Solutii pentru camuflarea vitiligo

Pai foloseşti beţişoare igienice nu vârful degetelor,iar de aplicat nu o aplici decat odată pe zi daca ai pielea mai deschisă la culoare. O mai aplici odată daca nuanţa nu e in conformitate cu culoarea pielii. Iar in contact cu hainele nu trebuie sa vină cam maxim 20 minute,adică până se usucă pe piele.

pentru vitiligo pe scalp are cineva sugestii? am o pata care este destul de mare (mult par alb), din cate am citit vopselele din comert nu sunt tocmai potrivite. Daca e cineva in aceeasi situatie sa-mi spuna si mie ce a folosit. Multumesc mult!

Buna.de o saptamana am reinceput tratamentul cu lampa nbuvb…si am impresia k petele ies acum in evidenta mai rau :unamused: si am hotarat sa imi iau un autobronzant…cu care m-am dat.tin sa spun ca eu am pielea deschisa la culoare ,si el e cam inchis …dar imi place mai mult sa mi se vada pielea mai inchisa…si petele nu :smiley: ma dau cu el pe maini ,brate…si pe gat si piept…pe fata folosesc viticolor,dupa care ma dau cu fond de ten(si toate cele pentru un machiaj complet :laughing: )…voi ati mai gasit ceva bun pentru camuflare?

Eu am gasit prin Amsterdam un fond de ten mai bun. Sper sa aduca si pe la noi in curand pt ca e max factor si se importa in Romania. Viticolor folosesc pe maini si cam atat. Am avut si eu o incercare cu un autobronzant dar nu a fost ok…eu sunt mai inchis la culoare si se vedea cam nasol…plus ca dadeam numai pe pete…nu m-as fi dat pe tot corpul cu autobronzant pentru a parea uniform :stuck_out_tongue:

Si mie imi este greu sa ma dau cu autobronzant uniform…trebuie sa am grija sa il intind bine :slight_smile: …dar,vreau sa maschez intr-un fel petele astea urateee :unamused: am avut si eu fond de la max factor,dar l-am schimbat.au mai multe feluri ,la care te referi tu Moonwalk?

Pai inainte foloseam max factor perfection si nu se mai face si intr-un final am gasit dream satin liquid care are cam aceeasi nuanta si e tot max factor…imi place pentru ca are o textura fina (eu aplic numai pe pete oricum)

coverderm…salut! astazi am cautat peste tot in bucuresti aceasta crema camuflaj Coverderm despre care a vorbit elena! stiti unde se gaseste in romania, ca am cautat-o inclusiv la farmacii si degeaba! m-am uitat pe site. e de la firma greceasca farmeco, se gaseste si in italia, dar in ro ??? daca stie cineva, ca rog dati-mi un mail pe nicoleta_st5@yahoo.com mersi mult!

buna
a folosit cineva bronzarea organica?se acopera frumos petele de vitiligo in urma folosirii acestui tip de bronzare?
multumesc

eu am citit pe un site ca bronzarea organica nu este recomandata pentru cei cu vitiligo…probabil contine Dha-ul ala intalnit si in autobronzante…oricum daca a incercat cineva sa ne zica si noua cum a iesit :smiley:

ce solutii de camuflare ati mai incercat ?

sincer fondurile de ten nu prea dau rezultate. pielea mea nu e chiar inchisa la culoare si in plus cam toate fondurile de ten ce le am vazut contin uleiuri si nu dureaza mai mult de 12-16 ore

apoi viticolor e prea inchis pentru mine

a folosit cineva vreunul din produsele de aici, in afara de viticolor? eurekasante.fr/parapharmacie … teint.html

am ramas uimit sa vad ca in franta nu prea exista viticolor in farmacii. am intrat in 15-20 de farmacii si n-am gasit decat intr-una singura! in alte cateva era disponibil doar pe comanda, cu livrare in 1-2 zile.

salutare si bine v_am gasit!
am vitiligo de f multi ani, am renuntat la ideea ca voi reusi sa fac sa imi repigmentez pielea. noroc ca am pielea suficient de alba, incat nu se vede f tare. problema este ca vine vara si niciodata nu reusesc sa ma protejez atat de bine de soare incat sa nu imi iasa in evidenta petele; folosesc autobronzant ca sa estompez diferentele.
intrebarea mea de acum este daca a folosit cereva bronzarea cu dha; as vrea sa stiu daca exista contraindicatii in vitiligo si de asemenea care este efectul ei pe pitele de vitiligo.
va salut si va urez o primavara frumoasa!

revin cu un articol gasit pe net

vitiligocover.com/dihydroxyaceto … -vitiligo/

astept in continuare un raspuns de la voi. daca ati incercat bronzare cu DHA si ce rezultate a avut.

Am folosti acum 3 ani Viticolor.
Mam gandit ca il folosesc doar pe maini sa vad cum e pe fata nu mam dat :mrgreen:
A doua zi la school aveam mainele parca de lut sau mai rau de caca* :laughing:
Nu puteam spala, parca era iod

buna, va dau o soluti foarte simpla pe care eu o folosesc cu succes…e inventata de mine. Am amestecat viticolor despre care toata lumea stie ca are o nuanta f inchisa si inestetica cu crema obisnuita pana am obtinut culoarea pielii mele. Am luat pur si simplu o crema obisnuita intr un borcanel si am pus putin cate putin viticolor in ea si am tot probat pana am obtinut culoarea perfecta. Culoarea o aplic cu o pensula de fardat seara la culcare exact pe pete si tine cam trei zile. Arata foarte natural iar petele nu se mai observa si nici nu mi s au extins pe zona mainilor. Mult succes!

1 Like

am o intrebare celor care au mai folosit…viticolor e un autobronzant?..este ceva mai bun in romania?..cum va mai camuflati petele?

viticolor este un colorant al carui efect trece dupa 3-4 zile, si petele raman exact ca inainte.

da, eu eram curios daca stie cineva ceva mai bun pentru ca am auzit ca nu ajunge la aceeasi culoare…si daca este un autobronzant…
as vrea sa pot sa imi camuflez petele si cand ma duc la apa…sa nu am grija s aimi ud fondul de ten…

iustin ai incercat sa te dai cu crema inainte de aplicarea viticolorului?(si aplici foarte putin viticolor :slight_smile: )si apoi poti sa folosesti fond de ten peste…eu una folosesc Revlon colorstay…e si rezistent la transfer si exista pentru ten mixt / gras sau pentru ten normal / uscat