Magazinul de lampi UV pentru tratamentul vitiligo

Bine Mircea, asteptam, ce sa facem! !!

Buna din nou ! Ce se-ntimpla cu lampa asta uvb ?Ce oprelisti sunt??Ma gandesc si eu ca perioada asta ar tocmai buna sa-ncep tratamentul pana la vara cand as pleca si eu intr-o excursie in care nu mi-as permite sa car lampa dupa mine . Sunt cam disperata numai cand ma gandesc la disconfortul din vara cu vitiligo, cred ca intelegi dorinta mea ā€¦numai cand vad rezultatele tale si prind aripi. As vrea sa stiu Mircea daca soarele ma poate afecta daca in acelasi timp as urma si tratamentul cu uvb?!

Daca soarele te poate afecta in timpul tratamentului ? Nu, pentru ca oricum ca bolnav de vitiligo nu trebuie sa te expui deliberat la soare, mai ales fara crema UV cu factor crescut de protectie. Expunerea la soare poate fi un element declansator pentru aparitia petelor si sigur nu iti doresti altele noi.
Urmareste forumul pentru vesti despre lansarea magazinului online.

vreau si eu mai multe informatii despre lampa UV ā€¦
va rogā€¦ :frowning:

Buna Mata Mica,

Eu cred ca cele mai bune informatii despre lampa le gasesti pe acest site, la rubrica ,Lampa nUVBā€™ā€™, pe pagina de start!!
Eu stiu ca e mai eficienta decat pUVB si pigmentul e mai stabil, si efectele adverse sunt mai mici, dar nu chiar toti pacientii raspund la tratamentul cu raze!

Buna! Vreau sa stiu daca lampa uvb se va putea achizitiona de catre o firma sau numai de catre persoane fizice?..si daca se poate da un termen aproximativ pana cand se va deschide magazinulā€¦stiu ca suntem in Romania si probabil formalitatile dureaza mai mult decat ar trebui in mod normalā€¦

[color=red]editat Mircea: fara linkuri catre situri comerciale. Regulamentul forumului: vitiligo.ro/forum/viewtopic.php?t=2

[color=red]editat Mircea: fara linkuri catre situri comerciale. Regulamentul forumului: vitiligo.ro/forum/viewtopic.php?t=2

pana apare lampa, poate fi aceasta inlocuita cu expunere la razele solare?

Eu zic ca da, daca folosesti Melaoline poti sta la soare 20-25 min/zi, dar nu in orele maxime. Dar rezultatul nu e acelasi.

daca folosesti melaoline trebuie sa incepi cu max 10 min si sa maresti progresiv timpul de expunere, altfel risti sa te arzi pentru ca aceste medicamente sunt fotosensibilizatoareā€¦

Alexa are dreptate, ea a folosit Melaoline. Multi s-au ars ca naiba pt. ca si-au dat cu substante fotosensibilizante si apoi au stat in soare prea mult, asa ca expunerea la soare combinata cu fotosensibilizante (topice sau orale) se face numai la recomandarea dermatologului si cu respectarea stricta a timpului de expunere si a medicamentelor luate. Cine nu respecta, se arde ca racul la soare, si nu are nici rezultate.

buna mircea

vreau si eu sa cumpar o lampa si am intrat pe site-ul de unde se comanda, dar nu e activ, nu afisaeza nici un pretā€¦ce s-a intamplat?
Am citit in fuga si am vazut pozele tale cu rezultate uimitoare. spune-mi nu ai folosit nici o crema gen vitix, novitil? ca asa am inteles si nu-mi vine sa credā€¦
astept raspunsul tau cu nerabdare
vad ca in 2007 nu prea s-a scris

buna luy,

Magazinul online nu este inca functional. Ma ocup intensiv de problema asta si in scurt timp se vor putea comanda produsele.
In legatura cu repigmentarea: am folosit si unguent Elidel aplicat local de doua ori pe zi.

Prin natura subiectului pe care il trateaza, websitul se adreseaza unui numar restrans de indivizi (vitiligo afecteaza un om dintr-o suta) deci este de asteptat ca numarul utilizatorilor activi de pe forum sa fie redus.

buna ziua,d-le mircea!

imi puteti spune de unde ati cumparat lampa pe care ati utilizat-o?este cumva
vorba de ā€œdermalight 80ā€?

Este vorba de un model asemanator Dermalight 80ului de acum. Lampa UV mi-a cumparat-o un amic din Statele Unite.

Mircea,

Pigmentul recastigat cum se prezinta la tine? Este stabil? In prezent mai faci nUVB?

Te intreb pt. ca in multe cazuri de radiatii cu pUVA s-a intamplat ca pigmentul sa dispara, uneori la mai putin de 1 an dupa intreruperea tratamentului.

A trecut peste un an de cand am intrerupt tratamentul petelor de pe fata si pot spune ca in acest moment pigmentul este stabil. Mai fac cateodata, pentru intretinere, cand am senzatia ca vad un punct alb acolo.

Acum incerc sa imi repigmentez o pata de pe picior. Voi reveni cu poze.

inseamna ca e destul de stabil, daca in 1 an nu a recidivat. F. bine faci ca urmezi un tratament de intretinere a pigmentului cu lampa nUVB, asa se face: pt. mentinerea pigmentului, e obligatorie expunerea la raze, din cand in cand. Succes in continuare.

Acum cand iesi in soare, iti mai dai cu crema protectoare pe fata? (mai ales pe zonele pigmentate cu lampa nUVB). Merci !

[color=red]bogdane, eu nu investesc timp si bani in websitul asta pentru ca tu sa faci publicitate in fiecare post al tau. Considera asta ultimul avertisment, la urmatorul ai ban. Mircea