soare

ok, si cu ce ai continuat? a avut vreun efect?[/list]

este un tratament clasic. Daivonex este un corticosteroid puternic, iar crema Elidel se foloseste in psoriazis, dar s-a observat statistic ca are efecte de repigmentare in vitiligo. Sa iti dai strict pe pete, si sa nu depasesti conturul petelor, OK? Sa nu dai si pe pielea sanatoasa. Stratul de crema sa fie f. subtire, pt. ca pot avea efecte cancerigene la unii.
Iti urez bafta, insa parerea mea e sa iti iei si o lampa nUVB, merge cu aceste creme.

efect nu…am continuat cu vitix si lampa NUVB…succes garantat :stuck_out_tongue:

nu stiu prea multe despre lampa asta nUVB. de unde se poate cumpara si cam la ce pret? cum se foloseste?

Se poate cumpara din romania…costa cam mult ce-i drept…cam 15 milioane era…daca gasesti mai ieftin e un plus. Este ca o perie :stuck_out_tongue: numai ca are 2 neoane care emit radiatie UV in banda ingusta…special pentru pielea fara pigment.

silviu, ia-ti lampa, e cea mai buna!

Pigmentul melanina nu da numai culoare pielii ci o mai si protejeaza impotriva razelor solare.Exista un risc foarte mare sa t expui soarele mai ales daca ai vitiligo.

merci. ai la indemana un link, ceva?

in momentul asta sunt putin cam confuz. in primul rand ca, din cate inteleg, toate cremele, lampile, unguentele actioneaza asupra efectelor si nu asupra cauzelor, din moment ce cauzele sunt inca necunoscute. prin urmare, sa presupunem ca prin nu stiu ce minune o anumita crema da rezultate si te repigmentezi acolo unde ti-ai aplicat-o; neactionand asupra cauzelor, probabil vor aparea pete noi in alte parti ale corpului.

am niste intrebari:

  1. sa mai continui cu elidel + daivonex din moment ce au fost raportate cazuri de cancer dupa folosirea lor? mi-e sa nu dau din lac in put.
  2. cum rezolv in zona genitala?
  3. cum anume se foloseste lampa de care ziceti? de cate ori pe zi, cat timp dureaza o expunere? in ce momente se foloseste? are vreo legatura cu cremele amintite mai sus? trebuie sa mai merg la medic inainte de a o folosi?
  4. exista cineva pe aici a carui piele s-a repigmentat? ma ingrijoreaza faptul ca la topicul “povesti de succes” n-a postat nimeni pana acum.

1)da, continua cu Elidel sau Daivonex, dar daca vrei sa iti iei lampa, mai bine folosesti Vitix gel si vitix tablete. Vitixul se combina f. bine cu lampa. Sau poti sa iti dai seara cu Daivonex, si dim. cu Vitix gel.
2)pt. zona genitala este f. buna lampa, dar poti aplica si Vitix gel sau Daivonex
3)lampa se foloseste de 3 ori saptamana. cu expunere progresiva incepand de la 40 sec. Mai multe informatii gasesti pe acest site, la rubrica privind Repigmentarea cu lampa nUVB
4)au fost persoane care s-au repigmentat, unele chiar 100%, dar daca nu urmezi un tratament de intretinere petele recidiveaza in aceleasi locuri. Cel mai bine e sa tii boala sub control cu ajutorul tratamentului si al regimului alimentar, sa te feresti de agenti chimici si soare.

mi-am facut comanda de lampa si la inceputul lui iulie, cand ma intorc in tara, am sa incep s-o folosesc.

va multumesc inca odata pentru sprijin!

va tin la curent!

Iti urez mult succes :slight_smile:

da Adriana, expunerea dimineata pana in ora 9 si seara cu 2 ore inainte de apusul soarelui este f. buna. Ideea e ca intre aceste ore apar ultravioletele, adica razele solare care pigmenteaza. Ultravioletele apar de cand rasare soarele si 2 ore dupa rasarit. Si mai apar seara, cu o ora inaite de apus si o ora dupa apus. Acestea sunt perioadele cand trebuie sa stam in soare.

Cat despre crema, sa stii ca 40 e putin, iti recomand 50. Iar pt. maini e bine sa ai crema cu ecran solar 50+.

dr. catalin popescu mi-a dat o explicatie cu privire la factorul de protectie solara al cremelor (spf), si anume ca pana la 30 exista diferente considerabile, insa tot ce depaseste 30 nu mai reprezinta diferente majore; de exemplu, intre 20 si 30 exista o diferenta de luat in seama, insa intre 30 si 40 sau chiar 50, nu mai exista diferente mari. prin urmare, zicea, el, 30 este pragul. de aceea nu stiu ce institutie le-a recomandat producatorilor de creme sa inscrie pe cutie 10, 15, 20… 30 si tot ce depaseste si pana acum era 40, 50 sa fie trecut ca 30+, tocmai pentru ca nu mai sunt diferente mari. nu stiu daca m-am facut inteles. :slight_smile:

cica motivele pentru care apare 40, 45, 50 etc. sunt de ordin pur comercial.

inutil sa va spun ca eu, ca sa fiu mai sigur, tot 50+ cumpar! :slight_smile:

Eu cred ca soarele poate sa fie un ajutor pentru unii in procesul de repigmentare si distrugator pentru altii…eu,personal pot spune ca soarele ma ajuta foarte mult,dar dupa cum bine stim tre’ sa n-e alegem orele adegvate;vara,in special diminetile,intre 9 si 11,30…12 sunt orele ideale in care o persoana cu vitiligo se poate expune…ca si ceilalti am incercat ani in sir multe tratamente,iar dupa mai bine de 15 ani cred ca ceva a inceput sa dea semne:vitix+soare sau vitix+solar…e prima oara cand vad ca petele incep sa dispara incetul cu incetul,iar altele chiar s-au pigmentat:pe gat,fata,brat si pe picioare…A fost unul dintre cele mai fericite momente din viata mea,iar acum am sperante. Stiu ca suntem diferiti intre noi,cei cu aceasta boala,dar merita incercat,iar tratamentul trebuie respectat cu strictete…
Poate sunt creme bune pentru aceasta boala iar noi nu suntem multumiti;ca sa fim multumiti si sa avem rezultate cel mai important este sa respectam cateva reguli de baza care,credeti-ma,da roade:in primul rand cand se incepe un tratament acesta trebuie respectat sub orice formo;trebuie sa fim atenti cu felul in care n-e hranim:fructele si legumele si carnea de vita si de pui nu trebuie sa lipseasca din meniul nostru zilnic;tot ceea ce gasim in aceste produse,corpul are nevoie;trebuie sa fim foarte atenti sa nu n-e enervam si sa facem orice sa ocolim stresul,iar cand simtim ceva stres sa incercam sa fim pozitivi si sa incercam sa n-e gandim la lucruri pozitive;tre sa n-e ferim de baile fierbinti pentru ca am inteles ca dauneaza pielii…trebuie sa n-e ferim de factorii toxici externi protejand pielea…bafta la toti si sper sa scapam de chinul asta

pt. Silviu: te cred, am vazut si creme cu factor de protectie 30+ si ma intrebam daca sunt echivalente cu 50+. Dupa cum spune dr. Catalin Popescu, se pare ca da.

pt. Camy: ma bucur ca te-ai repigmentat de la soare. Si eu am trait acest fenomen, si il voi experimenta din nouacestez zile, cand voi face un drum la mare.
Nuami ca ultravioletele sunt dim. de cand rasare soarele si 2 ore dupa , si seara cu o ora inainte de apus. Atunci castigam bronzul cel mai bun si sanatos.

E foarte clar că trebuie să folosim cremă de protecţie solară. După o expunere la lampă am ieşit la o oră nepotrivită în plin soare şi m-am ars.
Acesta este pericolul reprezentat de soare. În aprilie, mai am stat ore în şir la soare şi totul era în regulă. Acum m-am ars puţin. Petele nu mai unt protejate şi se pot produce arsuri. Am cumpărat de la gerovital +30 factor cu betacaroten şi ulei de masline şi factor +50 de la l"oreal.
Aveţi grijă la soarele puternic. Oricum lampa ar trebui să se vândă cu dermazin sau altceva pentru arsuri pentru că inevitabil te arzi.

am aici o poza a mainii stangi, asa cum arata acum dupa o cura de 9 zile de plaja la mare. Petele nu prea se mai vad, s-au bronzat bine, dar pigmentul este mai deschis putin decat cel din jur, unde nu aveam pete si m-am bronzat f. bine.
Mentionez ca am avut pete la varful degetelor si la buricul degetelui de la degetul mijlociu, pe degetul mare si la treimea palmei (intre degetul mare si aratator). Acestea nu se mai vad acum deloc, doar f. putin intr-un anumit unghi si o anumita lumina.

La mare am stat la plaja de dim. intre orele 8-11, si seara intre 18-21, folosind si vitix gel de dim. sau seara. Intre ora 12 si 17 nu am iesit din hotel (ar fi fost riscant pt. oricine, erau peste 30C). Am inceput cu crema 50+, apoi am scazut la 30 si la 25. Daca mai stateam cateva zile, scadeam la fp 15.

Acum sunt bronzat f. bine, mai ales pe mani si pe corp. Si pe fata m-am bronzat, dar nu f. mult, pt. ca am flosit crema 30+. Nu am observat pete noi pana acum, sunt super multumit de tratament.

Aceasta e o poza a mainii drepte, aici am avut mai multe pete, inclusiv la vf. degetelor si la buricul degetului mijlociu. Acestea s-au repigmentat deja, iar cele de la baza degetelor s-au atenuat mult.

Mai am 2 pete, care nu apar in poza, dar mi le-am facut eu singur cand m-am ars cu vopsea sau cu lampa nUVB. Sunt singurele care nu prea au raspuns al tratament.

Ai folosit si melaoline?

nu, ca nu am avut curaj sa iau melaoline si sa stau in soare. Eu faceam plaja de la 9 dim. la 11-12, si seara de la 18 la 21. Daca luam melaoline si stateam in soare asa mult, ma nenoroceam. Insa am inceput de ieri sa iau melaoline si sa folosesc lampa nUVB (dupa 6 luni de pauza), sa vedem ce rez. voi avea.