TRATAMENT CU VITAMINA D PT VITILIGO SI PSORIAZIS

landesbioscience.com/journal … text=true&

Acesta este primul studiu serios facut pt vitiligo cu vitamina d. daca intrati pe www.scirus.com mai gasiti informatii, oricum putine de altfel, pt ca nimeni nu a avut interes sa studieze pe larg acest aspect. ganditi va la ce rezultate bune s a ajuns in doar 6 luni de tratament, si ce rezultate s ar fi obtinut daca s ar mai fi continuat studiul in continuare…in brazilia pacientii doctorului respectiv au rezultate f bune in boli precum scleroza multipla, lupus, diabet, artrita reumatoida ecc (toate autoimune)

In brazilia (si mai nou in portugalia pt unele categorii de boli autoimune) toat bolile autoimune se trateaza cu doze mari de vitamina d3. vitamina care in realitate e un hormon si un imunomodulator. Citind bine studiul se observa ca pacientii au luat zilnic 35 000 ui d3…nu trebuie sa va speriati ca aceasta doza provoaca hipercalcemie daca se respecta urmatoarele reguli… se beau zilnic minim 2,5 litri de apa, nu se iau integratoare cu calciu si nu se consuma lactate, branzeturi, unt. testul cel mai importan pt a verifica calciul in urina, deci pt a se vedea daca exista hipercalcemie sau nu, se numeste calciuria de 24 ore…daca intereseaza pe cineva pot da mai multe info despre cum se calculeaza…e usor…

Eu am scleroza multipla si ma tratez in brazilia, urmez tratamentul de aproape un an, am rezultate f bune. Si scleroza multipla este o boala autoimuna. Dupa parerea mea, persoanele cu vitiligo au nevoie de vitamina d, suplimente, pt ca oricum nu trebuie sa stea mult la soare…eu as recomanda sa se faca testul 25 oh d3, pt a vedea ce nivel de vitamina d exista, la un laborator de incredere, si sa se mentina nivelul d3 la 100 ng (nivel accesptat considerat normal, e nivelul maxim).

de altfel dozele mari de d3 ajuta extraordinar de mult in alzheimer si parkinson, tin boala sub control, ajuta sa nu mai avanseze, recupereaza unele sechele.

Duceti acest studiu doctorului dvs.

Am mai lasat info legate de vitamina d si sm. oricum toate bolile autoimune au acelasi mod de functionare, sistemul imunitar atacand in loc sa protejeze, doar ca organul afectat este diferit.

youtube.com/watch?v=erAgu1XcY-U acesta este dr brazilian cicero coimbra…cunosc personal pacientii respectivi si au o viata normala…gasiti marturii ale unor pacienti cu sm si artrita reumatoida
mscure.aussieblogs.com.au/for-a- … eatment-2/ acesta este site ul unui pacient al dnului dr, care are sm…pe acest link se gasesc mai multe info despre d3

youtube.com/watch?v=TTSOHBDbaLU

Subiectul vitaminei D3 merita urmarit - rezultatele in tratarea vitiligo par sa fie sustinute de un studiu medical autentic.

O observatie: pacientilor le-a fost administrata o doza zilnica de 35,000 IU de vitamina D3
Am gasit valori ale DZR de vitamina D3 in jur de 600 UI (pentru persoane sanatoase).

Mai multe informatii despre vitamina D3: http://www.mayoclinic.com/health/vitamin-d/NS_patient-vitamind/DSECTION=dosing

600 UI D3 zilnic ajuta la …nimic…si in ce masura ajuta, se poate vedea clar prin efectuarea testului d3 la fiecare 3, 4 luni…concret, in ce masura creste nivelul D3…ORICE persoana sanatoasa poate lua 10 000 ui d3 zilnic fara probleme si studiile stiintifice au inceput sa demonstreze acest lucru…in 15 minute de expunere la soare, pe perioada verii, un adult alb, imbracat sumar, asimileaza 10 000 UI D3…recomand oricui cresterea nivelului d3 intre 80-100 ng, nivele care nu sunt considerate toxice…trebuie urmarit mereu nivelul d3, pt ca , defel, in cazul patologiilor autoimune, cu cat e mai mare carenta D3, cu atat mai agresiva este patologia respectiva