Pigmerise efecte folosire

Buna. Mi-am luat de curand Pigmerise si l-am folosit in zona ochilor. Problema este ca inevitabil a ajuns in ochi dupa aproximativ 2 ore, pentru ca imi lacrimau ochii de la piper. A fost groaznic, spalat intens 20 de minute cu apa rece. Am incercat a doua oara, dar cand am pus capul pe perna a aparut senzatia de caldura intensa si insuportabila, asa ca m-am spalat iar. Mai pateste coneva asta?

Prospectul nu pare să interzică folosirea în zona ochilor însă face câteva observații:

  • se aplică în strat subțire în zona respectivă
  • se evită aplicarea pe pielea iritată și membrane mucoase (așa cum este membrana conjunctivă)

Mi s-a întâmplat și mie să-mi intre în ochi așa că am renunțat să folosesc Pigmerise în zona feței. Chiar și după ce te speli pe mâini și atingi accidental ochii sau nasul, produsul încă produce iritație.

image

Am citit instructiunile, asa ca am aplicat strat foooarte subtire. Ideea e ca mi l-am luat in special pentru fata, pentru ca se pare ca la mine acolo s-a concentrat 95% din afectiune.

Pentru fata cea mai buna este lampa nUVB.

Eu folosesc Pigmerise in perioada iernii si petele se tot estompeaza. Este recomandabil ptr pete vechi. Ptr cele noi, mai bun este Viticx+lampa nUVB sau soare (seara sau dimineata).