meladinina si paraminan 500

Stie cineva ceva despre aceste medicamente?Mi le-a recomandat o tipa din Franta.

hmm…iar doua nume de care aud prima oara…ma voi interesa ca de obicei si imi voi da cu parerea :slight_smile:

Meladinina e psoralen , merge cu soare sau pUVA.
De celalalt nu am auzit!

Paraminan este folosit in combaterea alergiilor solare la persoanele predispuse…nu stiu cat de mult ajuta in vitiligo…multe persoane pe forumurile franceze spun ca nu prea

am cumparat din franta pastile de meladinina dar problema este ca pe prospect nu se dau indicatie in legatura cu cate pastile trebuie luate si cum.am inteles ca e direct proportional cu varsta si greutatea. as dori, daka stie cineva, un doctor sau o legatura care miar putea da aceste informatii. Multumesc

Am facut tratament cu meladinina cand eram mica(6-7 ani) dar nu mai tin minte daca luam pastile…tot ce mai stiu este ca ma dadeam cu o solutie incolora doar pe pete si stateam la soare. Petele 'disparute" atunci sunt “disparute” si in zilele noastre. Foarte bun tratamentul, cel mai bun chiar. Daca s-ar mai gasi l-as incerca din nou

Meladinina e un psoralen, la fel ca si Oxoralene solutie. Foarte bine ai facut ca iti dadeai cu solutie, si apoi te epxuneai la soare, ai avut efect maxim.
Echivalentul lui este Melaoline azi, dar se gaseste numai sub forma de pastile. Ceea ce e mai rau, ca are efecte negative si sensibilizeaza si ochii.
Psoralenii sub forma de solutie sunt buni, ii recomand si eu.

Bună ziua!Cum luati meladinina și cât vă expuneri la soare?Eu urmează să o primesc di Franta si nu am folosit până Acum!Mulțumesc!