tratament pentru maini !!

Salutare!
Am vitiligo de 17 ani si am tinut in frau cu oxoralen si arsuri, dar organismul meu nu mai reactioneaza. Folosesc vitix pentru fata dar pentru maine am auzit ca nu merge. Ce sa folosesc, ca simt ca innebunesc. Parca se maresc si daca le ard cu solutie, parca mai rau fac. Lampa ar fi buna oare? Voi ce ati folosit ?? :bulb:

Nu exista un tratament miracol pt. aceasta boala. Dar poti sa folosesti Vitix si pt. maini, numai ca rezultatele apar mai greu. Petele de pe maini si picioare sunt cel mai greu de tratat, indiferent de tratament, nu se stie din ce motive. Cu ce ai folosit oxoralene?? cu soare? Daca ai stat prea mult in soare inseamna ca de asta te-ai ars. Oxoralene se combina cu razele pUVA, in soare se sta mult mai putin, pt. ca produce arsuri.

Ne intrebi ce tratamente folosim? Este o adevarata filozofie, trebuie sa citesti rubrica ,tu ce tratament urmezi’’. Insa avand in vedere ca tu ai boala de mai mult timp, e bine sa incerci sa faci rost de o lampa nUVB din strainatate, e cel mai eficient tratament. Alt medicament bun e melaoline, se gaseste in Grecia si e chiar ieftin: 2-3 EUR/30 tablete.
Succes!

Pt Elena din Sv, eu am un copil de 13 ani cu vitiligo descoperit de la 5 ani. Si noi am folosit oxoralen pastile si solutie si am renuntat din cauza arsurilor. Am incercat naturist cu telina…dar nici asa nu-i place, acum folosim vitix si fond de ten +50, dar neffind consegvent, petele se maresc. Copilul este blond, iarna nu e problema dar vara? nu-l pot opri sa nu stea la soare. Este greu si pt el, dar pt mine ca mama… as prefera sa le am eu petele. Avem aceiaisi profesie, eu zic ca din experienta mea ca totul e pe sistem nervos, cate persoane am intalnit, toate au fost mai temperamentale si f. active. As vrea sa aud un caz unde persoana este calma si multumita cu sine si sa aiba vitiligo. Ms. :cry:

nu e chiar asa…din pacate. Persoanele cu aceasta boala au o predispozitie catre boala ( mostenita genetic sau un accident cromozomial). Uneori se declanseaza pe fond de stres, alteori factorul declansator e altul. Sunt destule persoane irascibile si suparate care nu au boala, si invers; persoane calme care prezinta boala! In concluzie stresul e un factor agravant, dar nu e singurul responsabil de ac. boala!

Am facut rost de medicamentul melaoline din Grecia, mi-a adus cineva. Cine poate sa-mi raspunda exact cum se iau.Va rog mult.Maria

Am mai spus pe forum ca multi sustin ca tratamentele pe baza de telina ajuta foarte mult. Cu Oxoralen am incercat si eu dar m-am lasat tot din cauza arsurilor. Oricum sunt de parere ca anumite tratamente (mai ales cele naturiste) nu priesc tuturor. Asa ca sa nu ne mire daca un tratament despre care se spune ca poate vindeca, pe noi nu ne ajuta. Trebuie insa sa incercam.

Adriana, lasa-mi si mie te rog un email unde te pot contacta…eu sunt tot din iasi si mi-ar placea sa vbm mai multe :stuck_out_tongue:

Sigur. barsan_adriana@yahoo.com :slight_smile:

la mine, pe maini cel mai bine a mers usturoiul cu care m-am dat pe maini, melaoline si lampa.
Melaoline l-am luat de pe net, iar lampa mi-a adus-o cineva din strainainatate. Eu am inceput tratamentul din timp si a mers foarte bine si repede.
reclama este interzisa

pe acest site se comercializeaza lampa noua cu 220 EUR. Asta inseamna 900 RON. Si tu vinzi una second hand cu 1100 RON? hai ca esti tare, ai spirit de afacerist…sa vedem acum daca ti-o cumpara cineva.

Lampa de pe site este 220 eur + transp, ajunge la vreo 263 eur, deci peste 11 mil, iar lampa mea era noua, ca mi-a mai luat si altcineva una, si m-am trezit cu doua.
Asta-i !

depinde de ce lampa ai. Cea de pe site are timer-ul incorporat in suportul ei, ceea ce e un mare avantaj pt ca nu trebuie sa mai cauti timer-ul si sa il opresti cu ochii inchisi. Pe de alta parte cea de pe site are si timer care arata timpul total de folosire (alt mare avantaj, pt ca dupa 300 ore de functionare trebuie schimbate cele 2 bulb-uri ala lampii). \eu spre ex nici nu stiu cate ore am folosit-o pe a mea.
Poate pui poze cu a ta, sa vedem cum arata.
Eu nu ma opun sa o vinzi pe site, de asta nici nu ti-am sters post-ul. Sa vedem acum cine e doritor.

salut poate majutati cu un raspuns este bun viticolor gel pentru masacarea petelor de la maini mia aparut cind aveam 8 ani am folosit meladinina pana in revolutie si mi au disparut am doar la maini va astept cu un raspuns

Stie cineva daca se mai gaseste meladinina in comert acum? Pentru maini viticolor plus un fond de ten mai rezistent ar fi solutia pentru a nu se decolora atat de usor prin contact. Acum totul depinde de culoarea pielii tale. Se observa oricum diferentele dar macar nu cei mai fi atat de constient de ele.

Viticolorul da o culoare mai inchisa decat cea naturala a pielii; e bine daca esti mai inchis la culoare de la natura, altfel petele date cu vitivolor vor fi mai negre decat pielea normala.

meladinina se gaseste in franta, solutie si pastile.

salut am vazut la otv la condurateanu un tratament pentru vitiligo intrati pe sait sc top vita natura srl vizionati saitul si dativa cu parerea ?

parca iar o vad pe celebra “doctora” care vindea melaoline la tub si zicea ca e un tratament din america…am intrat pe site si nu au preturile afisate asa ca am cerut detalii suplimentare pe mail. Astept sa vad ce preturi au…

Mda…tratamentul cica ar proveni din Dubai si costa 360 lei flaconul de 250ml…acum ar fi interesant de gasit produsul de la producator pentru a vedea pretul real.

Probabil escrocheria ‘vitiligo oil’ a ajuns si la noi - citez de pe situl respectiv
“Acest preparat este in prezent recunoscut ca cel mai eficient tratament pentru vitiligo fara efecte secundare.” :smiley: Recunoscut de catre cine ?

@jonydan - te rog sa scrii corect ca sa putem intelege mesajele tale. Incepe propozitiile cu litera mare si foloseste semne de punctuatie!