Lampa nUVb poate provoca vitiligo?

Daca cineva mi-ar fi pus aceasta intrebare cu un an in urma, cu certitudine as fi raspuns ca nu, lampa nUVB nu provoaca vitiligo.
Totusi, eu m-am confruntat cu urmatorul fenomen: anul trecut, dupa o neinspirata repriza stat la plaja la Marea Neagra, m-am intors cu 3 pete la subbratul drept. Am folosit lampa vreo 4 luni, dar fara nici un efect major (adica doar cateva puncte de pigment, care au disparut cum nu am mai folosit lampa). In jurul petelor m-am bronzat destul de bine, pt ca nu am folosit crema de protectie. Anul acesta, adica dupa o pauza de 9 luni, m-am decis sa folosesc din nou lampa. Eu credeam ca am ramas doar cu aceste 3 pete, pt ca se vedea clar ca au culoarea mai deschisa decat suptafata din jurul lor. Dar, dupa ce a trecut roseata, si m-am bronzat pe suprafata respectiva, am observat ca in afara de cele 3 pete mai aveam vreo 4 in jurul lor, plus inca alte vreo 10 mici, cam cat o gamalie de bat de chibrit.
Nedumerirea mea este: acestea au aparut in aceste 10 luni, de cand nu am mai folosit lampa, sau au aparut ca urmare a folsoirii lampii? Ma gandesc ca poate erau, dar nu le-am observat decat dupa ce m-am bronzat cu lampa…

Daca nu te-ai ars cu lampa atunci mai mult ca sigur petele nu sunt rezultatul utilizarii acesteia. In urma sedintelor UVB petele se inrosesc si probabil ca tu deja erai putin decolorat pe acele 4 pete noi si s-au observat dupa…in general daca ai pete care inca nu s-au decolorat folosirea lampii este inutila (cel putin asta am observat eu)…

nu m-am ars, zic eu. Adica zona s-a inrosit, apoi s-a bronzat, dar stupoare, au aparut portiuni pe care nu m-am mai bronzat. Am ajuns ca sub brat sa am cea mai intinsa zona cu vitiligo. Cu chiu, cu vai ma repigmentez pe fata, si pe sub brat nici un efect.
e posibil ca petele sa fii fost dinainte, dar semidepigmentate, si asa nu le-am observat eu. Le-am vazut dupa bronzare.
Oricum, sa stii ca la mine lampa a dat rez f bune in zonele semidepigmentate, mai bune decat in cele complet depigmentate. Dar nu toate zonele sunt la fel, asta e problema.

Bronzatul asta nu e o stiinta exacta…la mine mai intai ma decolorez complet si abia apoi ma repigmentez (si pana la repigmentare pata poate sa nu raspunda chiar si un an). Cred ca depinde de fiecare, de stiul de viata si de dieta mai ales (ca si stil de alimentatie ma refer). Sper sa fiu mai disciplinat si eu pe viitor pentru a putea obtine rezultate constante la fel ca tine.

multi au observat capetele vechi raspund mai bine decat cele noi, dar nu toate petele vechi. Mi s-a intamplat si mie ca sa las o pata vreo cateva luni , pana isi face dambalaua’’, si la urma sa raspunda la lampa.