Dati-mi o mana de ajutor!!!

Multumim ca ne-ai spus si noua ce tratament ai luat…cine stie poate o sa-l incercam si noi.
Medicamentele nu sunt cumva cu extract de betacaroten? :question:

Ba da. Exact asa se si numesc.

Mersi pt. raspuns, chiar ma gadeam dinaite sa-mi cumpar niste extract de betacaroten, pt. ma gandesc ca ajuta cat de cat pe langa un tratament.
Am sa incerc in farmaciile naturiste poate exista si varianta romaneasca.
Mersi ca mai lamurit! Pa pa. :wink:

exista si varianta romaneasca dar sincer nu sunt bune de nimic.Eu sincer iti spun m-am tratat doar cu medicamentele respective si cu acel unguent fara nici un alt fel de tratament.
Am citit ca la tine nu sunt vizibile petele deoarece le ai in zone ascunse dar eu aveam in genunchi,erau complet depigmentati si ma derana foarte tare.Nu stiu ce sa spun poate am avut noroc dar sigur am avut vointa iar acest tratament chiar m-a salvat…

Mya pot sa te intreb de cati ani le ai?
Conteaza si de cand le ai ca sa mai urmezi un tratament?
La mine au inceput unele pete, care se afla in zone care sunt expuse tot timpul la soare, sa se pigmenteze crezi ca e un semn bun? deci nu am mai urmat un tratament de foarte mult timp nu pot sa zic ca de la vreun tratament au inceput sa se repigmenteze.
Eu zic ca soarele pt. mine e chiar benefic, de aceea zic poate daca mai urmez un tratament poate imi vor trece cu totul si intr-un timp mai scurt.
Sper… :unamused:

De 11 ani aproximativ.Si am inceput ca fac tot felul de tratamente cam la un an dupa ce mi-au aparut dar fara nici un rezultat.Si cred ca dupa vreo 6 ani de cand mi-au aparut am incercat tratamentul de care ti-am spus.
La unele persoana petele expuse la soare se pigmenteaza, iar la alte persoane se accenteaza.La fel si la mine dupa ce am inceput tratamentul, petele au inceput sa se pigmenteze, si tot s-au pigmentat pana au disparut de tot…La mine nu se pigmentau de la soare…

Mya, mercik mult pentru prospect. Chiar nu ma asteptam ca il vei trimite asa repede :smiley: ! si inca ceva : doctorul la care ai fost ti-a zis daca are vreo importanta vechimea bolii? eu am petele de foarte mult timp. Insa in vara asta mi-au parut puncte de pigment chiar si pe acele pete vechi. Banuiesc ca mai am o sansa… iar daca reusesc sa fac rost de aceste medicamente, ce ma sfatuiesti? cat timp sa le iau?am inteles ca acum toamna trebuie sa iau cate 3 pastile nu?te pupik, si inca o data multumesc

Nu ai pentru ce sa imi multumesti iti urez multa bafla.Pai si eu aveam petele de vreo 6 ani cand am inceput tratamentul asta.NU cred ca conteaza de cata vreme le ai,este important sa se pigmenteze dupa ce ai inceput tratamentul.Daca reusesti sa faci rost sa iti cumperi mai multe cutii sa iti ajunga.O cutie de medicamente are 100 de capsule iar unguent sa iti iei de 100 ml.Si incepi sa iei in fiecare zi trei pastile(dimineata, dupamasa si seara) iar cu unguent sa te faci o data pe zi; iar vara iei cate 5 tablete.O sa observi chiar daca nu imediat ca incep sa se pigmenteze pana dispar de tot.

Asta inseamna ca melancocitele exista si ca ele mai produc melanina la influenta unor factori externi. deci teoretic ai sanse!

Sa ne tineti la curent cu rezultatele tratamentului, ce spuneti voi e mai mult decat promitator!

Bafta in continuare la tratament!

Pe mine cel mai mult m-a uimit ca mi-a aparut pigment exact in acele zone care erau complet depigmentate. Adica pe piept, unde jumatate din el este complet alb de peste 10 ani. Dar am facut tratament in vara asta cu melaoline si banuiesc ca de asta. Unguentul Ecural se poate folosi in toate zonele depigmentate(zona genitala de exemplu)? Multa sanatate la toata lumea si sa auzim numai de bine.

