Vitiligo sau alta boala?

Buna, banuiesc ca sunt mult mai documentati ca mine in privinta petelor.
In vara anului 2012 mi-au aparut imediat sub fund si sub genunchi 2 pete albe si rotunde ca o moneda de 5bani. Nu sunt albe ca laptele, dar se vede ca piele e depigmentata. Nu am bagat in seama pana aseara cand am vazut ca mi-au aparut pe celalat picior, pe gamba mai multe pete mici. Toate sunt slab vizibile, nu sunt foarte albe.
Eu nu stiu daca asa se manifesta la inceput la vitiligo, daca se albesc tot mai mult pe parcurs. Am o stare de neliniste continua pana maine-poimaine cand voi merge la dermatolog. Caut poze si ma sperii tot mai tare si caut articole si toate ma duc catre vitiligo. (am 23 de ani)

Cel mai bine e sa mergi la dermatolog si sa te examineze cu lampa wood. Asa poti fi sigura. In general petele apar in zonele care ai mentionat tu deci poate fi si vitiligo. Petele in general sunt albe in sensul ca zona e lipsita de pigment…acum daca sunt sau nu foarte vizibile depinde si de culoarea pielii tale. Daca ai pielea inchisa la culoare contrastul face ca petele sa fie foarte vizibile.

multumesc pt raspuns. dupa lungi cautari am gasit ceva asemanator cu ce am eu si se numeste Pityriasis Alba
dermnet.com/dn2/allJPG3/12IMG002.jpg
sper ca nu deranjez ca am pus acest link cu poza
la dermatolog ajung in 2 zile, ma omoara stresul si asteptarea

Daca prezinti simptomele descrise pentru pitiriazis alba atunci asta ar putea fi.
Important e sa nu te agiti…stresul dauneaza in orice afectiune.
Cel mai bine te poate lamuri doctorul.
Iti urez succes si sa ne tii la curent cu diagnosticul si eventualul tratament prescris.

am fost la dermatolog dar nu mi-a facut nicio examinare cu lampa doar s-a uitat la pielea mea. a zis ca e uscata si mi-a dat un gel de dus de la bioderma si pe pete sa ma dau cu clotrimazol. nu mi-a zis concret de la ce sunt petele si cauza formarii. ori ma apuca paranoia dar parca imi apar punctulete de pe o zi pe alta

Acum daca nu ti-a dat un diagnostic inseamna ca ar trebui sa ceri o a doua parere. Clotrimazol este un medicament antifungic utilizat in tratarea pitiriazisului versicolor si a altor micoe ale pielii. In cazul vitiligo nu se prescrie clotrimazol ci alti steroizi topici.

Nu e vitiligo…este pitiriazis versicolor.
Daca aveai vitiligo iti aparea intai pe genunci, apoi pe coapse…si tu nu ai nimic pe genunchi.
La vitiligo petele se delimiteaza clar de restul pielii…granita e clara, e un border acolo…la tine e difuza…asa ca ai o infectie provocata de fungi. Ai fost undeva la bazin, dus public, sau la mare ai stat pe sezlong?
Clotrimazolul e o solutie sau o crema care combate infectia respectiva. O sa scapi de pete…dar nu peste noapte pt ca ai stat mult pana sa faci ceva. Dar o sa scapi in final :wink: