protectie in masina

Aceia dintre voi care conduc un autoturism stiu ca in timpul sofatului mainile, dar si fata, sunt frecvent expuse la razele soarelui.
Voi cum faceti sa va protejati? Eu, de exemplu, de fiecare data cand sofez, folosesc crema de protectie solara (50+).
Mai sunt si alte metode? Exista anumite tipuri de geamuri care filtreaza razele solare? Intelesesem ca asa-numitele “geamuri atermice” ar face asta; stiu ca ele ecraneaza destul de mult si antena de la GPS.
Ajuta cu ceva foliile acelea care se pot lipi pe geamuri?

Multumesc.

eu folosesc o pereche de manusi, speciale pt condus.
Pe fata imi dau cu crema cu ecran solar 50+.
Da, folia ajuta ca mai filtreaza din radiatii, dar e interzisa pe parbriz si geamuri laterale fata.

merci, teo. stiam ca foliile sunt interzise pe parbriz,nu stiam ca si la geamurile laterale fata. cam nasol pt mine.
geamurile atermice se pare ca resping razele ultraviolete intr-o anumita masura. din pacate nu prea am gasit informatii relevante despre asta decat pe forumuri, cum ar fi: forum.softpedia.com/lofiversion/ … 52711.html

crema folosesc si eu, dupa cum am spus, dar disconfonrtul e destul de mare.

din ce material sunt manusile? crezi ca nu trec razele si prin material?

pe geamurile laterale fata se admite o folie cu grad de transparenta de min 75%, adica f aproape de geamul transparent. Nu merita sa pui.
Eu am manusi din material sintetic, sunt pt bicicleta. Sunt super-eficiente pt ca materialul sintetic respinge razele soarelui in proportie muult mai mare decat bumbacul.

cred ca e destul de neplacut cu manusi pe volan, mai ales vara… si oricum, ar trebui sa nu fie de culoare inchisa, ca te coci cu ele.

nu e neplacut, te obisnuiesti. Sunt manusi speciale, cu aerisire.

am facut rost de melaoline pastile de cateva zile…am inceput sa le iau 2 la 2 zile, combinate cu solar…problema este ca m-am bronzat foarte tare la fata in 3 sedinte de solar, iar petele de pe fata se vad foarte rau acum…s-au inrosit si ele destul de mmult…nu stiu ce sa fac…sa mai continui sa merg la solar sau sa ma opresc?

@cristi28: nu cred ca ai postat unde trebuia.

in urma cu cate zile am trimis un email catre producatorul masinii mele, in care solicitam informatii despre indexul UV al geamurilor termice pe care le am.
iata raspunsul lor mai jos. credeti ca ajuta cu ceva in vitiligo?

“You have standard tinted glasses in your car that protect passengers from sun shining, interior overheating and also protect
your privacy. The windscreen transmits 80% of lightening, 55% of thermic energy and no UV radiation.
The other glasses transmit only 75% of lightening, 50% of energy and 21% of UV radiation.
We offer also Sunset equipment (higher level of darkness - tinted glasses for the rear part of the car). The glasses transmit only 40% of lightening, 23% of energy and 5% of UV radiation. You can order SunSafe glass as the top equipment for your car. SunSafe glasses transmit only 74% of lightening, 46% of thermic energy and no UV radiation.”