Opzelura (ruxolitinib) - primul medicament aprobat oficial pentru Vitiligo

In 18 iulie s-a aprobat in SUA primul medicament pentru Vitiligo. Se numeste Opzelura (ruxolitinib). De urmarit cand ajunge si in Europa.

2 Likes

Multumesc pentru informatie. Sper sa ajunga in Europa cat mai repede si sa mai scada pretul. Am vazut ca pretul estimativ ar fi undeva la € 2900 (pt. 60 grame).

Am gasit un articol in care se precizeaza ca dupa un an de folosire doar 50% dintre pacienti au avut repigmentare de 75% sau mai mare, in zona fetei. Sunt curios ce procentaj din 50% care nu s-au repigmentat pana la 75%, au avut orice fel de repigmentare…

"Two separate phase 3 studies found that at Week 24, roughly 30% of patients given Opzelura hit at least a 75% improvement from baseline on the facial Vitiligo Area Scoring Index (F-VASI75), meeting the trials’ primary endpoint. That compared to 8% and 13% of patients on a dummy cream in the studies TRuE-V1 and TRuE-V2, respectively, Incyte said.

At the one-year mark, roughly 50% of patients on Opzelura hit the studies’ primary endpoint of facial repigmentation."

Sigur o sa scada pretul in timp. Mai asteptam. 2900 euro e enorm.

Au avut si cei 50% care nu s-au repigmentat pana la 75% un grad anume de repigmentare. Din ce citeam mai demult tin minte ca multi dintre ei au avut repigmentare de 50%. Oricum astea sunt rezultatele la 1 an. Daca o folosesti pe termen mai lung ai rezultate mai bune.

1 Like

Efecte adverse are ?

Probabil ca are. Ar trebui vazut prospectul.

Pagina doi din informațiile pentru prescrierea produsului puse la dispoziția medicilor de către producător menționează o serie de POSIBILE efecte adverse îngrijorătoare:

WARNING: SERIOUS INFECTIONS, MORTALITY, MALIGNANCY,
MAJOR ADVERSE CARDIOVASCULAR EVENTS, AND
THROMBOSIS

Nu e complet adevarat ce se spune in video, pentru ca cei care nu au avut o repigmentare de 75% au avut si ei o repigmentare mai scazuta (de ex. 50% - de vazut studiile ca nu stiu exact). Daca tratamentul se face pe mai mult de 24 saptamani, rezultatele vor fi foarte probabil si mai bune. Ce trebuie retinut e ca asta e primul medicament aprobat pentru Vitiligo, deci se fac ceva pasi in domeniu!

In orice caz, sa dai 2000 usd pe un tub de crema mi se pare o nebunie. Cand o sa ajunga la preturi normale, o sa cumparam si noi.

Buna ziua! Eu am vitiligo doar pe fata…imediat dupa am vazut ca s.a aprobat aceasta crema Opzelura…am trimis mail la IncYte si mi.au spus ca ma ajunge undeva la 3890 de euro ca sa ajunga la noi! Am primit de la dr reteta, pe care am si tradus.o…in octombrie voi pleca in America…si am sa incerc sa o iau cu asigurare medicala. Ea costa 100 de $ cu asigurare , iar la liber 1950$! Am sa incerc, va voi tine la curent! Sansele ca la noi sa ajunga curand…sunt putine! Mi.a mai fost prescris Meladinina…pe care am gasit.o in Brazilia…in Europa s.a scos de pe piata din 2014! De ce nu stiu?!

Vreau si eu daca faceti rost cu 100 $ ,eu am gasit in Germania dar cu 930 €, adresa de mail este dorinlazar1979@gmail.com

Unde in Germania??? Va rog, mai multe detalii daca se poate! Peste tot unde am vorbit, in Europa nu este deocamdata!

In Germania, la farmacie…daca cunoasteti o persoana cu vitiligo acolo si este asigurat va face reducere 10 %

In Marea Britanie comitetul de evaluare al echivalentului Britanic al Institutul pentru Controlul Produselor Biologice şi Medicamentelor de Uz Veterinar Britanic s-a pronuntat impotriza Autorizatiei de comercializare a cremei. Inca nu e decis daca va fi sau nu aprobata crema, inca se dezbate. Daca va fi aprobata va costa £9.35 pentru cei asigurati in UK.

The committee concluded that it had not been presented with a cost-effectiveness estimate that was suitable for decision making, so it could not recommend ruxolitinib.

Pentru cei care doresc sa citeasca de ce au decis asta:
https://www.nice.org.uk/consultations/2498/3/committee-discussion#committee-discussion

Si prezentarea celor din comitet care ofera informatii mai detaliate despre rezultate:
https://www.nice.org.uk/guidance/GID-TA10893/documents/1