Da exact.Cu unguentul te dai in toate locurile afectate.Multa bafta

si pe mine ma tenteaza acest tratament, mai ales ca tu, Kitty ,ai scapat de v., cum vitix-ul nu da nici un rezultat… la mine.
Am si destule cunostinte in germ. care poate mi-ar trimite medicamentele…
O sa o rog pe Mya sa ne trimita si noua cele mai importante idei de pe prospect in special contraindicatiile ,cand reusesti sa le traduci, bineinteles.
Mai am vreo 2 intrebari pt Kitty : la cat timp de la inceperea tratamentului ai observat ca se pigmenteaza? , crezi ca e bine iarna sa se ia mai multe tabl. si sa se expuna la solar?

Daiana, eu nu m-am vindecat de vitiligo… mi-ar fi placut sa pot spune asta. Am zis doar ca vara asta am facut tratament cu melaoline(este a 2-a vara cand fac) si pe, petele vechi au parut puncte de pigment care s-au uniformizat cat de cat. Eu stiu ca melaoline se ia doar pe timpul verii si se expun la soare partile bolnave. Avand in vedere ca este si toxic, este bine sa-l faci doar vara. Apoi faci pauza pana vara urmatoare. Mi s-a parut foarte interesant tratamentul pe care l-a urmat Mya, de asta o sa incerc sa il procur si eu. La mine melolinul a mers destul de bine, dar ar insemna sa mai fac vreo 5 veri tratamentul sau poate mai mult si parca as mai incerca si altceva intre timp…

scuze , cred ca v-am inversat numele…

si pe mine ma tenteaza acest tratament, mai ales ca tu, mia ,ai scapat de v., cum vitix-ul nu da nici un rezultat… la mine.
Am si destule cunostinte in germ. care poate mi-ar trimite medicamentele…
O sa o rog pe kitty sa ne trimita si noua cele mai importante idei de pe prospect in special contraindicatiile ,cand reusesti sa le traduci, bineinteles.
Mai am vreo 2 intrebari pt mia : la cat timp de la inceperea tratamentului ai observat ca se pigmenteaza? , crezi ca e bine iarna sa se ia mai multe tabl. si sa se expuna la solar?

Nu la foarte mult timp, cred ca dupa vreo luna.Cand am inceput tratamentul si am vazut ca trece o saptamana, trec doua si tot nu se vede nici un rezultat am fost dezamagita.Dar dupa o luna cred au inceput sa apara pigmenti pe pete.Daiana eu iti spun sincer ca nu sunt deloc de acord cu solarul.Cred ca la boala noastra ar trebui sa ne ferim de solar.Eu am facut tratament cu raze PUVA si la mine s-ar agravat mai tare.Eu ma feresc de solar.

solarul nu e bun, emite o gama larga de radiatii, dintre care unele f. nocive. Nu e bun nici pt. cei cu pielea sanatoasa, daramite pt. noi!

eu stiam ca solarul este la fel de nociv ca si soarele, ba mai putin, cum stratul de ozon se distruge…
m-am gandit la varianta cu expunerea la uv, pt. ca tu spuneai ca a mers mai bine pe timp de vara cand te expuneai, ei bine eu nu m-am expus la soare de vre-o 15 ani…doar ce ma prinde pe fata si brate…
oricum , acum o sa imi vina cineva in vizita din germania si am ocazia sa ii dau sa imi ia acest tratament, MIA , nu siti cat costa ung si cat costa cutia de tab? pt ca mi-as lua pt 3 luni si sa stiu cat sa-i dau

buna tuturor,
Am revenit, dupa mult timp. Va doresc multa sanatate tuturor si ma bucur foarte mult cand citesc despre vindecari sau in curs de vindecare.
Am o intrebare, daca poate cineva sa-mi raspunda…
Dupa cum am mai spus, am de mult timp vitiligo… de f. mult timp, incat acum mi s-a extins peste tot. Oare trebuie, sau e necesar sa mai fac tratament? Sa mai incerc ceva? Sau ce se mai face acum, in stadiul meu? E necesar?
Multumesc. :unamused:

Da, categoric incepe un tratament ! Melanocitele sunt capabile sa produca pigment si la zeci de ani de la declansarea initiala a bolii. In plus ajuta dpdv moral sa stii ca lupti cumva impotriva depigmentarii.

Maya,
Numele meu este Relu locuiesc in germania si am o pata pe mana cat un banut mic sunt disperat deoarece mama mea are vitiligo si mai mult ca sigur am si eu.Te rog foarte mult daca imi poti da adresa doctorului la care ai fost tu.Multumesc foarte mult!