DEPIGMENTARE

salutare,
am 23 de ani, am vitiligo de la 3 ani care este intins pe mai bine de 80% din suprafata corpului. vreau sa intreb daca a folosit cineva depigmentarea, ce presupune, se gasesc cele necesare in romania?

eu am 23 de ani si am vitiligo de 2 ani intins cam pe 70 % din corp… am folosit multe tratamente pana acum toate fara rezultat, am incercat si depigmentare din octombrie 2007 pana luna trecuta dar fara rezultat. Depigmentare am facut cu o solutie pe baza de hidrochinona, am inceput cu unitone, care are hidrochinona in concentratie mica, si am continuat treptat cu solutii primite de la medic si preparate in orice farmacie cu laborator. Am ajuns treptat pana la o concentratie de 7%. Au fost 5 luni de zile de depigmentare cu aplicarea solutiei de 2 ori pe zi dar nu am avut nici un rezultat. Nu este indicat sa urmezi tratamentul vara. Personal nu am avut rezultate.iar acum mi-am cumparat lampa nUVB si sper sa dea rezultate.

Buna ziua tuturor !!

Am vizitat cateva forumuri cu acest subiect si am decis sa ma inregistrez la voi…sunteti seriosi si “activi”. Felicitari pt ceea ce faceti.

Teo, tie ti se cuvine o multumire in plus, esti eficient si neobosit. Stiu ce spun :wink: , e greu sa spui acelasi lucru de zeci de ori, ori de cate ori mai apare un membru se repeta aceleasi intrebari !

Eu am 40 de ani si sunt doar la inceputul drumului.
Mama mi-a transmis neplacerea asta dar si o oarecare “indiferenta” ca metoda de combatere :slight_smile: . Stiu despre ce e vorba asa ca nu m-am alarmat prea tare.

Ciudat e ca dezordinea mea imunitara a inceput acum vreo 10 ani cu melasma (hiperpigmentare). La inceput au fost pete inchise la culoare care dispareau iarna odata cu lipsa soarelui fara niciun tratament…de vreo cativa ani au devenit mai agresive si pielea e mult mai sensibila…imediat ce ies fara crema de protectie imi apar pete. Doar pe fata, nu arii intinse dar suficient ca sa-mi dea de lucru: depigmentare cu hidrochinona.

Vitiligo mi-a aparut pe la 35 ani doar in zona calcaielor (in oglinda), de anul trecut am vaut ca am si in jurul unghiilor de la maini si picioare (nu alarmant) si o pata mica pe genunchi…super! Acum sa vei distractie!
Ma voi alatura vioioasa consumatorilor de vitix gel si m-am inscris si la analize de tiroida.

CAm asta-i despre mine, de-acum ma voi studia mai des (sau deloc!) si ma voi privi in oglinda dar am vazut ca la “inestetismul” asta problema-i cum ne privesc altii!

Pentru sustinerea moralului si sfaturi gen care-medic-e-mai-bun intreb: Nu mai e nimeni din Brasov ???

N-ar fi rau sa va completati in profil macar orasul, e mai usor sa ne identificam.
Sa fiti iubiti!

Credeam ca sunt anumite substante care te depigmenteaza si au efect 100% garantat. Tu spui ca ai incercat mai intai sa te depigmentezi si nu a mers si acum vrei sa te repigmentezi? Mi se pare cel putin ciudat pentru ca pentru a te depigmenta ca solutie finala se presupune ca boala acopera o parte foarte extinsa din corp…si pentru repigmentare pe o asa suprafatza nu recomand lampa pentru ca pierzi mult timp. Oricum iti doresc succes si daca poti intereseaza-te poate la un spital unde au o lampa nUVB mare.

de unde se poate face rost de hydroquinon? farmaciile nu prea au auzit de asa ceva…trebuie reteta de la medic? cat de rapide sunt efectele de depigmentare? care sunt indicatiile celor ce au mai folosit asa ceva?

Din cate stiu substantele care depigmenteaza sunt disponibile numai cu reteta. Ar trebui sa te interesezi la un medic dermatolog daca esti sigur ca vrei depigmentare totala si acesta iti va prescrie ce trebuie.

