Hipertiroidia si Vitiligo

Vitiligo a aparut la aproximativ un an de cand am fost diagnostificata cu hipertiroidie. Au aparut pete in zona genunchilor si in zona genitala.

Am inceput, la recomandarea dermatologului, tratamentul cu Vitix (gel+ comprimate, comprimate am luat doar 5 luni - sunt ORIBILE !) si vara imi expuneam picioarele la soare. Dupa aproape un an de tratament cu Vitix, pot afirma ca petele care le aveam sub ambii genunchi au disparut … dar nu complet … chiar au aparut mici cerculete pe picior (ca o continuare, extindere a depigmentarii), acest fapt imi provoaca griji ! Nu am de gand sa ma opresc din tratament, deoarece cred ca este eficient.

Cat despre zona genitala, depigmentarea a cuprins o zona destul de mare … am hotarat sa n-o tratez cu Vitix (din cauza costurilor). Am observat ca pata s-a extins…si extins ! Am inceput sa tratez acea zona cu gel Vitix … desi … nu cred ca va ajuta cu ceva… Cred ca este nevoie de alt tratament pentru aceasta zona, desi nu stiu ce … :confused:

Si ma intreb, oare daca reusesc sa-mi “tratez” glanda tiroida, extinderea acestei boli se va diminua? :question:

chiar se va opri daca reusesti…si pentru zona genitala recomand lampa uvb…vitix chiar a produs rezultate slabe la mine…adica nu se merita din punct de vedere al duratei tratamentului

Da, in mod normal daca iti tratezi hipertiroidia, nu iti vor mai aparea pete noi. Ramai cu cele vechi. care, daca ai noroc, se vor si repigmenta.
Cat despre tratament, sunt de acord cu Moonwalk: lampa nUVB e mai buna decat Vitix pt organele genitale.

Deja…imi sunteti simpatici. :smiley: Va multumesc de raspunsuri, o sa tin cont de ele.

iti urez succes :slight_smile:

Am hotarat sa ma duc si eu la endocrinologie si am facut niste analize.Azi am luat rezultatele, ATPO-ul a iesit mare si calciul seric total .saptamana viitoare o sa ma duc cu rezultatele ,sa vedem ce informatii primesc referitor la ele.poate scap si eu in sfarsit de vitiligo :smiley:

ATPO=hormoni anti tiroperoxidaza. Arata o posibila boala autoimuna la nivelul tiroidei, ceea ce nu e bine deloc. Autoanticorpii distrug tiroida, incet, incet, la fel cum tot autoanticoripii distrug melanina din piele (in cazul vitiligo).
Afectiunile tiroidei merg mana in mana cu vitiligo, deobicei intai apare vitiligo, apoi tiroidita autoimuna.
Ar fi bine sa postezi rezultatul intreg al setului de analiza, incluzis freeT4 si TSH.
In 90-95% din cazurile de atpo marit, cauza este tiroidita autoimuna (hipo sau hiper) dar in restul de 5-10% din cazuri pur si simplu este o intamplare ca ai atpo marit. de aceea se analizeaza si fT4 si TSH.
O valoare marita a ATPo este peste 150-200MI/I.

Acestea sunt analizele complete : ATPO - Ac antitiroperoxidaza 253.00 UI/ml
Tak (antitiroglobulina) 33.66 IU/ml
Imunologie : FT4 1.18
TSH 1.66
Calciu ionic 4.20 mg/dl
Calciu seric total 10.50 mg/dl
Magneziu seric (kit C) 2.35 mg/dl

@Deny
Si, ti-a interpretat cineva valorile respective ?

Inca nu,tocmai saptamana viitoare sunt programata la doctor.Cum aflu,o sa va tin la curent :slight_smile:

Buna!Am fost cu rezultatele la endocrino…si a zis ca e exact ce banuia…ceva autoimun…un oarecare inceput de glanda…dar nu e nimic alarmant…a zis sa revin peste 3 luni cu alte analize…si poate atunci o sa imi dea tratament…acum a zis ca inca nu e nevoie :unamused:

mada, nu stiu daca ceva autoimun este ceva nealarmant.
sunt 2 tipuri de afectiuni autoimune: Hashimoto (hipotiroidie) si hipertiroidie (Basedow).
Incet, incet autoanticorpii mananca tesutul tiroidian, si pacientul devine dependent de medicamente.
Acum depinde de cat de evoluata este boala.

Haide totusi sa nu sarim direct la cele mai sumbre concluzii. Poate este doar un mic deficit hormonal care se poate regla usor cu medicatie adecvata. Succes Deny!

mersi! sa speram macar ca ramane in stadiul asta,fara a fi nevoita sa iau alte pastiel dupa cum a spus d-na doctor :unamused:

Acum cum te prezinti Deny? Au trecut 5 luni de atunci, care este rezultatul analizelor|?

Buna Teo! Nu am mai repetat analizele…petele se prezinta tot la stadiul de acum 5 luni, pentru ca am intrerupt melaoline-ul…cand am ramas fara si tot asa… pete noi nu am observat…as vrea sa imi fac tatuaje acolo jos pe picioare,mai jos de glezna, sa nu se mai vada asa urat, ce zici? risc sa se extinda ? :frowning:

Sincer depinde de noroc.
O trauma asupra pielii produce vitiligo de cele mai multe ori…dar tu deja esti depigmentata acolo, asa ca e posibil sa nu se intample nimic.