Vitiligo pe BUZE

exista vreun tratamet pt vitiligo pe buze? as putea sa ma duc sa tatuez doar partea care se vede alba? sau fac si mai rau ca se extinde si mai mult?

iti dai seama ca pe buze e cam dureros un tatuaj…si eu am pe buze si nu ma afecteaza atat de mult…cu lampa mai mult se bronzeaza zonele neafectate…se fac maronii buzele uneori…eu cred ca se pot repigmenta si acestea cu lampa daca insisti destul…insa fara exagerari :slight_smile:

Tatuajul pt. acoperirea petei e cea mai proasta alegere. Nu numai ca e traumatizant, dar mai si afecteaza zona, riscand sa activeze si mai tare vitiligo la nivelul pielii. Mai bine incerci cu Vitix, sau chiar cu lampa (fara a exagera totusi), dar nu cu tatuaj.

Nu mai spune nimeni nimic despre cum evolueaza Vitiligo la buze???
Stie cineve vreun tratament pt vitiligo la buze???
Va intreb pt ca am observat ca exista destule persoane care au vitiligo pe buze!!! Eu zic ca e de datoria noastra sa le ajutam.

pai eu aveam o pata cam de 2 milimetri pe buza. am fost intro zi la plaja si am stat cam mult fara sa imi fi dat cu crema de protectie. a doua zi a incepu sa se extinda.nu mi-a venit sa cred ce impact puternic are soarele. de vreo 4 luni de zile nu sa mai extins doar sa facut un pic mai alba. incerc sa dau cu ruj in fiecare zi cae un pic pe partea afectata .

Vroiam sa ma duc la o clinicaa specializata unde se fac tatuaje si la buze . Dar m-ati dezamagit . Vreau sa imi tatuez doar zona unde am cativa milimetri ca sa nu mai fiu nevoit in fiecare zi sa imi dau cu ruj.

Mi-a iesit vitiligo si un jurul buzei de jos…dar nu am idee daca sigur e vitiligo ca nu se vede diferenta mare fata de restul pieli. ma gandesc ca acuma e iarna si nu prea se vede diferenta dar cand o sa vina vra o sa se vada super nasol. Sper sa ma mut in antartica.

Mai stau o vreme sa vad daca se mai extinde la buza si daca se mai extinde ma duc la o clinica unde se fac tatuaje permanete…cativa milimetri …nu cred eu ca o sa dauneze prea tare.Eu vreau sa tatuez doar partea afectata nu toata buza…

Da, soarele e nenorocire pt Vitiligo. E factorul agravant nr 1 si factorul declansator nr. 1. Am vazut unii pe forum care spun ca soarele nu face rau, ei bine, ei nu stiu ce vorbesc. Soarele face bine pana la un punct, apoi e dezastru.

Mutatul in Anctarctica nu e o solutie, frigul va mari petele la fel de mult ca soarele. :smiling_imp:

Cred ca nici tatuajul nu e o solutie, pata se poate mari si in jurul tatuajului pot apare zone albe. Cred ca exista niste tratamente pt mucoase, dar nu le stim noi.

Zona de jos a buzei e un marker f bun pt vitiligo: e prima care se albeste, asa ca parerea mea e ca ai vitiligo activ acum.

si ce insemna v. activ pt tine? de 5 luni de zile doar un pic de tot sa marit la buza asta insemna ca in perioada activa? incerc sa acopar pata cu un pic de ruj.mai bine asa decat deloc.

in dermatologie vitiligo activ inseamna situatia in care a aparut cel putin o pata noua in ultimele 3 luni. Vitiligo stabil inseamna ca in ultimele 6 luni nu a aparut nici o pata noua, iar cele vechi nu s-au marit (decat foarte putin, eventual).

salut
va urmaresc de ceva timp aici pe forum toate subiectele pentru pentru ca si eu am aceasta boala de vreo 7 ani si imi produce nenumarate angoase.
de curand mi-am achizitionat dermalight 80 din germania si sunt hotarata sa o folosesc. problema este ca am doua pete in coltul buzelor si chiar pe buza de sus si nu prea stiu daca e bine sa folosesc lampa . oricum va fi imposibil sa nu se iradieze buzele daca voi folosi pentru petele din coltul gurii. daca da cat timp ar trebui sa expun ? ( fac precizarea ca voi combina lampa cu novitil ).
petele care deranjeaza cel mai mult sunt desigur la fata, in special la gura, si pe maini.
am vazut tot aici pe forum ca trebuie sa incep cu 40 sec si sa cresc progresiv, e valabil si la fata/buze ?mi-e putin teama sa folosesc lampa la fata. voi ce parere aveti?

Eu o folosesc cu succes la fata. Mai ales zona buzelor. Nu trebuie mult…daca maresti timpul de expunere prea repede te arzi. Eu prefer sa folosesc pana la un maxim de un minut si 30 de secunde plus ulei de masline…atentie asta e timpul maxim la care ajung crescand gradual cu 10 secunde o data la 3 sedinte. Incepe cu 30 de secunde si vezi daca te inrosesti pe pete. (inrosire moderata altfel te arzi si daca te arzi sa nu mai folosesti o saptamana minim altfel poti sa faci mai mult rau decat bine)

@Corasmia, poti folosi un baton sau o crema cu factor de protectie 50 pe pielea normala si gel numai pe pete. Eu asa fac la ochi ca sa nu ma bronzez doar pe o parte.

Lampa se foloseste cu cel mai mare succes la fata, dar nu trebuie sa depasesti 1 min 30 sec timpul maxim de expunere.
Incepe cu 40 sec, apoi creste timpii din 10 in 10 sec. Timpii de expunere se maresc in mom in care, dupa o expunere, pielea nu mai e rosie nici un pic.
Cat despre crema de protectie, ea nu prea merge combinata cu lampa pt ca ultravioletele o pot descompune.

aseara am folosit prima data lampa pe cateva pete cu timpul de expunere 40 sec .petele de pe sold şi obraz unde zona este mai sensibila s-au inrosit destul de tare de aceea ma gandesc daca voi folosi pentru buze mi se va inrosi zona gurii neuniform in comparatie cu restul fetei ceea ce va avea un aspect neplacut. voi incerca doar cu 20 sec timpul de expunere sa vedem ce iese. Pe pometi am cateva pete maronii de la soare de acum cativa ani care nu s-au decolorat(acum in fiecare zi folosesc dimineata o crema cu spf 50 preventiv ), pete pe care ma gandesc sa le decolorez cu o crema cu hidoqinona numai srict zona respectiva. e posibil ca de la ultraviolete sa apara alte pete maronii? dupa cum vedeti dupa raie si chelie…

la fata timpul se scade/creste din 10 in 10 sec.