Tinctura de iod+Aloe+tinctura de telina

Am decis sa postez un tratament cat de cat interesant si as putea spune si naturist :stuck_out_tongue:
Se incepe cu aplicarea de tinctura de iod pe pete + expunere la soare apoi de 2 ori pe zi pielea se tamponeaza cu lichid pe baza de aloe (nu dau nume :stuck_out_tongue:) apoi tinctura de telina se tamponeaza petele de 2 ori pe zi si se poate lua si intern Aloe + tinctura de telina amestecata in apa.
Cu tinctura de telina am incercat si eu…drept ca nu am insistat prea mult si nici nu m-am tinut de tratament. Aloe se spune ca ar fi bun la toate :slight_smile: iar cu tinctura de iod nu am auzit pana acum…daca stie cineva sa ne ilumineze si pe noi…probabil ca se va gasi cineva sa experimenteze…daca nu chiar eu :slight_smile:
Sunt curios la cat de multe tratamente naturiste circula pe internet daca cineva ar face o culegere…Leacuri babesti pentru Vitiligo…cred ca s-ar vinde :stuck_out_tongue:
Cert este ca vitiligo poate fi cauzat de mai multi factori…La cei care are o cauza medicala se trateaza cat de cat prin vindecarea acelei cauze. Pentru persoanele cu vitiligo pe fond nervos (stres, anxietate etc.)…se poate apela si la un psiholog (spre administrarea de medicamentatie anti depresie/anxietate).
Sper sa pot aduce noi tratamente si vesti pe acest forum pentru a contribui cu ceva acestei comunitati.
Succes si sanatate tuturor.

Ia-ti frate o lampa+vitix pentru fata, nu are rost sa te complici cu naturiste dastea care nu dau rezultate. Iar daca ai pe maini, stai si indura pana scot astia ceva mai eficient, sau apelezi la micropigmentare(tatuaj).

Am lampa…am vitix am si altele. Problema e ca as vrea sa vad daca se poate accelera procesul de repigmentare. Daca ai fi citit si alte posturi ai fi observat ca prefer tratamentele naturiste. Vitix tablete nu este agreat de stomacul multor persoane si din cate am observat daca se suplimenteaza cu prea multe tablete (gen 2 pe zi) se ajunge la un exces de anumite minerale (si aici ma refer in special la Seleniu) care au mai mult efecte nocive in surplus.

Tatuajul nu e o solutie, poate exceptand cazul in care petele sunt stabile. Din pacate petele se pot mari si pot depasi marimea tatuajului.

2 tablete de Vitix sunt OK, nu contin chiar atat de mult zinc incat sa dauneze. Si dr. Nedelcu recomanda 2 tablete/zi. Problema e ca nu toti le suporta.

Am citit ca petele sunt si rezultatul producerii de radicali liberi in acele zone fara posibilitatea de a ii elimina. Asta poate datorita unor modificari fiziologice sau slabei circulatii…nu stiu ce sa cred despre asta dar ma gandeam la un tratament cu antioxidanti. A incercat cineva metoda asta? Aici nu ma refer la imunostimultente gen usturoi…dar ceva similar pentru a stopa progresia bolii. Cine cunoaste un antioxidant bun care sa nu fie extras din usturoi?

coenzima Q 10, de la firma Walmark. Se iau 2 capsule zi.
Are efect antioxidant.

un leac babesc pentru vitiligo e urmatorul:

dupa ce se face dush,se freaca petele cu praf de acid boric.

Nu am incercat.Doar am gasit aceast leac babesc pe un site.

boli-medicina.com/tratamente … BM-COM.php

Un leac bun consta in ungerea cu ulei de masline pe pete si expunerea la soare, era folosit si de greci pt. a se bronza mai bine.

pe acel site scrie k si acidul boric este bun pt vitiligo. de unde pot cumpara acid boric ? merita icercat si acest tip de tratament poate da rezultate ms pa

acum la cate tratamente am incercat si eu as fi dispus…fac ceva pe aia 5 ani cat au spus cercetatorii ca mai dureaza pana gasesc un tratament 100% eficient

Cred ca la farmacii se gaseste praf de acid boric…

Intradevar uleiul de masline repigmenteaza petele,combinat cu soarele.Daca se intrerupe acest tratament,reapar petele.

Stiu persoane care sau repigmentat dupa o luna,cu ulei de masline si soare.Dar cand nu au mai stat la soare,au reaparut petele.

ulei de masline…virgin extravirgin? :stuck_out_tongue:
chiar sunt interesat…cred ca ma apuc si eu.
Deci te dai pe pata cu ulei si apoi te expui la soare? oare merge si cu lmapa uvb?

Chiar nu mai stiu daca era virgin sau extra,dar oricum foloseste ce e mai bun adica extra virgin.Nu a folosit decat soarele.

Chiar am incercat. Am aplicat ulei extra virgin de masline pe pete si am facut o sedinta la lampa…pot spune ca e interesant rezultatul. Voi incerca si la urmatoarele sedinte sa vad daca se confirma.

Uleiul de măsline este foarte bun în sensul că este hidratant. Se foloseşte din cele mai vechi timpuri atât pentru piele cât şi pentru păr.
Eu îl folosesc la faţă după ce mă barrbieresc in loc de after shave.
Pentru tratarea bolii nu stiu ce sa zic. S-ar putea ca uleiul in genere sa functioneze ca o lupa si sa concentreze sau sa mareasca radiatia solara sau artificiala putand grabii procesul de pigmentare.
Fiind de mult timp utilizat si nefiind recomandat expres in pigmentare ma cam indoiesc ca ar stimula procesul.
Eu oricum il folosesc cum am mentionat anterior si nu numai pentru a da elasticitate pielii. De asemenea nu ma irit deloc de cand il folosesc, asa ca il recomand cu caldura, mai ales pentru petele brutalizate prin diverse tratamente.

Sunt unii care s-au repigmentat de la uleiul de masiline si soare, asa ca eu zic ca merita sa incercam!

Eu n-as zice…am fost in Grecia si intamplator am aplicat la plaja ulei de masline.Intr-adevar a iesit un bronz reusit :wink: ,insa suprafata depigmentata mi s-a inrosit si nici pomeneala de vreo reusita.Plus ca am avut parte de usturimile de rigoare

nu a zis nimeni ca vindeca instant…sau ca daca dai si stai toata ziua la plaja te repigmentezi…risti sa devina cicatrici zonele depigmentate si sa nu se mai recoloreze niciodata. O expunere mai mare de 20 minute la soare cu ulei de masline aplicat pe pete este nesanatoasa :wink:

Buna seara, eu am avut vitiligo in copilarie, pe pleoapa si pe genunchi. Am incercat diverse tratamente dar nu ma alegeam decit cu arsuri. Am reusit in final sa rezolv problema cu usturoi. O babuta mi-a spus sa frec zona afectata de 2 - 3 ori pe zi cu un catel de usturoi taiat in doua. Imi amintesc ca era cumplit cind ma dadeau pe pleoapa dar dupa ceva vreme s-a repigmentat pielea ca si cum nu ar fi fost nimic. Incercati si solutia asta, la mine a mers