dl. dr. Nedelcu

Da, pentru petele din zona fetei dl. Nedelcu mi-a prescris 30 zile sa folosesc Vitix, dupa care 30 zile Advantan Milk strat foarte subtire pe pete, apoi Vitix 30 zile si tot asa. Doar ca la ochi nu stiu daca se aplica la fel, deoarece cand am fost la consultatie acum 2 luni nu aveam pete langa ochi, dar acum o luna a aparut o pata langa ochiul stang. Totusi cred ca se aplica acelasi tratament, mi-a zis pentru toate petele de pe fata sa aplic acest tratament.

parerea mea e ca tot Vitix-ul e de baza. Mi-am dat si eu cu Dermovate pe main, cam ingroasa pielea si mi-a schimbat culoarea in sensul ca au aparut niste pete mici rosii pe cele albe, dupa ce nu am mai dat petele rosii au disparut!
Succes cu Advantan Milk!

EucCristina, tu m-ai intrebat cat costa analizele pt. hormonii antitiroidieni? Ei bine la IDS (calea dorobanti nr. 58) costa 1 150 000 lei. Au program pana seara la 8 sau 9, iti ia sange din vena, dar nu e nevoie sa fii nemancata, etc. E acolo o fata cu o mana asa de fina, nici nu am simtit cand mi-a luat sange, si nici nu s-a invinetit.
Ai fost la dr. Nedelcu? Ce ti-a mai zis?
Cand mergi nu uita sa intrebi daca uleiul de catina e daunator in aceasta boala. Eu cred ca este, ca e imunomodulator!!! Merci!

Salve Teo,
multumesc pentru informatii, din pacate nu am ajuns inca la dl. Doctor, dar cand am sa ajung am sa il intreb, chiar m-ai facut curioasa pentru ca eu am cumparat o data coenzima Q10 in ulei de catina, nu am crezut ca face rau (coenzima Q10 fiindu-mi recomandata in tratament).
Tu ai idee, s-au mai bine voi toti aveti idee, tratamentul acesta cu raze puva trebiue tinut doar 2 ani sau atat cat iti este necesar, pentru ca eu am facut doi ani de cand il urmez, si cineva mi-a zis ca stie ca doi ani se face, urmeaza o pauza si se reia. Eu nu vad rostul pauzei, pentru ca eu cred ca mai am nevoie de o sedinta sau doua, bine ca o sa il intreb si pe doctor dar vroiam sa stiu voi cum ati auzit?
Si as mai avea o intrebare ce ā€œsanseā€ sunt sa ii apara si copilului meu? Cind o sa am unul,ca deocamdata nu am :stuck_out_tongue:

Buna Cristina, Hello everybody,

Nu sunt exper in pUVA ca nu am facut, insa asa stiam si eu: se face max. 2 ani. Totusi sunt raze, nu fac bine pe TL; dar daca mai ai de facut 2-3 sedinte, eu zic ca poti sa le faci, nu faci tu cancer de piele din 2 iradieri.

Referitor la posibilitatea de a o transmite copilului, aici se pot scrie pagini intregi. Nu am timp acum, din pacate, insa in general exista predispozitia genetica a unei familii la boli autoimune, nu la vitiligo in special. Adica daca tata a avut o forma de titoidita autoimuna, mama a avut tiroidita Hasimoto, fiica a avut insuficienta ovariana, baiatul se poate trezi ca are vitiligo. El va zice ca nu a avut pe nimeni in familie cu vitiligo, deci nu a mostenit-o genetic. Ei, nu e chiar asa: familia respectiva are inclinatie catre boli autoimune, si e f. posibil ca la un moment dat al vietii, fiecare membru al familiei respective sa dezvolte o boala autoimuna: cancer, lupus, diabet, alopecie areata, etc, etc. In cazul nostru baitaul poate fi fericit ca are doar v., putea sa faca una mult mai nasoala. (v. e cea mai inocenta boala autoimuna, zic unii).

Deci e greu de spus daca copiii tai vor face vitiligo, depinde de fondul genetic al tau si al sotului, de inclinatia spre boli autoimune. Eu sper ca el sa fie sanatos, ca atunci sansele de transmitere sunt mult mai mici!!!
Daca si tu si sotul aveti o predispozitie spre boli autoimune, sansele ca si copiii vostri sa faca o boala autoimuna la un moment dat (Vitiliga sau altceva) sunt mai mari!! Asta e viata.

