Daca ....

Unde am petele, in afara de un genuchi, parul nu s-a albit, asta inseamna ca mai exista culoare acolo ? Daca da, am gasit o crema de la Nivea Sun Bronze/Protect

Loţiunea NIVEA Sun Protect & Bronze activează sistemul de autoapărare propriu pielii şi te ajută să obţii un bronz auriu, de lungă durată:
Activează producţia de MELANINĂ proprie pielii pentru un bronz rapid
Protecţie imediată UVA şi UVB

pai incearca si te rog sa ne tii la curent cu progresul. nu se stie niciodata de unde sare iepurele.

Pai vroiam un raspuns la intrebarea mea inainte sa incerc. Atat timp cat in locul unde e pata paru inca nu s-a albit, inseamna ca mai e putina melanina nu? sau cum?

ar fi un indicativ ca zona se poate regenera desi nu cunosc pe nimeni sa i se fi albit si parul de la vitiligo. Teo poate stie mai multe despre asta

E vorba despre parul de pe maini, de la coate mai ales

Buna,
Si mie mi s=a albit si parul de pe cap, pe partea pe care am petele pe fata,dar din fericire nu sunt foarte de multe , le-am observat imediat ce mi-au aparut petele.

Daca nu s-ar albi si paru ( de peste tot), dar ma intreb cei care si-au facut depigmentare totala ? sprancene, gene, barba la barbati, mustata, totu e alb ? :open_mouth:

am vazut cazuri (putine) de oameni carora le-a albit parul, pe locurile unde aveau pete de vitiligo. Dar atentie, nu este vorba de albire a parului din cauza varstei, pur si simplu apar mici portiuni ratunde (cam cat o moneda de 50 bani) pe care parul este complet alb, iar pielea de la radacina firului de par este tot alba. In aceasta situatie nu mai exista deloc pigment in zona, deci albirea pielii si a parului raman permanente.
Atata timp cat parul este negru (sau are culoarea lui naturala) si pielea de sub el a albit de la vitiligo, se poate face ceva, mai ales cu lampa nUVB, ca pielea sa se repigmenteze; dar, in teorie, se spune ca in mom in care a albit si pielea si parul, nu se mai poate face nimic.
Cu toate acestea colegul Ziper spune ca s-a repigmentat pe fata, unde avea pete albe de vitiligo cu albirea parului, pe cae le-a repigmentat cu Novitil si soare.

Iar cei care apeleaza la depigmentare chimica ? de exemplu la barbati, parul de pe maini de pe picioare, se albeste si el sau ramane la fle /

cred ca depinde de procedeu. In prima faza probabil doar pielea se albeste, si parul ramane intact (foliculii de par sunt adanc insurubati in piele, in timp ce melanina e la suprafata). Solutia chimica care ,arde’’ pigmentul o face doar la suprafata pielii, lasand foliculii intacti. Dar, cu timpul, vitiligo va ataca si radacina firului de par, pe care il albeste.