Monobenzone(Benoquin) in Romania?

Eu am vitiligo extins,bilateral,nu a dat rezultate niciun tratament de repigmentare si m-am hotarat sa recurg la depigmentarea ireversibila. As vrea sa stiu daca cineva a facut tratament de depigmentare totala pe baza de monobenzona si ce rezultate a avut.Din cate am auzit ,la noi in tara nu se prea incumeta medicii dermatologi sa prescrie astfel de tratamente,desi in strainatate crema “Benoquin” se vinde la liber,fara reteta.Stie cineva daca se gaseste la noi crema? Pe net am gasit-o doar in strainatate.Nu am avut curaj sa o comand pe net ,deoarece nu cunosc efectele secundare si reactiile adverse,dar daca cineva a folosit-o, il/o rog sa-mi raspunda in legatura cu rezultatele obtinute.Va multumesc si va doresc multa bafta si rabdare pentru a trata aceasta oribila boala!

nu am auzit de aceasta crema la noi. Ma indoiesc ca exista. Oricum, si daca faci rost de ea, tot un dermatolog trebuie sa te invete sa o folosesti. O depigmentare totala dureaza pana la 6 luni de zile, aceste creme au efecte adverse imporante, asa ca fii atenta.

Eu am făcut tratament în anul 2017 și sunt fericită că am luat aceasta decizie. Dacă doriți să vedeți rezultatul obținut, vă invit pe pagina mea de FB: Laura-Patricia Chișe, unde vă stau la dispoziție cu orice detalii referitoare la tratament.