Salve,
Am intrebat de transmitere, deoarece eu am mostenit v. de la mama mea care are si ea, insa mai am o sora care este mai mare si nu afacut v.
Eu ma inteles de la dl. doctor ca sansele sunt mai mari daca fac o fata si mai mici la un baiatā€¦acum, ce o vrea Dumnezeuā€¦
Eu iti multumesc mult pentru informatii si mai vorbim

Cristina, nu pot sa iti spun precis daca si copiii tai vor face v. Eu sunt economist si lucrez in banca, fac predictii doar dupa principii logice, nu sunt nici medium, nici Hancu, nici Mudava, nici Nostradamus, nici Mafalda! Nu am de unde sa stiu si nici nu om serios de pe lume nu poate sa iti spuna daca vor face V. si copiii tai, copii pe care nu ii ai. Pot sa faca V., sau pot sa nu faca, sau pot sa faca alta boala autoimuna. depinde si de genele sotului, daca el e complet sanatos, sansele de transmitere sunt mult mai mici. Asta se va intampla atunci. Uite, sora mea nu are V., iar eu am. Insa in gen., bolile de tiroida autoimune se transmit de la mama la fiica (asta e dovedit stiintific). Dar nu mereu.

Salve, si scuze daca am deranjat cu intrebarile, eu nu am cerut nimanui sa imi zica concret ce se va itampla, pur si simplu am vrut sa stiu voi ce ati auzit. Era doar o intrebare nevinovata, din curiozitate mai mult, nu ca mi-as face cine stie ce griji din asta, si nici nu ma va face sa nu mai fac copii pt. ca asa cum am mai spus eu cred ca altii sufera de boli mult mai grave decat v.
Te-am intrebat pe tine Teo pentru ca mi s-a parut ca esti mai informat, nu pentru ca eu credeam ca tu ai niste studii sau c ercetari in domeniu, oricum iti multumesc ca ti-ai facut timp sa imi raspunzi, si scuze inca o data!
Promit ca nu o sa va mai deranjez decit cu lucruri mai importante

Nu m-am suparat, stai linistita, nu e nici o problema. Dar chiar e greu de raspuns la intrebarea ta. Am fost aseara la endo cu rezultatele analizelor la tiroida, si am probleme. Nu pot sa vb. acum, sunt super ocupat la servici, dar cred ca voi deschide un topic nou: probleme asociate cu vitiligo. Ce zici Mircea?

O idee foarte buna. Go ahead.

Totusi, daca ma uit mai bine, vad ca a initiat Rider subiectul: ,Afectiuni asociate-Ce dereglari mai avetiā€™ā€™. Voi scrie acolo si despre tiroida, nu e nevoie de un ,new topicā€™ā€™, zic eu!

Cristina, tu care faci pUVA la dr. Nedelcu, spune-mi si mie, te rog, cand iesi din sala UVA la lumina soarelui, folosesti ochelari de soare? Stii ca, daca iei oxoralene, ramai sensibila la lumina soarelui 12 ore, poti avea probleme cu ochii. In timpul sedintei de pUVA iti pui ceva la ochi (ochelari speciali) sa nu te radiezi, sau ii lasi asa? Te intreb pt. ca s-ar putea sa incerc sa fac si eu niste sedinte de pUVA si imi e teama de ochi, eu sunt mai sensibil la lumina soarelui, si mi-e cam teama de efectele razelor asupra ochiului.
Pana la ce ora au ei seara program la pUVA, la dl. Florin?
Merci!!

Salve Teo!
Vara da port ochelari de sore cand ies la lumina soarelui dar in lunile reci cand am facut puva nu am purtat ochelari.
In cabina de Puva nu port ochelari de protectie ci doar tin ochii foarte bine inchisi, pt ca am avut unele pete si in coltul ochilor (care s-au vindecat) si daca imi acopeream ochiiā€¦ pentru ca in cabina trebuie sa lasi descoperite zonele afectate.
Si ar mai fi ceva aceste raze te si bronzeaza ma gandesc ca daca iti pui niste ochelari speciali sa nu ramii mai alb in jurul ochilorā€¦, nu stiu zic si eu.
Seara din cate stiu eu nu au program, s-au poate daca stabilesti cu dl. Florin o ora sa vina dumnealui, dar eu ti-as recomanda sa incerci sa te duci cand e domnisoara doctor adica intre 12.00 si 13.00, iar daca nu poti si nu poti, sa nu accepti sa faci 2 sedinte intr-una siā€¦ Eu am unele dubii in privinta dl Florin.
Dart tu nu ai mai facut pana acum sedinte pUVA? eu o sa incep pe 22 o noua tura.

Nu, nu am facut niciodata pUVA pt. ca nu am avut zone afectate intinse. Insa acum ma gandesc sa fac. Tu folosesti Oxoralene pastile, probabil (sau solutie). Astea ce pret mai au?

