Cum m-am pigmentat eu !

Salut ,
Am vitiligo de 7 ani , la un moment dat eram depigmentat rau .
Am icercat numeroase tratamente inclusiv tratamentul domnului doctor nedelcu care a dat rezultate slabute .
Vreau sa zic ca de 2 ani . Fac toata vara plaja cu crema de protectie 50+ . nu doar 2-3 ore pe zi ci de cate ori
am ocazia . Ajungeam si la 5-6 ore de expunere la soare pe zii desigur cu , crema de protectie [ factor protectie 50+ ].
Si rezultatele sau vazut . La inceputu vreii aveam 3 sferturi de fata acoperite de petele depigmentare , Acum mai am putin sub barbie atat .
Fara nici un tratament . Cu Soare + crema de protectie am avut rezultate foarte bune . Toate petele de pe corp ori sau pigmentat 100% sau in proportie mare .
Si mie mia fost frica de soare la inceput , si am refuzat sa ma expun cu frica de a nu-mi aparea alte pete , dar nu sa intamplat asta , a fost chiar invers .

:slight_smile:

Ce crema ai folosit?

Am folosit mai multe , dar toate au fost pentru copii ca alea au cel mai mare grad de protectie si se cumpara de la farmacii .
Nu de la alte magazine ca ai sanse sa le cumperi diluate si atunci numai sunt bune de nimic :slight_smile:

ma bucur ca ai reactionat prin pigmentare la expunerea la soare.
La mine a fost invers, asa ca m-am jurat ca nu mai calc pe la mare.
Majoritatea se decoloreaza la soare, nu se bronzeaza.