Multumesc de complimimente, Solana.
Insa, daca ai v. extins pe mai mult de 50% din suprafata corpului, lampa nUVb nu te ajuta cu mult. Acopera doar o suprafata de 3 cmX10 cm, deci it vor trebui ore intregi sa acoperi suprafata afectata de vitiligo. Mai bine mergeai la un cabinet cu lampi verticale mari, acelea iti cuprind tot corpul. Am vazut si pe e-bay, dar costa peste 2000 EUR.

Sunt si alte solutii care depigmenteaza, stiu ca se aplica 6 luni. Efectul este permanent, adica odata depigmentata nu te mai faci la loc.

George, eu am folosit hidrochinona pt. unele pete mici de culoare inchisa de pe fata. Concentratia parca era 2%.
Cum sunt foarte sensibila la soare, imediat ce uit de crema de protectie si ies inplin soare am probleme asa ca hidrochinona o cunosc bine.

La concentratia folosita de mine, hidrochinona nu depigmenteaza complet si definitiv. Ia-ti gandul de la asta … ea doar decoloreaza usor si incet dar efectul ei nu dureaza vesnic.
Adica sigur nu ajuta la depigmentarea definitiva si totala in caz de vitiligo, a partilor de epiderma ramase sanatoase.

Nici nu cred ca exista o astfel de substanta, ar trebui sa patrunda in straturile cele mai joase ale dermei si sa anuleze productia naturala de melanina a corpului. (parere personala)

Exista, crede-ma pe cuvant :stuck_out_tongue:. Ce crezi ca a folosit Michael Jackson? Este incredibil ca si in ziua de azi mai sunt oameni ingusti care cred ca a facut operatii estetice si si-a schimbat pielea…rad cand ii aud

Michel Jacson a folosit niste substante pt. depigmentare, niste injectii din cate stiu eu, dar nu mai tin minte care. Oricum, nu cred ca se gasesc la noi.

Clar ca la noi mai greu…suntem in urma cu atat de multe chestii…si cand te gandesti ca el s-a depigmentat cu mai mult de 10 ani in urma…

Dupa albumul Thriller s-a depigmentat (1988).

cand m-am nascut eu …Michae Jackson se deigmenta :smiley: …si eu credeam ca exista solutii si tratamente pt depigmentari coplete…

Solana, te rog frumos sa-mi dai adresa de email, pentru ca vreau sa iau legatura cu cineva din Brasov; multumesc

[code]

[/code]…salutu am 25 de ani si am si eu o problema … va rog cine poate sa im-i de si mie un raspuns k sunt disperat si nu stiu unde,ce si cum sa fac … nici nu stiu cum sa le numesc … eu am niste pete in zona cefei de ceva timp adica mai precis de aproximativ 2 ani … dar acum adic vara asta mai mi-a aparut unele si destul de maricele una in in stanga maxilarului si asta e desul de mare si 2 la gura (buza inferioara )… va rog cine poate sa ma ajute si pe mien …cineva care are sau a avut problema asta …vreau sa stiu daca se poate trata ceia ce am eu …si unde se poate trate si cat costa acest tratament…va multumesc si astept un raspuns cat mai repede

Romario, te rog sa respecti regulile forumului si sa nu mai folosesti limbajul cu k, etc. Foloseste corect gramatica limbii romane.
Cat priveste afectiunea ta, mai mult ca sigur ca e vorba de vitiligo. Sunt mai multe tratamente: vitix (gel si tablete)+lampa nUVB sau Novitil+soare sau novitil +lampa nUVB.
Rasfoieste rubrica Tratamente sau foloseste functia Search si vei afla mai multe despre cum se trateaza aceasta boala. Deasemenea, mergi la un dermatolog bun care sa iti recomande un tratament potrivit stadiului la care e boala la tine.

Bună ziua!
Am un vitiligo de 24 de ani.
Am incercat toate metodele de repigmentare si nu au functionat.
As vrea o depigmentare definitiva cu hidrochinona , la nivelul membrelor.
Cunoaste cineva un medic care face asa ceva?
Eu sunt din Bucuresti.
Zi faină si toate cele bune !