Tratament cu Vitix gel

Buna ziua,
Am 24 ani si saptamana trecuta am fost diagnosticata cu vitiligo. In cazul meu este genetic (fratele meu a fost diagnosticat anul trecut), dar exista si alti factori care au favorizat declansarea bolii.
Tratamentul meu consta in aplicarea gelului Vitix de doua ori pe zi, un comprimat Vitix/zi si gelul Daivobet o data pe zi.
Acest tratament trebuie sa il tin timp de 3 luni. Cele mai multe pete le am in zona genitala dar am si pe maini si la ochii.
Cat timp va ajuns gelul Vitix de 50 ml? Eu ma dau cu el de doua ori pe zi si observ ca deja am consumat cam mult din el.
Ma gandesc ca poate ma dau eu cu prea mult gel.
La voi cum este?

1 Like

Cat gel foloseste fiecare depinde de de marimea petelor pe care le trateaza. Ne putem da seama ca cineva care trateaza o pata cat o moneda va putea folosi gelul mai mult timp decat cineva care trateaza pete extinse pe tot corpul.

Pentru creme si unguente exista unitatea de vârf de deget . Spre exemplu pentru tratarea intregii maini la un adult ar fi nevoie de 1FTU. O pata mai mica va necesita doar o fractie dintr-un FTU.

Vititx este un gel, nu o crema sau unguent. Singura recomandare din prospect pentru VITIX este dozajul incat sa acopere zona tratata si putin pe langa.

image

de aici: https://www.researchgate.net/figure/Finger-tip-unit-method_fig2_318643171

1 Like