Ai fost la control la tiroida? daca nu, eu zic sa te duci. Am postat ceva despre tiroida la rubrica ,Actiuni colaterale-ce dereglari mai avetiā€™ā€™, poate e bine sa citesti si tu!

Folosesc Oxoralen pastile 2 buc. cu o ora innainte de expunere, iti trebuiesc 40 pastile pt 20 sedinte si costa pina in 30RON nu mai stiu exact, dar o sa imi cumpar zilele astea si o sa iti zic cat au fost.
Nici eu nu am avut zone afectate intinse (si nu am nici in prezent), dar am fost foarte multumita de aceste sedinte, de cand le fac nu au mai aparut nici unele (pete) noi, doar in primele 2 ture au aparut, dar nu foarte multe si nu mari si am inteles ca era ceva normal, apoi au inceput sa se pigmenteze (chir cele noi s-au pigmentat primele).

        Nu am fost inca la control la tiroida, dar o sa ma duc pentru ca urmeaza sa imi fac si tot setul de analize si o sa cer recomandare si pentru asa ceva. Am citit ceea ce ai scris si chiar mai facut sa ma gindesc serios si la acest aspect.

        O sa revin sa iti spun cit am dat pe Oxsoralen. 
        O zi buna la toata lumea!

1)Nu sunt scumpe, bine ca nu sunt milioane. deci tu ai cumparat din oras, eu credeam ca iei de la dl. Florin.

E bine ca nu ti-au aparut pete noi, asta e marea problema in V: sa nu apara pete noi.

da, sa iti faci controlul la tiroida, apoi pancreas, ficat, glande suprarenale. Eu habar nu aveam ca as putea avea ceva cu tiroida, nu am simptome si nu arat a hipotiroidian, dar uite ca am. Inca nu am inceput nici un tratament, vreau sa merg si la alt medic. Doctora la care am fost initial mi-a zis ca ma va ajuta in V., in sensul ca nu imi vor mai aparea pete noi. Am mai auzit de astfel de cazuri, de oameni care s-au tratat de tiroida si v. s-a optit din evolutie, dar nu am vazut personal.
2)Tu m-ai intrebat de sansele de transmitere de la parinti la copii ale acestei boli. Ei bine, daca am citit pe un site ca daca ambii parinti sunt afectati, sansele de transmitere sunt cam de 50%. Daca e doar unul, sansele sunt mult mai mici!

Salve teo, am revenitā€¦

Am luat azi oxsoralen si o cutie cu 50 costa 22RON.
Nu stiam ca dl Florin vinde asa ceva, chiar nu am intrebat. Vinde si elmedicamente recomandate in tratament?

De glanda chiar imi e frica, pt. ca din cate am auzit eu, nu m-am documentat recunosc, tratamentele pt tiroida te fac sa te ingrasi, si ca iti dauneaza si in alte aspecte, nu stiu careā€¦Simptome nu cred ca am nici eu, desi nu prea stiu exact ce simptome ar trebui sa am stiu doar ca senzatie de sufocare, ceea ce nu am.

Multumesc pentru raspunsul legat de transmitere.
Tu cand o sa incepi sa faci Puva?

Buna Cristina, Buna tuturor,

Hai sa o luam pe rand:

