profil psihologic

Am luat parte la un studiu, am comletat un formular trimis de o persoana pe acest forum, am citit reyultatele cred ca sunt pe prima pagina.
M-ar interesa şi alte subiecte pe aceiaşi temă. Am tot citit despre efectele post,descoperirii" bolii dar cred că există un profil psihologic oarecum comun. Dacă vă interesează subiectul postaţi aici.
Iată ce am găsit aiurea pe net:
(cauzele subtile ale bolilor)
Aceasta boala se manifesta mai ales la persoane care cred ca trebuie sa-i salveze pe ceilalti, in special membrii sexului opus. Cand hotarasc sa-si “salveze propria piele”, se simt foarte vinovate. Nu-si dau dreptul sa o faca. In tinerete, majoritatea acestor persoane se simteau prost in propria piele, le era foarte greu sa inteleaga cine sunt cu adevarat. Mesajul este de a-si da dreptul la anumite limite si de a-si salva propria piele. Insa trebuie sa faca acest lucru fara sa se acuze, fara sa se simta vinovate, abandonand astfel convingerea ca rostul lor pe pamant este salvarea semenilor. Mai important este sa reia contactul cu fiinta extraordinara care se ascunde sub propria lor piele.

Apropos:

La mulţi ani!

Ma cam indoiesc ca e vreo legatura intre vitiligo si cei ce vor sa salveze lumea. Eu zic ca nu mai are sens sa cautam exlicatii filozofice, pt ca lucrurile sunt mult mai simple: boala are o pronuntata cauza genetica, pur si simplu se mosteneste predispozitia genetica spre bolile autoimune, iar stresul (sau alt factor) doar o declanseaza. Daca nu ai predispozitie, degeaba te stresezi sau te expui la factori declansatori, ca tot nu faci boala. Am cunoscut destui bolnavi cu vitiligo, sunt cele mai diferite temperamente, unii mai egoisti, altii mai altruisti, unii mai smecheri, altii mai prostuti, dar nu imi amintesc sa fie vreunul dornic sa salveze lumea.
Trebuie sa acceptam ca bolnavii de vitiligo sunt oameni ca toti ceilalti, doar ca au avut ghinionul sa aiba o gena mai mult sau mai putin incompleta (de unde si explicatia de ce unii au mai multe pete decat altii).