Pentru Mircea/Teo

Am gasit pe forum despre piatra ponce, e adevarat ? Mie nu mi-au mai aparut de mult timp, am tinut in frau cu homeopat…in fine. Dati-mi mai multe detalii va rog despre procesul acesta cu piatra ponce

A, si despre coaja de nuca verde ? am 2 nuci in fata casei

Nu ma ajuta nimeni, chiar asa ?
In fine…poate ati mai auzit de tratamente din strainatate, cuba sau alte tari. Eu m-am orientat spre china, si am gasit un spital

vitiligo-cn.com/case.php
Am vorbit prin e-mail cu ei, depinde de gravitatea cazului (cat de extins este), din ce cauza a aparut (daca e genetic, daca ai tiroida, sau alte cauze ) Eu m-am capatat de vitiligo dintr-o trauma foarte agresiva (bataie), iar cei de acolo mi-au spus ca in cazul meu intre 3-6 luni de spitalizare si implicit tratament, dar acum depinde, poti sa te vindeci si intr-o luna, nimeni nu stie anticipat. Tratamentu se face in 2/3 transe, cum am mai spus depinde de gravitate
26000 RMB pe 3 luni, asta insemnand 4120 $ sau mai putin (tratament, si cazare) fara mancare.
Majoritatea site-urilor care promit vindecarea, arata in doua etape, 2 poze (before si after), insa aici arata treptat. Eu unu sincer am incredere in acest spital dar din pacate nu dispun de fonduri…

despre piatra ponce ce ai auzit? ca te freci cu ea pe zonelele depigmentate?
Am incercat eu, si a avut efect asupra petelor mici de pe maini. Adica se freaca zona depigemntata cu o piatra ponce fina, pana cand se produce o rana. Apoi iti pui un pansament, si sub nici o forma nu se sta la soare, Se face buba, si cand coaja se desprinde, piele poate sa creasca la loc noua si repigmentata.
Cat despre coaja de nuca, nu a avut nici un efect de repigemntare. Numai o coloarare partiala, care a trecut in 2 saptamani (cand te speli cu sapun).

da, am citit tot un post de-al tau despre piatra ponce, m-am frecat pana mi-a curs sange pe doua pete, s-a format coaja si acum astept
despre nuci, m-am dat pe genunchi si dupa vre-o 45 minute au aparut niste bubite rosii, foarte foarte mici care apoi au disparut dupa 3-4 zile
despre spitalul acela, ce parere ai ?

cum fac sa vorbesc ceva in privat cu tine teo ? vreau sa te intreb de cateva lampi uvb :blush:

hieronymus2006@yahoo.com
Cat despre spital, nu am vazut site-ul, dar o vindecare de aceasta boala nu exista in momentul de fata nicaieri in lume. Se poate obtine doar o ameliorare a bolii, se mai repigmenteaza unele pete, dar petele pot recidiva oricand.
Daca nu dispui de foarte multi bani, parerea mea e sa nu mergi acolo, pt risti sa arunci cu banii pe fereastra.

Ti-am dat add. Arunca o privire pe site-ul spitalului

@teo
Unde functioneaza cel mai bine lampa ? Am pete pe laba piciorului,pe maini, pe ambii genunchi cate una, pe coate, tot cate 1, ochiu stang una mica, si pe spate

lampa functioneaza cel mai bine la fata,mai ales in zonele in care exista par (exemplu unde barbatii au barba). La coltul ochiului eu am avut rezultate ff bune cu Lumigan, iar pe frunte lampa are rezultat destul de mic.
Pe coate lampa are rezultate medii, cel putin asa a fost la mine.
Pe palme si pe laba piciourlui nu prea am obtinut rezultate cu lampa pt ca nu am reusit sa ma inrosesc niciodata.
cat despre spitalul din China, mi se pare o escrocherie care iti mananca banii. Punct!

Sunt sanse foarte mari de repigmentare acolo unde parul nu s-a decolorat in ciuda faptului ca exista o pata in locul respectiv ? ma refer cu lampa nuvb

sunt sanse de repigmentare, dar asta nu inseamna ca sunt neaparat mari. Ai nevoie de perseverenta cu lampa, si rabdare.
Daca parul a albit deja de la vitiligo, nu prea mai sunt sanse deloc.