Vitiligo si COVID

Salutare,

nu am mai scris de mult pe forum (de vreo 3-4 ani) pentru ca am trecut printr-o perioada de stagnare.

dar de vreo luna constat ca a reinceput depigmentarea … nu pot sa o leg decat de aparitia covidului in viata mea, este posibil asa ceva ?

apropo in jurul gurii ce folositi ? in trecut m-am dat cu advantan si protopic si cred ca se linistise cumva.

ar fi ok sa incerc din nou cu Advantan milk ?


vit2
vit3

multumesc!

@teo din experienta ta crezi ca merita incercata lampa ? unde sunt petele albe au inceput sa apara fire albe sau mai deschise la culoare.

multumesc!

Apariția firelor albe nu este de obicei un semn bun pentru că înseamnă pierderea rezervorului de melanocite aflat în foliculii firelor de păr. Poți citi mai multe aici: VITILIGO AND THE MELANOCYTE RESERVOIR - PMC

Însă sunt și alte metode prin care se produce repigemntarea cum ar fi migrarea melanocitelor dinspre exteriorul petelor, deasemenea descrisă în articolul de mai sus.

Terapia UV este considerată printre cele mai eficiente terapiii existente pentru vitiligo, eu am avut succes în jurul ochilor și pe gât. Pozele sunt aici: Șase motive pentru a alege un sistem UVB de banda ingusta | vitiligo.ro

Salut klovis, si eu am aceasi problema ca si tine. In februarie 2022 am facut boosterul pentru Covid (a 3-lea vaccin), iar in acelasi timp cei din casa au avut covid (mie toate testele mi-au iesit negativ) iar imediat dupa aceea mi-a aparut vitiligo pe fata + fire albe (iar cele existente s-au extins), eu aveam doar pe corp, niciodata nu am avut pe fata. Si eu cred ca din cauza covid-ului/vaccinului mi-am aparut, m-am simtit f slabit in perioada aceea si nici acum nu mi-am revenit.

Am inceput in iulie sa iau vitix tablete + crema + expunere cu lampa nbuvb de 3 ori pe sapt dar momentan, dupa o luna si ceva nu sunt progrese mari, dar am de gand sa continuu pana ajung la 6 luni, apoi ma opresc, poate dispar petele + firele albe pana atunci.

Am sa pun noste poze cum eram inainte si cum sunt acum

August 2021

15 Iulie 2022 (inainte sa incep tratamentul)

7 Septembrie 2022 (aici sunt bronzat deoarce am vrut sa vad toate petele de pe fata + poza e facuta imd dupa expunere asa ca pielea e mai rosie). Nu pot sa-mi dau seama inca daca sunt ceva diferente dar in interiorul petei rotunde din dreapta mi-au aparut 2 fire negre) - probabil e necesar ca parul alb sa cada iar cel negru sa creasta (??)

Mult succes @claudium! momentan am sa folosesc advantam o perioada sa vad cum se comporta. din ce am inteles la coltul gurii lampa nu e foarte eficienta si momentan e o mica pata care ma deranjeaza :slight_smile:

am inceput si eu cu vitix si vitamina E

am dat peste acest tratament prescris de dr Nedelcu, poate te ajuta in vreun fel.

Doamne ajuta!

Multumesc pentru link @klovis

Apropo eu m-ai folosesc 2 suplimente pentru repigmentare par (cumparate de pe Amazon). Poate te ajuta sa nu se extinda parul alb.

Hair Burst (contine aminoacizi)

Anti grey hair (contine catalase)


Salut @claudium, cum iti mai merge cu lampa si tratamentul pe care il urmezi? ceva rezultate?

La mine inca nu s-a calmat faza asta de extindere :frowning:

Salut @klovis mie mi s-a oprit raspandirea dupa ce am inceput sa folosesc pastilele (vitix). Deja sunt deja in a 2 luna de folosire a lampii si pare sa functioneze, e incet dar functioneaza, mai am 4 luni si sper sa fie totul ok. Nu prea a mai folosit vitix gel deoarece imi crapa pielea si am de mers la birou, iar vitix capsule si cele 2 suplimente le iau doar seara, doarece am de mers cu metroul si mi se face rau pe drum daca iau dimineata, asa ca ma astept ca procesul sa fie mai incet.

O poza de azi (am avut ieri sedinta cu lampa asa ca e rosie pielea), se vede ca incepe sa isi revina pielea si parul.

Ok, mult success pe mai departe. la mine in zonele unde inainteaza parca dispare si parul, la inceput se albise apoi a cazut de tot. observi tu fenomenul ?

Sa auzim de rezultate incurajatoare!

Nu, la mine doar s-a albit pielea si parul. Dupa barbierire doar pare ca a cazut, dar e acolo, dupa 2 zile e vizibil iar, dar e alb.

@mircea @claudium aveti idee daca pot fi probleme cu alunitele daca as folosi lampa?

image

@claudium se vad progrese dupa folosirea lampii ?

Multumesc!

Salut @klovis - incep sa vad progrese, dupa folosierea lampii, sunt progrese mici dar incepe sa isi revina culoarea parului la normal. Ultima poza postata e de acum 2 sapt. Cam la statiul ala sunt momentan.

In legatura cu alunitele nu stiu daca e ok sau nu folosirea lampii. Ar trebui sa consulti un doctor, parerea mea.

Salutare,

@mircea @teo voi aveti mai multa experienta cu lampa UVB, credeti ca ar putea avea efect in cazul meu ? (sunt ceva fire albe in zonele afectate din jurul gurii)

Acum 4 ani am incercat lampa pentru niste pete mai mici pe picior si am avut niste dureri articulare care m-au facut sa opresc tratamentul. Ati intampinat asa ceva ?

Multumesc!

Buna. Fata este zona cu cele mai bune rezultate, daca folosesti lampa nUVB. Firele de par din barba actioneaza ca niste celule stem, si trag pigmentul din radacina firului de par, transmitandu-l catre piele. Deci e musai sa folosesti lampa la fata, dar mare grija cu timpul de expunere: incepi cu 40 secunde si, daca nu te inrosesti, urci la minut. daca nu te inrosesti urci la 1min 20 secunde, si cand te inrosesti ramai cu timpul respectiv de expunere. Daca te inrosesti prea rau, scazi inapoi la timpul anterior (1min 20 secunde). La frunte nu are rezutlat ptr ca nu ai fire de par.
Efecte adverse nu ai, in afara de inrosirea pielii. La picior nu prea are rezultat, desi nu intelg cum de te dor incheieturile de la lampa…o folosesc din 2007 si nu am observat asa ceva.