1)Medicamentele pt. tiroida nu fac rau! Dimpotriva, fac bine. Sunt 2 tipuri de baza de afectiuni ale tiroidei: hipo si hipertiroidism. Ambele cazuri pot duce la gusa endemica! La hipo tiroida nu mai produce suficienti hormoni (T4 si T3). Cei bolnavi de hipo se confrunta cu incetinirea metabolismului, se ingrasa, devin somnorosi, inceti si apatici. Ar dormi toata ziua. Le scade imunitatea, se sufoca la stres, nu suporta frigul iar in cazurile grave dau in mixedem, adica nu te mai poti tine pe picioare. La cei cu hiper e pe dos: tiroida produce hormoni in exces siaccelereaza metabolismul, devin nervosi, agitati, nu dorm, sunt slabi si cu ochii iesiti din orbite. Tratamentul pt. hipo (tiroida lenesa) se face cu hormoni (euthyrox) care se iau toata viata, dimineata. E cel mai simplu tratement si hipotiroidia a devenit a afectiune banala. Hipertiroidismul se trateaza cu alte medicamente care sa scada activitatea tiroidei, si se iau vreo 2 ani!
2)deci cine se ingrasa, se ingrasa de la hipotiroidism si nu de la medicamentele pt. tiroida. Euthyroxul are chiar scopul asta, sa creasca activitatea tiroidei lenese si sa te aduca la normal, adica sa previna ingrasarea. Nu ai cum sa te ingrasi de la Euthyrox. Cine are hiper, e slab si cu defecte de vedere, ia alte medicamente, care scad activitatea tiroidei, si ingrasa, sa nu mai arate ca un bat ambulant!
Totul e ca doctorul sa nimereasca medicamntatia!!
3)Mai grave decat hiper si hipo sunt cazurile de tiroidita autoimuna, cand sistemul imunitar ataca tesutul tiroidian. Acestea sunt tiroidita Hashimoto (asociata cu hipo) si sindromul Graves (asociat cu hiper tiroidism).
In cazurile grave se ajunge la extirparea tiroidei. Se face la paroscop, si nu lasa urme, dar se vor lua hormoni-pastile toata viata!
4)Eu se pare ca sunt usor hipo, trebuie sa iau 1/2 pastila Euthyrox. Doctora a spus ca imi va opri evolutia v., acum sa vedem ce va fi. Eu nu sunt grav deocamdata, daca mi se opreste ev. pana la vara voi fi repigmentat.
5)Cu pUVA nu stiu ce sa zic, tu ai zis ca incepi pe 22. Pana atunci voi merge iarasi la control la dr. Nedelcu, si daca el imi recomanda si Mircea nu scoate lampa pe piataapana atunci, cred ca vin si eu la pUVA!
6)Dl. Florin e cam smecher din cate imi dau eu seama. Cred ca are multe medicamente pe acolo, dar eu nu am cumparat nimic de la el!
Si daca mai face si pUVA, vai de bolnavii care ajung pe mana lui!

Succes la tratament si ne mai auzim!

salve teo!

Multumesc f.mult pentru informatii legat de tiroida.

Intradevar dl Florin este foarte smecher, si cum ti-am mai zis iti recomand sa te duci la domnisoara doctor daca incepi Puva, eu il cunosc de aproape 2 ani si m-am lamurit. Tu cand te programezi la dl Doctor iti faci programare prin telefon s-au te duci sa te treci pe lista dimineata?

Poate vii cu informatii noi de la dl doctor, am citit ca si el ti-a recomandat lampa respectiva, chiar merita investitia? Eu sunt cam in dubii.

Tu ce tratament urmezi (medicamentos), recomandat de Dr. Nedelcu? adica ce include, daca nu deranjezā€¦Stiu ca tratamentele pot diferi de la caz la caz,de exemplu mie nu mi-a recomandat inca vitix pastile.

Cam atit cu intrebarileā€¦ Sincer nu vreau sa te zapacesc de cap dar pina acum eu nu am avut cu cine sa discut anumite lucruri, datorita faptului ca nu am prieteni care sa fie in situatia mea si normal ca nu sunt informatii cu privire la aceasta boala, pe doctor il intreb eu , dar multe lucruri le mai uit si imi vin pe parcurs, pina acum m-am luptat mai mult singura, si de aceea ma gindesc ca daca suntem in aceeasi situatie, poate aflam noutatii unii de la altii.

Multumesc pt. intelegere, si mai vorbim!

Eu ma programez prin telefon la dr. Nedelcu. Nici nu stiam ca se fac liste si ca te treci pe ele dimineata.
Dl. doctor mi-a recomandat sa fac pUVA, iar eu am intrebat daca pot sa folosesc lampa nUVB destinata folosirii acasa (pe atunci credeam ca va apare in cateva saptamani pe piata, asa era scris pe site). El a zis ca nu stie ca au aparut si in Romania, dar a zis ca da, pot sa o folosesc in loc de pUVA. Din cate stiu eu, nUVB e mai eficienta decat pUVA, si rez. sunt mai stabile.
Vitix-pastile se ia in Vitiligo, daca il suporti. Aproape 50% dintre pacienti nu il suporta, de aceea nu il iau. Vitix-ul e de baza, nu e adjuvant. Dar acum 2 ani cand ai inceput tratamentul, cred ca nu exista pe piata, de aceea nu ti l-a dat dl. doctor, iar cand a aparut poate a uitat. Eu am cateva pete mici pe maini, si toti doctorii la care am fost mi-au prescris Vitix pastile. Ma surprinde ca nu ti-a prescris si tie.
Cristina, tratamentul pe careil urmez e cel prescris de dl. Nedelcu, si l-am afisat pe site la rubrica ,tratament prescris de dl. dr. Nedelcuā€™ā€™. Il gasesti acolo.
Poti sa ma intrebi orice, chiar daca pare o prostie, nu cred ca e cineva pe acest site care sa spuna ca m-a intrebat ceva si nu i-am raspuns.
Succes la tratament!