sa dea alte reactii. daca mai sufera cineva de aceasta afectiune sau daca stiti pe cineva care sa vindecat definitiv de asa ceva sa-mi scrieti pe acest forum. Cam asta este tot.

Ma bucur ca v-am descoperit , si il felicit pe Mircea ptr. acest site, este super

Va pup si sanatate multa

Buna Mary,

Mi-a aparut acum un an o zona cu alopecie areata de marimea unei monede. Dupa tratament cu Alopexy2% si un unguent revulsiv (care incurajeaza circulatia sangelui) in 3 luni au aparut mici foliculi de par si dupa 6 zona era complet acoperita.
Tu ce tratament ai urmat ?

Buna Mircea,
Ce pot sa spun este ca pana la varsta de 21 de ani nu mai stiu exact ce tratamente am urmat ptr, ca de fiecare data cand imi apareau goluri(de obicei imi apareau cam 4-5 pe toata suprafata capului, la inceput erau de marimea unui bob de strugure dar se mareau treptat si ajungeau chiar mai mari decat o moneda de 5000) mergeam la un alt medic in speranta ca imi va prescrie un tratament mai eficient decat medicul de dinainte.
La la varsta de 25 de ani tin minte ca aveam 2 goluri. Ma saturasem sa tot merg la medici si sa fac tratamente asa ca am reuntat si m-am obisnuit cu ele mai ales ca spre surprinderea mea nu se mai mareau si nici nu erau vizibile (avand parul mai lung). In 2003 am ramsa insarcinata si medicul care imi urmarea sarcina mi-a prescris materna cu seleniu care este un supliment de vitamine. Am fost placut surprinsa sa vad ca in cateva luni acele pete se acoperisera complet fara orice alt tratament.La 3 luni dupa nastere au inceput sa apara iar in late locuri. Nu am avut timp sa ajung la medic si am stat asa aproape 1 an de zile, timp in care se marisera considerabil si chiar au mai aparut altele mici. Mdeicul dermatolog mi-a s-a spus sa sunt pe sistem nervos si mi-a prescris Revalid capsule , elocom unguent, hairgrow-sprey si zinkit-capsule efervescente si mi-a mai dat eurovita anti-stres a considerat ca trebuie sa ma mai linistesc. Am urmat tratamentul 3 luni iar parul s-a regenerat si a crescut la loc. Dar la 3-4 luni dupa terminare tratamentului mi-a aparut si V. si a inceput sa-mi cada iar parul in alte locuri decat cele pe care le tratasem ( crescuse parul acolo). In momentul de fata sunt la a treia luna de tratament (acelasi tatament), numai ca pe langa elocom mi-a dat sa-l alaternez cu divobet, zinkit nu mi-a mai dat, iar in loc de eurovita mi-a dat remotiv care sunt niste calmante pe baza de sunatoare. Rezultatele se vad in proportie de 90% dar nu stiu ptr. cat timp mai ales ca acum ma stresez f. tare si din cauza aparitie V. Si tu suferi de aceasta boala?

Multa bafta

ok, spuneam ca ma bucur ca v am gasit…poate m am pripit…
nu cred ca sunt pregatita sa particip activ p un alt site care corecteaza greseli de ortografie si sintaxa(apropo, unde sunt!?)…dak doream acest lucru intram p poezie.ro:)…poate toti d p site au facut cursuri d tastare rapida si corecta, cine stie?..
ideea p care doream sa o transmit a fost nitel distorsionat perceputa…
nici o problema…va doresc succes, lucrati si la psihic, parerea mea…d aci poate vine iritarea rabufninda (ups, greseala de…??) p care am simtit o .
numai de bine sa auzim.

si…nu folosesc SHI-ul, oftalmologicamente vorbind…

[color=red]1. citeste regulamentul forumului si respecta-l, acolo vei vedea ca nu ai voie sa postezi de doua ori consecutiv, ca trebuie sa folosesti functia “edit” si sa scrii corect.
2. pe prima pagina este rezultatul unui studiu care demonstreaza lipsa vreunei legaturi intre vulnerabilitatea psihologica si vitiligo.
3. la revedere, ma poti anunta pe mail cand esti de acord cu regulamentul forumului ca sa iti ridic ban-ul

pentru Mary

Da, si eu am vitiligo, poti vedea rezulatele tratamentului meu cu lampa UV Narrow Band in sectiunea repigmentare, accesibila din pagina principlala,http://www.vitiligo.ro, meniul din dreapta

Neplacut, neplacute probleme. Poate incercati un implant de par, se fac bine la o clinica de (parca Euroclinic) si asta e stabil. Problema cu minoxidilul pt. par e ca este eficient doar cat timp il folosesti. Revalid am luat si eu, nu am alopecie areata, dar imi mai cade parul cateodata. Mi-a crescut par pe spate si pometii obrajilor, dar si cel de pe cap s-a ingrosat. Dar nu a avut efect asupra caderii parului. Si mai e si chimic. Poate e mai bun Revalidul sampon!!!

Buna Teo

Multumesc pentru sfat, dar la mine nu se poate pune probleme implantului de par deoarece nu-mi cade de fiecare data in acelasi loc , ci in alte locuri decat cele in care a crescut, pur si simplu e o rotatie continua.

Buna tuturor,

Eu de cand mi-a aparut V. (o pata in coltul gurii) am tenul foarte, foarte uscat si nu reusesc sa rezolv aceasta problema. De fapt eu tot timpul am avut un ten uscat si sensibil dar nu ca acum. Am incercat diverse creme, chiar si uleiul de masline (seara), masca cu miere, masca cu galbenus de ou, vitamina A uleioasa(extern), dar nu am obtinut nici un rezultat. Probabil ca este asa din cauza fondului de ten compact pe care il folosesc pentru a acoperi acea pata, iar sub fondul de ten imi dau si cu crema autobronzanta ptr. a aduce pata cat de cat la cularea pielii. Daca mai are cineva aceasta problema, sau daca stie cineva vre-un remediu pentru ten uscat si sensibil sa-mi scrie pe acest forum.

Multumesc

da, si eu imi simt pielea f uscata, mai ales dupa ce ma spal pe maini sau fac dus. si nu numai inseara respectiva, chiar si a doua zi. cred ca este din cauza sapunului, care imi produce un dezechilibru al ph-ului. mai e ceva in afara de asta. mi-e foarte cald. simt ca iau foc cateodata. mi se intampla sa ma intind pe gresie in bucatarie ca sa imi treaca. merg cu geamurile deschise la masina, fac dus cu apa rece, dar imi trece doar pe moment. cineva mi-a spus ca am tensiune, dar niciodata nu am avut mai mult de 12 cu 8.

Buna Mary, Buna Ryder,

Parca si eu am senzatia asta cu mainile uscate. Eu nu am avut niciodata maini uscate, dar uite ca de cand am V. am si asta. Personal nu cred ca e de la V., ci de la sapunul sau cosmeticele pe care le folositi. Dr. Nedelcu mi-a prescris sapun Eucerin. Acesta usuca pielea. Nu o sa mai folosesc. Cred ca imi voi lua de la Lush, si acestea sunt naturale.
Ca remediu pt. pielea uscata va recomand crema Deuteria Lux pt. corp sau pt. fata (depinde de situatie). E scumpa (1285000, respectiv 1800000), dar e f. buna. In plus este anti-oxidanta si se foloseste ca adjuvant in V. Eu imi dau, dar de putin timp, si tenul are tendinta sa se bronzeze frumos, locul unde am inceput sa ma repigmentez parca e si mai bronzat, insa e adjuvant, tot Vitix-ul e de baza!