Vitiligo si atacurile de panica

Aveti atacuri de panica?
Am citit intr-un articol ca bolnavii de vitiligo ar putea suferi si de atacuri de panica, fapt care mai mult agraveaza boala, iar atacurile vin dintr-o proasta functiune a glandei tiroidiene.
La mine cred ca vitiligo s-a declansat in urma unui atac de panica suferit in somn.
Poate daca am pune cap la cap toate simptomele avute inainte sa vedem prima pata, am si intelege un pic mecanismul acestei boli.
Voi, cu ce v-ati confruntat?

Mie mi-a aparut in timpul unei mici depresii, la 19 ani. Cred ca as fi facut oricum. Am mai auzit vreo 3 persoane care au inceput sa aiba alergii la 20 de ani din senin. Cred ca are legatura cu terminarea adolescentei si atrofierea timusului.
Apoi am observat ca atata timp cat am fost prea slaba (nu mancam destul) contrastul intre pete si restul pielii a fost foarte mare. Dupa 30 de ani a devenit mai subtil. Acum am 39 si o greutate normala.
Acum doi ani am facut un experiment de “viata sanatoasa”, putina carne, multe fructe si legume. Mi s-a extins una din pete. Asta dupa 19 ani in care au ramas la fel de mari. Timusul replica ce a invatat ca e al nostru/strain. Nu stiu cat timp i-ar lua sa invete ceva corect, dar la momentul asta intarirea imunitatii prin scaderea consumului de proteina animala pare o greseala.

desigur ca are legatura cu tot ce tine de emotie sau psihic, uneori nici nu realizam acest lucru decat mai tarziu. Mie mi s-a declansat boala acum vreo 7 ani cand am avut o perioada de stess emotional maxim (diagnostic aberant la un parinte|). probabil ca as fi facut oricum v deoarece si bunica paterna a avut (curios insa ca tatal , verisorii sau matusile nu au manifestat aceasta boala, poate au fost mai linistiti mai putin expusi stresului emotional). Problema e ca petele apar dupa cateva luni de la momentul care le declanseaza propriu zis, adica momentul emotiei. In decursul anilor am avut pete care s-au repigmentat total (la fata, gat si maini) doar in urma dermovatului pe care il foloseam destul de inconsecvent. Acum am pete mai multe dar nu de dimensiuni mari in zona soldurilor, sub-brat ,obraz inspre urechi, maini , mai mult la degete si doua pete micute in coate si coltul buzelor . problema este ca am pielea inchisa la culoare si sunt usor observabile Mi-am cumparat de curand lampa nuvb si novitil si sper pana la toamna sa le rezolv. Am facut de curand teste de tiroida si au iesit OK.
Atacurile de panica pot avea legatura cu tiroida, cu o predispozitie psihica spre angoasa si anxietate deci este indicat sa va faceti teste de tiroida

Bolnavii de vitiligo nu sufera de atacuri de panica (daca nu au si alte boli pe langa vitiligo).

Eu am avut la un moment dat atacuri de panica…nu cred ca de la vitiligo dar oricum nici faptul ca ai aceasta boala nu prea te ajuta sa iesi din anumite stari.

din pacate vitiligo slabeste psihicul, nu il intareste, (se pierde increderea in sine din cauza aspectului inestetic al pielii). Si de aici pot aparea atacuri de panica, ma gandesc eu.

Ah, nu, Teo. Am analizat mai bine situatia, iar eu la primul atac de panica din somn deja aveam 2 pete pe corp, dar de atunci mi s-au extins pe maini, fata, subrat, toate intr-un ritm alert.
Chestia e ca eu am nodul tiroidian, dar hormonii sunt in parametri normali, iar doctorul mi-a zis ca nu are rost sa ma indoape cu medicamente de la varsta de 23 de ani…
Daca toate aspectele bolii tin de stres si nervozitate cred ca aici trebuie lucrat mai mult decat la nivelul pielii. Degeaba bagam in noi tot felul de medicamente toxice, ne dam cu o gramada de geluri. Petele pot disparea azi si maine sa apara un numar dublu de pete mici pe alta suprafata a corpului.

Taica-meo, cand era mic, un doctor ii recomandase ulei de bergamot si mi-a spus ca s-a simtit mult mai bine de la el; linistit, nu simtea niciun stres.
O sa incerc si eu cu uleiul si va dau de stire. :slight_smile:

ok, incearca. Intr-adevar, stresul si incordarea agraveaza aceasta boala.

la mine treaba a fost ca am suferit un soc emotional cand am fost parasit de iubita la care tineam foarte mult,

asta e viata, fosta iubita si-a gasit pe altul probabil. Il cunosti macar pe individ?
La mine socul a fost generat de moartea brusca a unui parinte.